Tosissaan, muttei totisesti

0

iida.valmentajaSuomen lisäksi Norjassa, Tanskassa ja Ruotsissa jääkiekkoa ammatikseen pelannut Mikael Vuorio laittoi maalivahdinhanskat naulaan ja palasi kotiseudulleen Laitilaan. Pukukoppielämää hän ei ole kuitenkaan jättänyt. Nykyisin Mikael seisoo Lukon liigapeleissä vaihtoaition takana, maalivahtivalmentajana.

– Onhan tämä erilaista kuin pelaajana. Nyt pitäisi päästä maalivahtien pään sisälle, ja osata purkaa omat ajatukset sanoiksi, Mikael Vuorio miettii.

Hän astui viime syksynä Lukosta huippumaalivahteja lähes liukuhihnalla tuottaneen maalivahtivalmentaja Ari Moisasen saappaisiin, kun tämä lähti valmennustöihin Venäjälle.

Vuorio ei kuitenkaan koe, että hänen pitäisi vastata suuriin odotuksiin. Hän ei ole käynyt valmentajakoulutuksia, vaan työskentelee niillä opeilla, jotka on pelaajaurallaan saanut.

– Vielä pari vuotta sitten pelasin itse, joten minun on helppo samaistua pelaajien tunnetiloihin.

 

 

Lue lisää 25.2.2014 lehdestä