
Lämpömittari kipuaa Laitilan Kotoharjussa kohti 30 astetta, mutta kuusivuotias Eevert Lehtola ja yhdeksänvuotiaat Miska Karppinen ja Ilari Lehtola hieman värisevät vilusta tunnin uima-altaassa pulikoinnin jälkeen. Ei poikia silti altaasta pois saa, sillä pelit ovat vielä on kesken.
Mailapelin lisäksi Eevertin, Miskan ja Ilarin lempipuuhiin kuuluu uima-altaassa tikkailta veteen hyppely.
Sekä Lehtoloilla että Karppisilla on kotipihalla tänä kesänä hankittu oma uima-allas. Poikien mukaan monellakaan heidän kaverilla ei uima-allasta ole, mutta Ilari kertoo, että serkkujen luota vastaava löytyy.
– Meidänkin serkuilla on, Miska lisää.
Entisaikojen lasten kahluualtaat ovat vaihtuneet suurempiin ja uima-altaat yleistyvät kotipihoilla. Lehtoloiden kolmisen metriä halkaisiljaltaan olevan altaan vedensyvyys on noin 60 senttiä.
.