Uimahallissa alkaa olla valmista

0

Laitilan uimahallin laajennus on valmis ja remonttityötkin ovat ehtineet loppusuoralle. Uusittu uimahalli avaa ovensa 15.9. ja on varmasti uimareiden mieleen.

Mittavassa saneerauksessa halliin saatiin kolmas allas, poreallas sekä kosolti lisää viihtyvyyttä. Raikkaat pinnat ja kaunis valaistus kiinnittävät huomion. Uima-allasosastolla on käytetty lämmintä, epäsuoraa valaistusta sekä valoisuutta ja uusia pintoja korostavaa kirkasta kohdevalaisua.

Paljon etukäteen keskustelua herättänyt lasten liukumäki on kuitenkin jäänyt asentamatta. Nähtäväksi jää, saadaanko sellainen vielä täydentämään hienoa uimahallia vai ei.

Lue lisää 29.8.2014 lehdestä

uusi uimahalli1
Allastilaan tullessa näkee aina uuden laajennuksen ikkunaseinälle sakka.
uusi uimahalli8
Allasosastolla on kaunis valaistus.
uusi uimahalli7
Oikealla näkyy poreallas, sen edessä on vanha lastenallas ja takana laajennusosa uusine altaineen.
uusi uimahalli6
Uusi allas, joka on valoisa ison ikkunaseinän ansiosta. Tähän altaaseen on näkymä myös lukion sisätiloista.
uusi uimahalli5
Lastenaltaan lattiaan on taiteiltu kaakeleilla kuvio. Näetkö merirosvoaluksen lippuineen, hymynaaman, ankkurin, vai jotakin ihan muuta…?
uusi uimahalli4
Poreallas on kauniisti kaakeloituihin tasoihin upotettu ja valaistu.
uusi uimahalli3
Ison altaan yllä on käytetty epäsuoraa valaistusta, joka luo lämmintä valoa uimareille.
uusi uimahalli2
Uudet merkkisymbolit ovat tarpeen, sillä remontin jälkeen naisia palvelee entinen miesten pukuhuone – ja päinvastoin.