Pyhärannassa puhaltaa tuulivoimamyrsky

0
Sari Aaltonen (sit) luki valtuustoaloitteen, jossa vaaditaan hallituksen päättämää isompaa suojaetäisyyttä asutuksen ja tuulivoimaloiden väliin. Etualalla kokoomuksen Iivo Junkola ja Heikki Vainio.
Sari Aaltonen (sit) luki valtuustoaloitteen, jossa vaaditaan hallituksen päättämää isompaa suojaetäisyyttä asutuksen ja tuulivoimaloiden väliin. Etualalla kokoomuksen Iivo Junkola ja Heikki Vainio.

Pyhärannassa on noussut myrsky tuulivoimasta, joka tuntuu repivän kuntaa kahtia ja ulottavan lonkeronsa lähes kaikkialle.
Viimeisin kohu syntyi tällä viikolla, kun valtuusto päätti vaihtaa Pyhärannan kunnanhallituksen kokoonpanoa. Hallituksen jättää yksi kokoomuksen ja yksi keskustan jäsen.
Valtuuston kokouksessa olleiden Pro Pyhäranta -yhdistyksen jäsenten mielestä hallituksesta sai lähteä tuulivoimakriittinen kaksikko. Valtuuston puheenjohtaja Mauri Helminen ja hallituksen puheenjohtaja Heimo Mäki-Tanila puolestaan sanovat, että hallituspaikkojen uusjaosta sovittiin jo vaalien jälkeen kaksi vuotta sitten eikä asia liity tuulivoimaan mitenkään.
Viikko sitten kunnassa kohistiin kunnalle toimitetusta Pro Pyhärannan adressista, jossa vaadittiin neuvoa-antavaa kansanäänestystä. Yhdistyksen mielestä kuntalaisten tulee saada päättää, varataanko asutuksen ja tuulivoiman välille vähintään kahden kilometrin suojaetäisyys. Adressin allekirjoitti lähes puolet kunnan äänioikeutetuista.
Adressin vaateista huolimatta kunnanhallitus päätti äänestyksen jälkeen, ettei neuvoa-antavaa kansanäänestystä tuulivoimasta järjestetä. Samalla hallitus päätti, että suojaetäisyydeksi riittää tuulivoimalan napakorkeus kymmenkertaisena.
Asian käsittely Pyhärannassa kuitenkin jatkuu: Tässä viikolla valtuustossa tehtiin aloite, jossa vaaditaan kahden kilometrin suojavyöhykettä tuulivoiman ja asutuksen välille. Käsittelyä vaatii myös vielä adressissa ajettu kuntalaisäänestys, sillä toinen hallituksen pöytäkirjantarkastajista jätti pöytäkirjan kyseisen asian käsittelyn vuoksi hyväksymättä.

 

Lue lisää 19.12.2014 lehdestä