
Laitilan Jyskeen b-tyttöjen joukkue pelaa ringeten Suomen mestaruudesta ensi lauantaina Tuusulassa. Se raivasi tiensä loppuotteluun voittamalla lauantaisessa välierässä kotonaan Raision Nuorisokiekon joukkueen tyrmäävästi maalein 10-5 (3-1, 4-1, 3-2, 0-1).
– Tytöillä on hurmos päällä ja he esittivät kauden parasta peliään, joukkueenjohtaja Janne Antola hehkutti ottelun jälkeen.
Jyske ja RNK ovat kohdanneet useasti kauden mittaan. Ottelut ovat olleet tasaisia. Nyt Jyske oli niskan päällä alusta alkaen, mistä Antola antaa kiitoksen luistelulle ja kaksinkamppailujen voittamiselle.
Ylitse muiden nousivat molemmat kolme maalia viimeistelleet Jasmin Kiiski ja Laura Kyllönen sekä yhden maalin tehnyt ja kolme syöttänyt Ella Hellsten.