Linja-autovuoroja Turkuun esitetään palautettavaksi

0
Kuva: Ville Juuti
Ei voida olettaa, että kaikilla on oma auto, painottaa Laitilan seudun ympäristöyhdistys aloitteessaan. Kuva: Ville Juuti

Laitilan seudun ympäristöyhdistys on tehnyt Laitilan kaupunginhallitukselle aloitteen linja-autovuorojen palauttamiseksi Laitila–Turku välille. Aloitteen allekirjoittajina ovat yhdistyksen puheenjohtaja Hanna-Kaisa Kylämäki ja sihteeri Jukka Vehmas.

Linja-autovuorojen vähentyminen aivan äskettäin aiheuttaa ongelmia esimerkiksi kansalaisopiston opettajille.

– Heidät täytyy viedä pikkuautolla Mynämäkeen, josta on linja-autoyhteys Turkuun, kertoi yhdistyksen sihteeri Jukka Vehmas.

Hän totesi, että tarkoituksenmukaista olisi lisätä linja-autovuorojen käyttöä eikä vähentää niitä jo ympäristönkin kannalta.

 

Lue lisää 14.4.2015 lehdestä