Laitilan kaupunki kukkii

0
Laitilan-Pyhärannan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio poikkeaa tarkistuskäynneillä istutuksilla. Hommat ovat hoidossa ja hyvin ovatkin.
Laitilan-Pyhärannan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio poikkeaa tarkistuskäynneillä istutuksilla. Hommat ovat hoidossa ja hyvin ovatkin.

Laitilan keskusta on saanut jo vuosien ajan somisteekseen kauniita kukka- ja pensasistutuksia. Tänä kesänä ne ovat oikein  yltyneet kukoistamaan.
Kukkaistutukset tervehtijät tulijaa myös keskustan sisääntuloristeyksissä. Kaupungintalon piha-alue istutuksineen ja kunnostettuine suihkulähteineen kertoo omaa tarinaansa vehreän vihreästä ja vireästä kaupungista, jossa pehmeitäkään arvoja ei ole unohdettu.
– Olemme tehneet hyvää yhteistyötä kaupungin kanssa jo 1990-luvun loppupuolelta asti. Se on ollut helppoa, kun tavoite on ollut sama, kertoo Laitilan-Pyhärannan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio.

Lue lisää 25.8.2015 lehdestä