Ihodelaistaiteilijan töitä esillä Helsingissä

0

Ihodessa asuvan taiteilijan Merja Ala-Ollan teokset ovat esillä Helsingissä Taidesalonki Piirtossa 29. lokakuuta alkaen. Ala-Ollaa inspiroi luonto arvoituksellisine ja muuttuvine ilmiöineen.
– Revontulet, sateenkaari, täysikuu ja auringonlaskut avaavat minulle näyttämön, johon päästän kutsuvieraat mielikuvituksesta, arkipäivän kokemuksista ja matkoilta pääosan esittäjiksi, Ala-Olla kertoo.
Teoksissa esittäytyvät muinaisista taruista tutut eläimet. Tulihäntäiset ketut tanssivat pohjoisella taivaalla.
– Tarujen eläinhahmojen lisäksi kesyt lemmikkimme kuten kissa ja koira, ovat kuvissani itsenäisiä ja ihmisestäriippumattomia kuin muinaiset jumalat. Palazzo Pittin kissa istuu salaperäisenä portin päällä kuin satoja vuosia sitten Firenzessä.