Judithista tuli 4H-yhdistyksen oma poni

0
Judith-poni on tottunut siihen, että ympärillä on paljon ihmisiä. Jessica Raittinen (vas.), Kirsti Pärkö, Jaakko Rinteelä, Riina Vainio, Miisa Maikola ja Olga Elo. Kuva: Pirkko Varjo
Judith-poni on tottunut siihen, että ympärillä on paljon ihmisiä. Jessica Raittinen (vas.), Kirsti Pärkö, Jaakko Rinteelä, Riina Vainio, Miisa Maikola ja Olga Elo. Kuva: Pirkko Varjo

14-vuotias shetlanninponi Judith otti rauhallisesti, vaikka sen ympärillä touhotettiin. Tamma on tottunut väenpaljouteen, sillä sen kanssa käydään markkinoilla ja muissa yleisötilaisuuksissa joissa se toimii talutusratsuna. Nyt tilanne oli kuitenkin ainutlaatuinen, Judith vaihtoi virallisesti omistajaa.

Pyhärannassa Jukka Alhorannan kasvattina syntynyt poni on viettänyt elämäänsä 4H-ponina, mutta Laitilan Hevosyhdistyksen omaisuutena. Nyt yhdistys päätti luovuttaa ponin kokonaan Laitilan-Pyhärannan 4H-yhdistykselle. Luovutustilaisuus pidettiin Valkossa Jurttilan tilan tallissa 17.12.

Luovutuksen kävi tekemässä Laitilan Hevosyhdistyksen varapuheenjohtaja Jaakko Rinteelä ja sen ottivat vastaan Laitilan-Pyhärannan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio ja yhdistyksen puheenjohtaja Juha Raittinen sekä pitkäaikainen puheenjohtaja Kirsti Pärkö. Paikalla olivat myös Jessica Raittinen, Miisa Maikola ja Olga Elo.

 

Lue lisää 29.12.2015 lehdestä