
Pyhärannan Reilassa mietitään jatkokäyttöä lähes luonnontilaiselle vanhalle ampuma-alueelle, jonka käytöstä puolustusvoimat luopuivat viime vuoden alussa.
– Se soveltuisi erinomaisesti luontomatkailuun ja retkeilyyn, ehdottavat kyläyhdistys Reidun puheenjohtaja Rauno Luttinen ja varapuheenjohtaja Markku Nurmi.
Metsähallituksen puoltavan lausunnon lisäksi hanke on saanut myönteistä kannatusta Maaseudun kehittämisyhdistys Ravakalta, jonka kautta saatavaa Leader-rahoitusta on kaavailtu sen keskeiseksi rahoitusmuodoksi. Omavastuuseen kaivataan kuntaa, koska Reidu on yhdistysten tapaan vähävarainen.
Reidun hankkeesta on tietoa tihkunut myös muille. Yksi niistä on Saaristomeren kansallispuiston ystävät, joka myös aikoo pitää lauantaina vuosikokouksensa Reilan koululla. Siellä vuosikokoustaa myös Reidu, joka järjestää kello 14 keskustelutilaisuuden luontomatkailun kehittämisestä.