Yli 200 viljelijää ja 30 traktoria lähtee Varsinais-Suomesta Helsingissä järjestettävään mielenosoitukseen perjantaina. Osallistujia on lähdössä myös Laitilasta.
MTK-Varsinais-Suomen toiminnanjohtaja Paavo Myllymäen mukaan Varsinais-Suomessa, kuten koko maassa, maatilojen tulot ovat romahtaneet jopa puoleen. Varsinais-Suomen tilanne on huolestuttavin etenkin maito-, sika- ja viljatiloilla.
Maatilojen taloustilanne on heikoin vuosikymmeniin, joka on seurausta maataloustuotteiden markkinahintojen jyrkästä laskusta, Venäjän viennin romahduksesta ja EU-maatalouspolitiikan muutoksista. Tukimaksatusten siirtäminen viikoilla eteenpäin on pahentavat viljelijöiden tilannetta entisestään.
– Maatilojen ahdinko on todellinen. Nyt puhutaan hädästä. Viljelijöiden asemaa markkinaketjussa on pystyttävä vahvistamaan, vaatii Myllymäki.
Myllymäki on huolissaan erityisesti nuorista, velkaisista viljelijöistä, jotka ovat juuri aloittaneet maanviljelyksen.
– Saammeko nuorista jatkajia maatiloille enää muutaman vuoden päästä, jos tilanne jatkuu näin pahana, kysyy Myllymäki.