Kerhotoiminnassa tiivistyy toiminnan ydin

0
Kerho-ohjaajat Anne Hiekka (vas.) ja Noora Pullinen kävivät 4H-toimistolla katsomassa vinkkejä askartelutuokioihin. Yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio esitteli aikaisemmin tehtyjä töitä. Kuva: Hanna Hyttinen
Kerho-ohjaajat Anne Hiekka (vas.) ja Noora Pullinen kävivät 4H-toimistolla katsomassa vinkkejä askartelutuokioihin. Yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio esitteli aikaisemmin tehtyjä töitä. Kuva: Hanna Hyttinen

Ryhmätoimintaa, nuorten työllistämistä ja yritystoiminnan tukemista. Siinä 4H-toiminnan ydin. Saman ytimen ympärillä toimii myös Laitilan Pyhärannan 4H-yhdistys.

4H-yhdistys järjestää kerhotoimintaa sekä Laitilan keskustassa, kylissä että Pyhärannassa. Kerhoissa askarrellaan, ulkoillaan, kokataan ja leikitään.

Kerhoissa yhdistyy 4H-yhdistyksen kaksi keskeistä toimintaa: ohjattu ryhmätoiminta ja nuorten työllistäminen. Kerhojen vetäjiksi on nimittäin palkattu paikallisia nuoria. Vetäjäksi voi kouluttautua jos on yli 13-vuotias. Helpiksi eli avustavaksi ohjaajaksi voi päästä jo 11-vuotiaana.

– Helppi-toimintaa ei ole Suomessa muualla kuin täällä Turun seudulla. Helpit ovat vetäjien apuna kerhoissa, Laitilan Pyhärannan 4H-yhdistyksen toiminnanjohtaja Riina Vainio kertoo.

 

Lue lisää 15.4.2016 lehdestä