Pauliina Räsänen on Vuoden vakkasuomalainen nainen

0
Vakka-Suomen Zonta-kerhon kokouksessa kunniakirjan ja kukat Vuoden vakkasuomalaiselle naiselle Pauliina Räsäselle (oik.) luovutti yhdistyksen puheenjohtaja Anja Savolainen. Kuva: Jussi Arola
Vakka-Suomen Zonta-kerhon kokouksessa kunniakirjan ja kukat Vuoden vakkasuomalaiselle naiselle Pauliina Räsäselle (oik.) luovutti yhdistyksen puheenjohtaja Anja Savolainen. Kuva: Jussi Arola

Vakka-Suomen Zonta-kerho palkitsi kustavilaisen sirkustaiteilijan Pauliina Räsäsen Vuoden vakkasuomalaisena naisena. Palkinto luovutettiin Räsäselle keskiviikkona kerhon kokouksen yhteydessä Taivassalossa.

– Kansainvälinen Zonta-järjestö täyttää parin vuoden kuluttua sata vuotta ja se toimii joka maanosassa. Teemme vapaaehtoistyötä naisten ja tyttöjen hyväksi, tavoitteemme on voimaannuttaa naiset niin, että he uskaltavat ottaa paikkansa yhteiskunnassa ja viedä tärkeäksi kokemiaan asioita eteenpäin, kertasi puheenjohtaja Anja Savolainen Zonta-aatteen periaatteita.

 

Lue lisää 27.5.2016 lehdestä