Vastaanottokeskus muuttuu asuntolaksi

0
Kari Mäkinen ja Lauri Kanerva laittavat uutta laminaattia lattiaan.

Laitilan vastaanottokeskuksena toiminut rakennuskokonaisuus remontoidaan sisältä uuteen uskoon. Vastaanottokeskus lopetti toimintansa viime viikolla, kun viimeisetkin asukkaat muuttivat pois.

– Remonttityöt aloitettiin jo pari viikkoa sitten. Niitä tehdään pikkuhiljaa ja asuntoja vuokrataan sitä mukaa, kun ne valmistuvat, kertoo Esa Narmala, joka on kiinteistöosakeyhtiö Garpintie 5:n yksi omistajista.

– Kaikki pinnat uusitaan. Lattiat, seinät ja katot laitetaan kaikki kuntoon. Keittiöt tehdään käytännössä uudestaan, Narmala luettelee.

Pääosa asunnoista on kahden hengen soluasuntoja, joissa on yhteinen keittiö ja kylpyhuone sekä molemmille omat isot huoneet. Kaiken kaikkiaan tarjolla on erikokoisia asuntoja noin 50–70 henkilölle.

Asuntolan toivotaan vastaavan alueelle saapuvan uuden työvoiman tarpeisiin.

Lue aiheesta lisää perjantain 25.8. Laitilan Sanomista.

 

 

Lue lisää 25.8.2017 lehdestä