Laitilan kaupunki tukee nuorten kesäyrittäjyyttä

0
Arkistokuva

Laitilan kaupunki tukee 300 eurolla nuoria, jotka työllistävät itsensä 4H-yrityksen kautta kesällä 2019. Kaupunki myöntää tukea yhteensä 50 nuoren työllistämiseen joko palkkasuhteessa tai 4H-yrittäjänä.

KESÄYRITYSTUKEA voivat hakea 2000–2003 syntyneet laitilalaiset nuoret. Haku tapahtuu laatimalla 4H-yritystukisopimus Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistyksen kautta 31.5. mennessä. Tukea ei myönnetä nuorelle, joka vuonna 2019 on toisessa kaupungin tukemassa yritystukipaikassa, Laitilan kaupungin palveluksessa tai jolla on jo toiminnassa oleva 4H-yritys.

Tuen saadakseen 4H-yrityksen täytyy täyttää tietyt ehdot, joita ovat muun muassa 50 euron liikevaihto sekä asianmukainen raportointi. Nuoren on tehtävä vähintään 80 tuntia työtä yrityksessään 1.6.–31.8.2019 välisenä aikana. Työtuntien täytyy jakautua vähintään neljälle viikolle.

YRITTÄJYYSTUKI maksetaan ehdot täyttävälle 4H-yrittäjälle raportin ja tukihakemuksen palautuksen jälkeen. Tukihakemukset on liitteineen toimitettava Laitila-Pyhärannan yhdistykseen elokuun loppuun mennessä.

4H-yrittäjäksi haluava voi osallistua Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistyksen 4H-yrityskurssille, joka järjestetään Laitilan Nuokkarilla keskiviikkona 10.4. kello 16–20 ja 17.4. kello 16–20. Kurssi sisältää myös erikseen jokaisen osallistujan kanssa sovittavan yksilöllisen ohjauskerran. Kurssille voi ilmoittautua Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistyksen sivujen kautta.