Jyskeellä ja Vankalla menestystä PM-maastoissa

0
09-tytöt kirmaavat kohti vaativaa vesitornin nousua. Kuva: Ilkka Simola

Jyskeläisten hyvä juoksuvire jatkui viime keskiviikkona Mynämäessä järjestetyissä sisulisäsarjojen pm-maastoissa. Kuusi henkilökohtaista mitalia täydennettynä kahdella joukkuemitalilla ja lukuisilla pistesijoilla kartuttivat seuran pistepottia 109 pisteellä ja toivat viidennen sijan seurojen välisessä pistekisassa. Näin pistemäärä kasvoi kolmanneksella viime vuodesta ja sijoitus seurojen kisassa koheni yhdellä.

Pistekisan ylivertainen ykkönen 334 pisteellään oli suurimpia joukkoja liikuttava Turun Urheiluliitto, kakkosena Naantalin Löyly (134), mutta kolmantena yllättäen Kalannin Vankka (129) vain viisi pistettä Löylylle jääneenä. Näin Vankka onnistui rikkomaan ’suurten rintaman’ Raision Kuulan (116) jäätyä neljänneksi. Kalannissa on ymmärretty määrän laki. Vain yksi henkilökohtainen mestaruus mutta viiden joukkuemitalin määrässä edelle menivät vain turkulaiset.

Jyskeen jälkeen kuudentena oli noususuhdanteessa oleva Loimaan Leisku (77). Sensijaan vakkaseuroja ei voi Vankan ja Jyskeen lisäksi liiemmalti osallistumisaktiivisuudestaan kehua. Uudenkaupungin Kenttäkarhut sai tosin yhden komean mestaruuden, mutta isäntäseuran Mynämäen Iskun panos jäi lähinnä laadukkaisiin kisajärjestelyihin eikä edustajia pisteillä eli kärkikymmeniköissä näkynyt ja kisapaikalta puuttuivat kokonaan Vehmaan Kiiston, Taivassalon Tahdin, Mietoisten Maununpoikien ja Nousiaisten Suden värit.

Mestaruuteen asti Jyskeeltä ylti 10-tyttöjen ykkönen Sara Honkakangas, hopealle 9-tyttöjen Neela Ihanmäki, 12-poikien Julius Lukkala ja 15-tyttöjen Carolina Grönroos. Pronssia saivat 9-poikien Akseli Heinonen ja 14-tyttöjen Annika Laulumaa.
Joukkuepronssia tuli 10-poikien kolmikolle Oskari Aaltonen, Einari Vuorela ja Hugo Yli-Anttila ja tyttöjen puolella 14-sarjan triolle, jossa Annikan ohella juoksivat Verna Vuorela ja Ella Hemmilä.

Vankan ainokaisen henkilökohtaisen mitalin otti 15-poikien kakkonen Remi Holvitie, joukkukisassa. Joukkuekisassa 15-pojat veivät mestaruuden, 14-tytöt hopean ja 9-pojat -tytöt sekä 14-tytöt pronssia. Kenttäkarhujen Olivia Suutari oli 11-tyttöjen mestari.
Kaikkiaan nuoria oli mukana reilut 200 edustaen 17 seuraa. Piiritasolla nuorten kisailu jatkuu jo tänä iltana Liedossa juostavan sislisämaastoviestin merkeissä.

Tulokset:
P9 Maastojuoksu 1 km: 1) Akseli Änäkkälä SalVil 4.09,40, 2) Eeti Tammelin LoimLei 4.10,60, 3) Akseli Heinonen LaitJy 4.25,20, 4) Daniel Stenholm TuUL 4.26,20, 5) Aamos TuhkalaNaantLöy 4.26,40, 6) Joona Lindgren NaantLöy 4.36,30, 7) Niki Sirén RaisKu 4.36,90, 8) Joonas Heino RaisKu 4.45,70, 9) Ville Karppi MaarMa 4.48,50, 10) Jussi Lukkala LaitJy4.52,20, 11) Julius Juslin LittTU 4.54,20, 12) Ilmari Salmela TuUL 4.56,70, 13) Jesse Piispanen KalVa 4.58,90, 14) Elmo Mäki RaisKu 5.00,60, 15) Emil Vuorio TuUL 5.01,90, 16) Juho Männistö TuUL 5.04,00, 17) Juho Ellä KalVa 5.06,70, 18) Aaron Holvitie KalVa 5.09,40, 19) Tarmo Huiskala TuUL 5.10,70, 20) William Söderblom MaarMa 5.16,80, 21) Viljami NieminenMynämI 5.22,70, 22) Niila Anttila LiedPa 5.25,90.
P9 Joukkuekilpailu: 1. Raision Kuula 29 (Niki Sirén 7, Joonas Heino 8, Elmo Mäki 14), 2. Turun Urheiluliitto 31 (Daniel Stenholm 4, Ilmari Salmela 12, Emil Vuorio 15), 3. Kalannin Vankka 48 (Jesse Piispanen 13, Juho Ellä 17, Aaron Holvitie 18).
T9 Maastojuoksu 1 km: 1) Alisa Launonen NaantLöy 4.17,40, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 4.24,00, 3) Emma Toivonen LoimLei 4.28,30, 4) Saana Virtanen NaantLöy 4.30,50, 5) Devine Agbontaen RaisKu 4.31,50, 6) Ilona Utriainen RaisKu 4.34,40, 7) Julia Ellä KalVa 4.43,40, 8) Fanni Paasio KalVa 4.46,50, 9) Mette Koski RaisKu 4.47,60, 10) Roosa Suonpää RaisKu4.49,00, 11) Veera Uussaari KalVa 4.55,10, 12) Vilma Lehtinen LittTU 4.56,60, 13) Martta Koskivainio MarttMu 4.57,70, 14) Kerttu Matikainen LaitJy 5.04,50, 15) Wilma Aarnio SalVil5.07,00, 16) Venla Vainio NaantLöy 5.09,30, 17) Alexandra Söderblom MaarMa 5.11,60, 18) Jenny Koivula MaarMa 5.13,00, 19) Peppi Rasi MaskKa 5.14,80, 20) Emilia SuominenKalVa 5.15,20, 21) Kandela Keltti TuUL 5.18,90, 22) Pihla Halava LittTU 5.19,20, 23) Minttu Lautkankare NaantLöy 5.19,80, 24) Odelia Suutari UudKK 5.32,00, 25) Emma Tättilä KalVa5.34,70, 26) Martta Uusipaikka VahdTui 5.37,40, 27) Kerttu Kordelin KalVa 5.38,60, 28) Emilia Aaltonen LaitJy 5.49,40, Ella Forslund LittTU DNS.
T9 Joukkuekilpailu: 1. Raision Kuula 20 (Devine Agbontaen 5, Ilona Utriainen 6, Mette Koski 9), 2. Naantalin Löyly 21 (Alisa Launonen 1, Saana Virtanen 4, Venla Vainio 16), 3. Kalannin Vankka 26 (Julia Ellä 7, Fanni Paasio 8, Veera Uussaari 11), 4. Laitilan Jyske 44 (Neela Ihanmäki 2, Kerttu Matikainen 14, Emilia Aaltonen 28), 5. Kalannin Vankka 72 (Emilia Suominen 20, Emma Tättilä 25, Kerttu Kordelin 27).
P10 Maastojuoksu 1,5 km: 1) Sisu Saarinen TuUL 5.58,50, 2) Niklas Ojanen TuUL 6.05,70, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 6.12,30, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 6.22,20, 5) Einari Vuorela LaitJy6.27,20, 6) Tuomas Suopajärvi MaskKa 6.30,90, 7) Antti Ristanen LoimLei 6.35,60, 8) Erik Mets LoimLei 6.36,30, 9) Richard Lindqvist TuUL 6.38,20, 10) Max Kostamo TuUL 6.38,30, 11) Voitto Virjonen TuUL 6.57,40, 12) Joonas Riponiemi LoimLei 6.58,60, 13) Toivo Ylikännö MaskKa 7.07,90, 14) Veeti Laine KalVa 7.09,60, 15) Mauri Merenlehto NousSu 7.15,30, 16) Aapo Kluuskeri TurTo 7.19,00, 17) Santeri Heinonen LoimLei 7.19,60, 18) Hugo Yli-Antola LaitJy 7.20,50, Gabriel Raitanen UudKK DNS, Frans Rönnholm KaarUra DNS, Elmeri Myllymäki MaskKa DNS.
P10 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 12 (Sisu Saarinen 1, Niklas Ojanen 2, Richard Lindqvist 9), 2. Loimaan Leisku 27 (Antti Ristanen 7, Erik Mets 8, Joonas Riponiemi 12), 3. Laitilan Jyske 27 (Oskari Aaltonen 4, Einari Vuorela 5, Hugo Yli-Anttila 18).
T10 Maastojuoksu 1,5 km: 1) Sara Honkakangas LaitJy 6.38,40, 2) Nella Virtanen NaantLöy 6.50,20, 3) Livia Immonen TuUL 6.58,10, 4) Greta Aarnio SalVil 7.00,00, 5) Elsa Keinonen RaisKu7.06,80, 6) Inka Laukkanen TuUL 7.10,00, 7) Pihla Lammela TuUL 7.20,70, 8) Anni Saarinen RaisKu 7.24,20, 9) Lumina Uschanow RaisKu 7.25,10, 10) Ellen Ellä KalVa 7.31,50, 11) Nea Hyrkäs PaimU 7.37,00, 12) Elina Hakuni NaantLöy 7.40,60, 13) Loviisa Lehtonen NaantLöy 7.42,70, 14) Nella Lahtonen MynämI 7.50,50, 15) Vanessa Viitanen TuUL 7.58,80, 16) Sofia Lehtinen TuUL 7.58,90, 17) Elsa Sainio RaisKu 7.59,40, 18) Siiri Kaihtela TuUL 8.05,80, 19) Taika Varjonen TuUL 8.11,90, Paola Kero TuUL DNS.
T10 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 16 (Livia Immonen 3, Inka Laukkanen 6, Pihla Lammela 7), 2. Raision Kuula 22 (Elsa Keinonen 5, Anni Saarinen 8, Lumina Uschanow 9), 3. Naantalin Löyly 27 (Nella Virtanen 2, Elina Hakuni 12, Loviisa Lehtonen 13), 4. Turun Urheiluliitto 49 (Vanessa Viitanen 15, Sofia Lehtinen 16, Siiri Kaihtela 18).
P11 Maastojuoksu 1,5 km: 1) Tatu Virtanen LiedPa 5.47,70, 2) Lukas Brandt NaantLöy 5.58,10, 3) Eero Lahdenkauppi TuUL 5.58,60, 4) Kristian Henttula KalVa 6.11,90, 5) Oskar SaksaNaantLöy 6.16,90, 6) Atte Virtanen LiedPa 6.17,70, 7) Valtteri Hyyrynen TuUL 6.22,10, 8) Carlos Mattsson TuUL 6.22,60, 9) Nikolas Lindén LoimLei 6.31,80, 10) Aaron Roos NaantLöy6.53,70, 11) Eero Hakola LiedPa 6.59,70, 12) Akseli Varpio RaisKu 7.02,10, 13) Miro Varjonen RaisKu 8.00,00, 14) Veikko Virtanen RaisKu 8.05,20, Viljami Launonen NaantLöy DNS.
P11 Joukkuekilpailu: 1. Naantalin Löyly 17 (Lukas Brandt 2, Oskar Saksa 5, Aaron Roos 10), 2. Turun Urheiluliitto 18 (Eero Lahdenkauppi 3, Valtteri Hyyrynen 7, Carlos Mattsson 8), 3. Liedon Parma 18 (Tatu Virtanen 1, Atte Virtanen 6, Eero Hakola 11).
T11 Maastojuoksu 1,5 km: 1) Olivia Suutari UudKK 6.33,20, 2) Oluwakemi Onilude RaisKu 6.42,40, 3) Helka Heinonen LiedPa 6.42,50, 4) Emma Helminen UudKK 6.43,50, 5) Elma Uusipaikka VahdTui 6.55,00, 6) Erika Takkinen LoimLei 7.00,70, 7) Minttu Kordelin KalVa 7.08,20, 8) Fanni Paana NaantLöy 7.15,30, 9) Vilma Mela RaisKu 7.19,50, 10) Veera LehtonenTuUL 7.22,30, 11) Vilma Toivonen LoimLei 7.26,00, 12) Helmi Koivumäki TuUL 7.34,60, 13) Amanda Wallenius LoimLei 7.38,80, 14) Elli Tättilä KalVa 7.41,50, 15) Josefiina TenovuoTuUL 7.44,80, 16) Netta Virtanen KalVa 7.46,90, Vanessa Viitanen TuUL, Iida Vähätalo NaantLöy DNS.
T11 Joukkuekilpailu: 1. Loimaan Leisku 30 (Erika Takkinen 6, Vilma toivonen 11, Amanda Wallenius 13), 2. Turun Urheiluliitto 37 (Veera Lehtonen 10, Helmi Koivumäki 12, Josefina Tenovuo 15), 3. Kalannin Vankka 37 (Minttu Kordelin 7, Elli Tättilä 14, Netta Virtanen 16).
P12 Maastojuoksu 2 km: 1) Hannes Santavuori NaantLöy 8.19,10, 2) Julius Lukkala LaitJy 8.27,40, 3) Aleksi Immonen NaantLöy 8.50,90, 4) Oliver Pulkki TurTo 9.03,90, 5) Niko KaunistoNaantLöy 9.14,40, 6) Felix Kandolin TuUL 9.25,90, 7) Jonne Aho SalVil 9.28,30, 8) Ami Hyvönen UudKK 9.29,40, 9) Elias Hyytiä LaitJy 9.36,00, 10) Julius Antola TuUL 9.37,10, 11) Luca Jämsen SalVil 9.44,30, 12) Arttu Carne TuUL 9.45,60, 13) Mikko Loisa SalVil 9.46,70, 14) Jesperi Sjöberg KalVa 9.47,40, 15) Niilas Iinattiniemi TuUL 9.52,70, 16) Tuomas Ankelo KalVa10.11,40, 17) Kustaa Salmela KalVa 10.19,30, Lenni Majasuo TuUL DNS.
P12 Joukkuekilpailu: 1. Naantalin Löyly 9 (Hannes Santavuori 1, Aleksi Immonen 3, Niko Kaunisto 5), 2. Turun Urheiluliitto 28 (Felix Kandolin 6, Julius Antola 10, Arttu Carne 12), 3. Salon Vilpas 31 (Jonne Aho 7, Luca Jämsen 11, Mikko Loisa 13), 4. Kalannin Vankka 47 (Jesperi Sjöberg 14, Tuomas Ankelo 16, Kustaa Salmela 17).
T12 Maastojuoksu 2 km: 1) Ellen Myllymäki MaskKa 8.24,40, 2) Roosa Fagerström TuUL 8.43,80, 3) Mirelle Hirsiniemi TuUL 8.49,00, 4) Amanda Rauvola TuUL 8.50,90, 5) Iida Ruoho TuUL9.22,30, 6) Juliana Hartikainen TuUL 9.28,90, 7) Anni Saarinen KalVa 9.29,90, 8) Nanna Kukkula KalVa 9.30,10, 9) Ida Leppänen TuUL 9.40,00, 10) Ilona Kuusmaa TuUL 9.45,90, 11) Stella Enwena RaisKu 9.48,70, 12) Lotta Adel TuUL 10.09,50, 13) Verna Huppunen MaarMa 10.18,00, 14) Aada Kalliola RaisKu 10.38,20, 15) Aava Suominen TuUL 10.42,70, 16) Eden Kytö NaantLöy 10.51,20, 17) Matilda Mehto NaantLöy 11.02,20, 18) Cornelia Vuorio TuUL 11.31,60, 19) Linnea Rintanen RaisKu 12.14,00, Judith Miranda TuUL DNS.
T12 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 9 (Roosa Fagerström 2, Mirelle Hirsiniemi 3, Amanda Rauvola 4), 2. Turun Urheiluliitto 20 (Iida Ruoho 5, Juliana Hartikainen 6, Ida Leppänen 9), 3. Turun Urheiluliitto 37 (Ilona Kuusmaa 10, Lotta Adel 12, Aava Suominen 15), 4. Raision Kuula 44 (Stella Enwena 11, Aada Kalliola 14, Linnea Rintanen 19).
P13 Maastojuoksu 2 km: 1) Taavi Tuominen RaisKu 8.00,80, 2) René-Peter Vuorio MaarMa 8.09,80, 3) Hannu Sjöblom LoimLei 8.33,10, 4) Miro Mattila LiedPa 8.56,30, 5) Edwin ItämeriTuUL 8.57,90, 6) Julius Aaltonen NaantLöy 8.59,30, 7) Jyri Holvitie KalVa 9.01,50, 8) Alvar Itämeri TuUL 9.39,50, 9) Tomi Kuusisto TuUL 9.40,40, 10) Eemil Aaltonen TuUL 10.13,20, 11) Asko Komulainen MaarMa 10.49,60, 12) Oluwashina Onilude RaisKu 11.14,00.
P13 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 22 (Edwin Itämeri 5, Alvar Itämeri 8, Tomi Kuusisto 9).
T13 Maastojuoksu 2 km: 1) Alisa Emaldynova SalVil 8.28,10, 2) Karoliina Olli LoimLei 8.30,00, 3) Linnea Kero TuUL 8.44,60, 4) Emilia Ellä KalVa 8.58,70, 5) Pinja Siljanto TuUL 9.07,50, 6) Kiia Ihanmäki LaitJy 9.11,50, 7) Sofia Talvensaari KalVa 9.16,10, 8) Aada Vuoriaho LaitJy 9.25,60, 9) Maria Ranne TuUL 9.33,10, 10) Ella Jokioinen TuUL 9.45,80, 11) Maija MännistöTuUL 9.49,30, 12) Salla Mäkipere LiedPa 9.55,10, 13) Anna Yli-Kauppila LiedPa 9.59,90, 14) Anna Ylikännö MaskKa 10.29,10, 15) Liisi Laihonen MaskKa 10.45,70, 16) Lilli-Lotta SnellMaarMa 11.51,90, Ella-Sofia Hyövelä LiedPa DNS.
T13 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 17 (Linnea Kero 3, Pinja Siljanto 5, Maria Ranne 9).
P14 Maastojuoksu 3 km: 1) Riku Uusitalo TuUL 12.19,90, 2) Sisu Moilanen TuUL 12.22,80, 3) Miro Leinonen RaisKu 12.24,90, 4) Aarne Autio TuUL 12.38,10, 5) Aapo Kalajoki RaisKu13.07,30, 6) Lauri Röntynen TuUL 13.16,60, 7) Hassan Abdi NaantLöy 13.34,10, 8) Jere Santaluoto RaisKu 13.39,70, 9) Samuel Marku VahdTui 14.04,40, 10) Sami Porrasoja RaisKu14.26,70.
P14 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 7 (Riku Uusitalo 1, Sisu Moilanen 2, Aarne Autio 4), 2. Raision Kuula 16 (Miro Leinonen 3, Aapo Kalajoki 5, Jere Santaluoto 8).
T14 Maastojuoksu 3 km: 1) Minea Lindén LoimLei 12.37,60, 2) Tinja Pirttikoski TuUL 12.49,20, 3) Annika Laulumaa LaitJy 13.27,50, 4) Emma Tuominen TuUL 13.36,50, 5) Ella RajamäkiTuUL 13.48,70, 6) Linda Ellä KalVa 14.11,70, 7) Aino Saarinen KalVa 14.36,10, 8) Vilma Rönnemaa LiedPa 14.54,40, 9) Selma Pirkola KalVa 15.11,80, 10) Ronja Huppunen MaarMa15.25,60, 11) Verna Vuorela LaitJy 16.11,80, 12) Ella Hemmilä LaitJy 16.15,70, Mathilda Gustafsson TuUL DNS, Julia Laapio TuUL DNS, Helmi Heinonen LiedPa DNS.
T14 Joukkuekilpailu: 1. Turun Urheiluliitto 11 (Tinja Pirttikoski 2, Emma Tuominen 4, Ella Rajamäki 5), 2. Kalannin Vankka 22 (Linda Ellä 6, Aino Saarinen 7, Selma Pirkola 9), 3. Laitilan Jyske 26 (Annika Laulumaa 3, Verna Vuorela 11, Ella Hemmilä 12).
P15 Maastojuoksu 3 km: 1) Aarni Eijs SalVil 11.22,90, 2) Remi Holvitie KalVa 11.30,90, 3) Elmeri Kero TuUL 11.44,20, 4) Lauri Saarinen KalVa 11.51,40, 5) Niklas Antola LaitJy 11.54,40, 6) Otto Hiivola KalVa 12.07,40, 7) Eemeli Laukkanen YlänKi 12.56,30, 8) Akseli Hyytiä LaitJy 13.04,60.
P15 Joukkuekilpailu: 1. Kalannin Vankka 12 (Remi Holvitie 2, Lauri Saarinen 4, Otto Hiivola 6).
T15 Maastojuoksu 3 km: 1) Eveliina Pääkkö VahdTui 13.08,90, 2) Carolina Grönroos LaitJy 13.15,60, 3) Liina Ahtiainen TuUL 13.19,40, 4) Aino Uusipaikka VahdTui 16.09,80.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here