Tulokset: Jyskeelle viisi mestaruutta Vakka-otteluista

0
Uudenkaupungin Kenttäkarhujen Iisak Vainio tuuletti voittajana nuorimpien poikien palkintojenjaossa Jyskeen Jussi Lukkalan ja Peetu Tanhuanpään keskellä. Kuva: Ilkka Simola

Jyskeen nuoret ottivat viisi mestaruutta, neljä hopeaa ja kolme pronssia tiistaina Mynämäessä kisailluista Vakka-Suomen nuorten moniotteluista. Reilun kolmanneksen saalis jaossaolleista mitaleista lukuisten pistesijojen myötä tiesi myös selkeää ykköstilaa seurojen välisessa Vakka-maljan pistekisassa.

Mestaruuteen asti yltivät Akseli Hyytiä P15 viisiottelu, Julius Lukkala P12 neliottelu, Einari Vuorela P10 kolmiottelu, Carolina Grönroos T15 viisiottelu ja Neela Ihanmäki T9 kolmiottelu. Hopeaa toivat Niklas Antola P15 viisiottelu, Jussi Lukkala P9 kolmiottelu, Kiia Ihanmäki T13 neliottelu ja Sara Honkakangas T10 kolmiottelu. Pronssia saivat Onni Salminen P11 kolmiottelu, Peetu Tanhuanpää P9 kolmiottelu ja Aada Vuoriaho T13 neliottelu.

Uudenkaupungin Kenttäkarhut vei kolme mestaruutta ja kerran ykköskorokkeelle saivat edustajansa Kalannin Vankka, Maskun Kataja, Mynämäen Isku ja Vehmaan Kiisto.

Kamppailu Vakka-maljasta jatkuu elokuun 13. päivänä Uudessakaupungissä järjestettävissä henkilökohtaisissa mestaruuskisoissa ja kuluvan kauden pokaalin kohtalo ratkeaa viikkoa myöhemmin Mynämäen ratakävelyissä.

Ilkka Simola

Vakka-ottelut 2.7. Mynämäki
P9 3-ottelu 1) Iisak Vainio UudKK 733, 2) Jussi Lukkala LaitJy 614, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 580, 4) Anton Koskinen MaskKa 530, 5) Artturi Lievonen MaskKa 514, 6) Akseli Heinonen LaitJy 463, 7) Viljami Nieminen MynämI 399, 8) Alexander Leivo KalVa 375, 9) Aleksi Hannula MynämI 366, 10) Miikka Berg MynämI 342, 11) Veikko Raunio MynämI 281, 12) Jamiel Sjöberg KalVa 129.

T9 3-ottelu 1) Neela Ihanmäki LaitJy 499, 2) Viola Soini KalVa 479, 3) Emilia Suominen KalVa 467, 4) Kerttu Matikainen LaitJy 446, 5) Senni Heinonen UudKK 444, 6) Fanni PaasioKalVa 431, 7) Emma Tättilä KalVa 366, 8) Josefiina Heinonen LaitJy 358, 9) Villiina Raitanen UudKK 350, 10) Mirella Manner VehmKi 347, 11) Aino Tättilä KalVa 333, 12) Wilma MattilaMaskKa 331, 13) Roosa Patron MynämI 324, 14) Seela Vilkkinen NousSu 309, 15) Emilia Niemi MynämI 284, 16) Sandra Palmroth MynämI 279, 17) Sofia Anttila MynämI 262, 18) Ella Mäkelä MynämI 253, 19) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 228, 20) Nea Suomi MynämI 225, 21) Ronja Nieminen MynämI 201, 22) Elsa Katvesoja VehmKi 197, 23) Sonja NieminenMynämI 157, 24) Mandi Kukkula KalVa 145.

P10 3-ottelu 1) Einari Vuorela LaitJy 742, 2) Gabriel Raitanen UudKK 717, 3) Sebastian Vuoristo VehmKi 605, 4) Onni Niemi MynämI 546, 5) Frans Heinonen UudKK 491, 6) Tuomas Suopajärvi MaskKa 456, 7) Mauri Merenlehto NousSu 428, 8) Veeti Laine KalVa 0.

T10 3-ottelu 1) Venla Aaltonen MynämI 700, 2) Sara Honkakangas LaitJy 638, 3) Nella Lahtonen MynämI 615, 4) Olivia Lievonen MaskKa 595, 5) Liisa Hämäläinen MynämI 593, 6) Janette Sjöberg KalVa 553, 7) Minea Manner VehmKi 498, 8) Viivi Berg MynämI 465, 9) Minttu Aaltonen VehmKi 448, 10) Aino Hyytiä LaitJy 445.

P11 3-ottelu 1) Niilo Lännistö VehmKi 958, 2) Anton Laine MaskKa 905, 3) Onni Salminen LaitJy 836, 4) Joonas Heinonen UudKK 638, 5) Veikko Vähä-Kouvola VehmKi 537, 6) Daniel Räsänen UudKK 532.

T11 3-ottelu 1) Emma Helminen UudKK 940, 2) Alisa Sormunen UudKK 725, 3) Venla Katvesoja VehmKi 688, 4) Julia Mäntysalo LaitJy 667, 5) Milja Aaltonen VehmKi 657, 6) Elli Tättilä KalVa 616, 7) Minttu Kordelin KalVa 562, 8) Vanessa Kataja NousSu 490.

P12 4-ottelu 1) Julius Lukkala LaitJy 1301, 2) Ami Hyvönen UudKK 1086, 3) Kustaa Salmela KalVa 931, 4) Alvar Vilkkinen NousSu 907, 5) Jesperi Sjöberg KalVa 807, 6) Elias HyytiäLaitJy 780, 7) Benjamin Vuoristo VehmKi 754.

T12 4-ottelu 1) Ellen Myllymäki MaskKa 1318, 2) Mimosa Manner VehmKi 947, 3) Anni Saarinen KalVa 911, 4) Nanna Kukkula KalVa 755, 5) Ellen Lahtivuo VehmKi 719.

P13 4-ottelu 1) Joni Seppänen KalVa 1216, 2) Jeremias Sjöberg KalVa 834.

T13 4-ottelu 1) Rania Toivonen UudKK 1632, 2) Kiia Ihanmäki LaitJy 1343, 3) Aada Vuoriaho LaitJy 1265, 4) Melissa Palmroth LaitJy 1157, 5) Sofia Talvensaari KalVa 976, 6) Patricia Kataja NousSu 586.

P15 5-ottelu 1) Akseli Hyytiä LaitJy 2876, 2) Niklas Antola LaitJy 1722, 3) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 0.

T15 5-ottelu 1) Carolina Grönroos LaitJy 2080, 2) Mea Toivonen UudKK 2015, 3) Henni Liimatta MaskKa 1672, 4) Jenina Luotonen LaitJy 1550, 5) Nea Salonen VehmKi 1351, 6) Ella Hemmilä LaitJy 1218, 7) Aamu Airisto LaitJy 1138.
Seurojen pisteet: 1. Laitilan Jyske 381, 2. Kalannin Vankka 280, 3. Uudenkaupungin Kenttäkarhut 212, 4. Vehmaan Kiisto 211, 5. Mynämäen Isku 160, 6. Maskun Kataja 131, 7. Nousiaisten Susi 66.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here