Joulun säätä ei uskalla vielä ennustaa

0

Lauhat ja sateiset kelit jatkuvat tulevat päivät, kertoo Ilmatieteen laitoksen päivystävä meterorologi Hannu Valta .

Joulun säästä hän ei voi vielä askelmerkkejä antaa. Yleensä ennusteet yltävät enintään kymmenen päivän päähän.

– Kyllä me pitempiäkin säätä ennustavia malleja ajetaan, mutta niiden epävarmuus kasvaa huomattavasti. Ajamamme Eurooppakeskeisen mallin mukaan joulu vietetään todennäköisesti tavanomaista lauhemmassa säässä, mutta tosiaan tämän ennustettavuus on huono.

Vallan mukaan ensi viikon puoleen väliin saakka Lounais-Suomessa mennään eteläisen ilmavirtauksen mukanaan tuomassa lauhassa ja sateisessa säässä.

– Pari kolme astetta on tavanomaista lauhempaa niin pitkälle kuin uskaltaa ennustaa. Lämpötila pyörii keskimäärin hieman nollan yläpuolella, Hannu Valta kertoo.