– Kustaa Hiekka -kulttuuriviikko onnistui kaiken kaikkiaan aivan mahtavasti, luonnehtii kulunutta kulttuuriviikkoa sen suunnitteluryhmän puheenjohtaja Jussi Kauranen tyytyväisenä.
Hän iloitsee sekä kulttuuriviikon monipuolisuudesta että hyvästä yleisöpalautteesta.
– Työryhmä on onnistunut tuomaan erilaisilla tapahtumilla taiteellisesti laadukasta ja monipuolista kulttuuria. Meillä on ollut esimerkiksi sanataidetta, sirkusta, teatteria, valotaidetta, balettia ja musiikkia eri muodoissaan, hän luettele ja jatkaa:
– Hienointa tietysti on ollut se, että yleisö on löytänyt tiensä tapahtumiin ja palautteen perusteella myös hyvin kulttuuriviikon tapahtumissa viihtynyt. Se on aivan olennaista, sillä ihmisiä vartenhan tätä tehdään.
Kulttuuriviikon kokonaiskävijämäärää ei maanantaina vielä yhden aikaan ollut koottuna, mutta Kauranen
laskeskeli pikaisesti kulttuuriviikon eri tapahtumissa yleisöä olleen yhteensä reilut 2 000.– Onhan se niin hieno määrä, että ei voi kuin tosi tyytyväinen olla, hän summasi.