Sentei ja sekunnei:Yleisurheilun Nuorisokansalliset

0
11-sarjan keihään palkintokolmikolla kisat sujuivat erinomaisesti. Kakkoseksi sijoittunut Sara Honkakangas teki ennätyksensä joka lajissa, ykkönen Oripään Liina Jälkö heitti sarjansa valtakunnallisen kärkituloksen ja kolmas Naantalin Alisa Launonen teki 10-tyttöjen Suomen ennätykset korkeudessa ja 4-ottelussa. Kuva: Ilkka Simola

Laitilan Nuorisokansalliset 18.7.2020

M 200m 1) Eero Helppolainen PorinTa 22,04, 2) Joni Vainio-Kaila LaitJy 22,06, 3) Birhan Pieskä TuUL 22,69, 4) Eric Sjölund IFÅland 22,70, 5) Kalle Kompuinen SäkU 22,82, 6) Joonatan Huila SäkU 23,02, 7) Ilmari Vuorela LaitJy 23,15, 8) Tommi Tauriainen MietMP 23,97, 9) Aleksi Nieminen PorinTa 24,00, 10) Matias Niinimaa NaantLöy 24,41, 11) Lasse Nordqvist TurWei 24,54

Erä 1 (+3,1) 1) Ilmari Vuorela LaitJy 23,15, 2) Tommi Tauriainen MietMP 23,97, 3) Aleksi Nieminen PorinTa 24,00, 4) Matias Niinimaa NaantLöy 24,41, 5) Lasse Nordqvist TurWei 24,54. Erä 2 (+3,4) 1) Eero Helppolainen PorinTa 22,04, 2) Joni Vainio-Kaila LaitJy 22,06, 3) Birhan Pieskä TuUL 22,69, 4) Eric Sjölund IFÅland 22,70, 5) Kalle Kompuinen SäkU 22,82, 6) Joonatan Huila SäkU 23,02.

M 800m (NM) 1) Valtteri Sillanpää NoormNo 2.06,24, 2) Ilari Visuri HIFK 2.12,99, 3) Thomas Sandberg ÅIFK 2.14,95.

M Keihäs 1) Verner Perkkola LaitJy 59,93, 2) Elias Kauppi LaihLu 52,87, 3) Jouni Turkki LaitJy 48,26.

N 200m 1) Säde Honkala TuUL 25,30, 2) Evelina Ojaniittu TurWei 25,89, 3) Viveka Loukola RaisKu 26,22, 4) Verna Vuorela LaitJy 26,25, 5) Emmi Valtonen TuUL 26,74, 6) Aada Puosi EurajVei 27,00, 7) Eerika Reunanen LempKiYU 27,18, 8) Lotta Metsärinta LaitJy 27,30, 9) Anni Nylund IFÅland 27,49, 10) Charlotta Suoniemi KiukKi 27,51, 11) Linnea Loukola RaisKu 27,54, 12) Sani Rajala EurajVei 27,66, 13) Jonna Kangasniemi NoormNo 27,72, 14) Helena Koivu TurTo 28,06, 15) Saara Vahtokari RaumU 28,42, 16) Sirke Seitsonen RaisKu 28,76, 17) Liinu Karjala PorinYU 28,80, Carolina Grönroos LaitJy DNS

Erä 1 (+1,4) 1) Lotta Metsärinta LaitJy 27,30, 2) Sani Rajala EurajVei 27,66, 3) Helena Koivu TurTo 28,06, 4) Saara Vahtokari RaumU 28,42, 5) Liinu Karjala PorinYU 28,80, Carolina Grönroos LaitJy DNS. Erä 2 (+2,7) 1) Verna Vuorela LaitJy 26,25, 2) Emmi Valtonen TuUL 26,74, 3) Aada Puosi EurajVei 27,00, 4) Charlotta Suoniemi KiukKi 27,51, 5) Jonna Kangasniemi NoormNo 27,72, 6) Sirke Seitsonen RaisKu 28,76. Erä 3 (+2,3) 1) Säde Honkala TuUL 25,30, 2) Evelina Ojaniittu TurWei 25,89, 3) Viveka Loukola RaisKu 26,22, 4) Eerika Reunanen LempKiYU 27,18, 5) Anni Nylund IFÅland 27,49, 6) Linnea Loukola RaisKu 27,54.

N 800m (NM) 1) Jenna Laamanen NaantLöy 2.25,88.

P9 40m 1) Eemeli Rönnemaa LiedPa 6,86, 2) Eliel Huhtala PiikkKe 6,98, 3) Alexander Leivo KalVa 7,15, 4) Jonni Pirttinen NoormNo 7,15, 5) William Söderblom MaarMa 7,37, 6) Toivo Laurila VehmKi 7,44, 7) Mikael Aulin LaitJy 7,51, 8) Veikka Saari KiukKi 7,56, 9) Juuso Laine UudKK 7,71, 10) Jaakko Hynnä SäkU 7,87, 11) Oliver Aalto UudKK 8,08, 12) Voitto Pärkö LaitJy 8,28, 13) Elmo Vuohijoki MaarMa 8,47, 14) Pentti Huppunen MaarMa 9,30

Erä 1 (NM) 1) Juuso Laine UudKK 7,71, 2) Voitto Pärkö LaitJy 8,28, 3) Elmo Vuohijoki MaarMa 8,47, 4) Pentti Huppunen MaarMa 9,30. Erä 2 (NM) 1) Toivo Laurila VehmKi 7,44, 2) Mikael Aulin LaitJy 7,51, 3) Veikka Saari KiukKi 7,56, 4) Jaakko Hynnä SäkU 7,87, 5) Oliver Aalto UudKK 8,08. Erä 3 (NM) 1) Eemeli Rönnemaa LiedPa 6,86, 2) Eliel Huhtala PiikkKe 6,98, 3) Alexander Leivo KalVa 7,15, 4) Jonni Pirttinen NoormNo 7,15, 5) William Söderblom MaarMa 7,37.

P9 800m (NM) 1) Juuso Laine UudKK 3.01,82, 2) Alexander Leivo KalVa 3.05,95, 3) Jaakko Hynnä SäkU 3.09,00, 4) William Söderblom MaarMa 3.10,43, 5) Eliel Huhtala PiikkKe 3.10,87, 6) Henrik Santavuori NaantLöy 3.13,68, 7) Mikael Aulin LaitJy 3.20,63, 8) Veikka Saari KiukKi 3.29,42, 9) Toivo Laurila VehmKi 3.29,64, 10) Elmo Vuohijoki MaarMa 4.00,94, 11) Pentti Huppunen MaarMa 4.05,00.

P9 Korkeus 1) Eemeli Rönnemaa LiedPa 121, 2) Eliel Huhtala PiikkKe 105, 3) Veikka Saari KiukKi 100, 4) Jaakko Hynnä SäkU 95, 5) Alexander Leivo KalVa 95, 6) Toivo Laurila VehmKi 90, 7) Jonni Pirttinen NoormNo 85, 7) Mikael Aulin LaitJy 85.

P9 Keihäs 1) Veikka Nordberg NakkVire 24,18, 2) Tomas Mäkinen LahdA 21,48, 3) Jaakko Hynnä SäkU 19,60, 4) Mikael Aulin LaitJy 17,66, 5) Alexander Leivo KalVa 15,39, 6) Jonni Pirttinen NoormNo 12,72, 7) Eliel Huhtala PiikkKe 10,36, 8) Pentti Huppunen MaarMa 10,35, 9) Veikka Saari KiukKi 8,72, 10) Oliver Aalto UudKK 8,12, 11) Elmo Vuohijoki MaarMa 6,86.

P9 4-ottelu 1) Alexander Leivo KalVa 650, 2) Eliel Huhtala PiikkKe 635, 3) Jaakko Hynnä SäkU 590, 4) Mikael Aulin LaitJy 529, 5) Veikka Saari KiukKi 463.

T9 40m 1) Edith Tuominen LiedPa 6,96, 2) Venla Vainio NaantLöy 6,98, 3) Veera Uussaari KalVa 7,09, 4) Inka Virtanen KalVa 7,14, 5) Kerttu Matikainen LaitJy 7,30, 6) Viivi Ritola NoormNo 7,33, 7) Aino Tättilä KalVa 7,36, 8) Ella Heikkilä TuUL 7,39, 9) Oona Palenius MaarMa 7,50, 10) Venla Metsäranta LittTU 7,58, 11) Alexandra Söderblom MaarMa 7,62, 12) Mirella Manner VehmKi 7,63, 13) Ilona Järvinen UudKK 7,68, 14) Seela Vilkkinen NousSu 7,74, 15) Vanessa Rauvola LiedPa 7,79, 16) Odelia Suutari UudKK 7,81, 17) Aida Willman NoormNo 7,89, 18) Emilia Aaltonen LaitJy 7,95, 19) Hilda Vuohijoki MaarMa 7,97, 20) Viola Pärkö LaitJy 8,24

Erä 1 (NM) 1) Venla Metsäranta LittTU 7,58, 2) Odelia Suutari UudKK 7,81, 3) Aida Willman NoormNo 7,89, 4) Viola Pärkö LaitJy 8,24. Erä 2 (NM) 1) Ella Heikkilä TuUL 7,39, 2) Seela Vilkkinen NousSu 7,74, 3) Vanessa Rauvola LiedPa 7,79, 4) Emilia Aaltonen LaitJy 7,95, 5) Hilda Vuohijoki MaarMa 7,97. Erä 3 (NM) 1) Aino Tättilä KalVa 7,36, 2) Oona Palenius MaarMa 7,50, 3) Alexandra Söderblom MaarMa 7,62, 4) Mirella Manner VehmKi 7,63, 5) Ilona Järvinen UudKK 7,68. Erä 4 (NM) 1) Edith Tuominen LiedPa 6,96, 2) Venla Vainio NaantLöy 6,98, 3) Veera Uussaari KalVa 7,09, 4) Inka Virtanen KalVa 7,14, 5) Kerttu Matikainen LaitJy 7,30, 6) Viivi Ritola NoormNo 7,33.

T9 800m (NM) 1) Veera Uussaari KalVa 3.08,75, 2) Alissa Naski NakkVire 3.10,28, 3) Inka Virtanen KalVa 3.11,72, 4) Kerttu Matikainen LaitJy 3.13,69, 5) Viivi Ritola NoormNo 3.13,89, 6) Lotta Peltomäki PorinYU 3.19,41, 7) Seela Vilkkinen NousSu 3.19,90, 8) Mirella Manner VehmKi 3.22,72, 9) Aino Tättilä KalVa 3.28,81, 10) Odelia Suutari UudKK 3.30,25, 11) Alexandra Söderblom MaarMa 3.34,42, 12) Viola Pärkö LaitJy 3.38,53, 13) Oona Palenius MaarMa 3.49,62, 14) Hilda Mattila NaantLöy 3.57,32, 15) Vanessa Rauvola LiedPa 4.07,10, 16) Hilda Vuohijoki MaarMa 4.25,48.

T9 Korkeus 1) Lotta Peltomäki PorinYU 116, 2) Alissa Naski NakkVire 106, 3) Edith Tuominen LiedPa 106, 3) Veera Uussaari KalVa 106, 5) Venla Vainio NaantLöy 102, 6) Alexandra Söderblom MaarMa 102, 7) Kerttu Matikainen LaitJy 102, 8) Aino Tättilä KalVa 97, 9) Hilda Vuohijoki MaarMa 97, 10) Oona Palenius MaarMa 97, 11) Odelia Suutari UudKK 92, 12) Venla Metsäranta LittTU 92, 12) Viivi Ritola NoormNo 92, 14) Inka Virtanen KalVa 87, 14) Seela Vilkkinen NousSu 87, 14) Aida Willman NoormNo 87, 17) Mirella Manner VehmKi 87, 18) Hilda Mattila NaantLöy 87, 19) Emilia Aaltonen LaitJy 82, Viola Pärkö LaitJy NH.

T9 Keihäs 1) Veera Uussaari KalVa 14,74, 2) Odelia Suutari UudKK 13,88, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 12,26, 4) Seela Vilkkinen NousSu 11,65, 5) Venla Vainio NaantLöy 10,97, 6) Olivia Ojanen LaitJy 10,29, 7) Alexandra Söderblom MaarMa 9,94, 8) Inka Virtanen KalVa 9,80, 9) Emilia Aaltonen LaitJy 9,46, 10) Edith Tuominen LiedPa 8,80, 11) Ella Heikkilä TuUL 8,70, 12) Aino Tättilä KalVa 8,38, 13) Hilda Vuohijoki MaarMa 7,57, 14) Oona Palenius MaarMa 7,44, 15) Viivi Ritola NoormNo 6,34, 16) Ilona Järvinen UudKK 6,29.

T9 4-ottelu 1) Veera Uussaari KalVa 687, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 588, 3) Inka Virtanen KalVa 534, 4) Viivi Ritola NoormNo 475, 5) Aino Tättilä KalVa 474, 6) Alexandra Söderblom MaarMa 469, 7) Odelia Suutari UudKK 467, 8) Seela Vilkkinen NousSu 436, 9) Oona Palenius MaarMa 410, 10) Hilda Vuohijoki MaarMa 330.

P11 800m (NM) 1) Arttu Rantala NakkVire 2.38,60, 2) Niklas Lehtinen LapSa 2.40,46, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 2.45,91, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 2.46,06, 5) Niki Sirén RaisKu 2.47,47, 6) Tuomas Suopajärvi MaskKa 2.53,25, 7) Kasper Naski NakkVire 2.54,85, 8) Gabriel Raitanen UudKK 3.06,44, 9) Jami Nummi KiukKi 3.10,12, 10) Aapo Metsäranta LittTU 3.16,99, 11) Eemeli Saarinen VehmKi 3.28,06.

P11 60m aidat 1) Arttu Rantala NakkVire 10,32, 2) Niklas Lehtinen LapSa 10,72, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 11,11, 4) Gabriel Raitanen UudKK 11,21, 5) Vilho Willman NoormNo 11,29, 6) Oskari Aaltonen LaitJy 11,60, 7) Kasper Naski NakkVire 12,25, 8) Niki Sirén RaisKu 12,80, 9) Jami Nummi KiukKi 14,78

Erä 1 (NM) 1) Oskari Aaltonen LaitJy 11,60, 2) Niki Sirén RaisKu 12,80, 3) Jami Nummi KiukKi 14,78. Erä 2 (NM) 1) Eero Kaunisto NaantLöy 11,11, 2) Gabriel Raitanen UudKK 11,21, 3) Kasper Naski NakkVire 12,25. Erä 3 (NM) 1) Arttu Rantala NakkVire 10,32, 2) Niklas Lehtinen LapSa 10,72, 3) Vilho Willman NoormNo 11,29.

P11 Korkeus 1) Vilho Willman NoormNo 136, 2) Aapo Metsäranta LittTU 128, 3) Gabriel Raitanen UudKK 128, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 128, 5) Kasper Naski NakkVire 128, 6) Arttu Rantala NakkVire 124, 7) Niklas Lehtinen LapSa 116, 8) Oskari Aaltonen LaitJy 112, 9) Niki Sirén RaisKu 112, 10) Jami Nummi KiukKi 102.

P11 Keihäs 1) Niklas Lehtinen LapSa 31,37, 2) Arttu Rantala NakkVire 30,54, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 26,94, 4) Eero Kaunisto NaantLöy 26,14, 5) Niki Sirén RaisKu 21,57, 6) Vilho Willman NoormNo 20,82, 7) Oskari Aaltonen LaitJy 18,46, 8) Kasper Naski NakkVire 18,40, 9) Jami Nummi KiukKi 12,15, Frans Heinonen UudKK.

P11 4-ottelu 1) Arttu Rantala NakkVire 1496, 2) Niklas Lehtinen LapSa 1381, 3) Eero Kaunisto NaantLöy 1263, 4) Oskari Aaltonen LaitJy 1028, 5) Kasper Naski NakkVire 1010, 6) Niki Sirén RaisKu 956, 7) Jami Nummi KiukKi 575.

T11 800m (NM) 1) Neela Ihanmäki LaitJy 2.45,63, 2) Iina Kause PorinYU 2.48,64, 3) Sara Honkakangas LaitJy 2.51,02, 4) Alisa Launonen NaantLöy 2.55,01, 5) Jenny Viitanen NoormNo 3.05,89, 6) Fanni Paasio KalVa 3.11,26, 7) Helmi Äärelä NakkVire 3.19,53, 8) Minttu Lautkankare NaantLöy 3.21,43, 9) Loviisa Lehtonen NaantLöy 3.21,75, 10) Ilona Äärelä NakkVire 3.29,12, 11) Olivia Laamanen NaantLöy 3.29,61, 12) Emma Tättilä KalVa 3.35,34, 13) Mona Nylund PiikkKe 3.43,16.

T11 60m aidat 1) Alisa Launonen NaantLöy 10,03, 2) Jenny Viitanen NoormNo 10,63, 3) Venla-Maria Ihamäki PorinYU 10,80, 4) Sara Honkakangas LaitJy 10,88, 5) Helmi Äärelä NakkVire 10,89, 6) Iina Kause PorinYU 11,17, 7) Vanessa Vesala ForssSa 11,47, 8) Neela Ihanmäki LaitJy 11,47, 9) Matleena Peltomäki PorinYU 11,68, 10) Minttu Lautkankare NaantLöy 11,83, 11) Ilona Äärelä NakkVire 12,23, 12) Elena Höglund TuUL 12,26, 13) Alisa Hemmilä LaitJy 12,32, 14) Devine Agbontaen RaisKu 12,36, 15) Emilia Suominen KalVa 13,29, 16) Viola Soini KalVa 13,43, 17) Fanni Paasio KalVa 13,66, 18) Loviisa Lehtonen NaantLöy 13,67, 19) Mona Nylund PiikkKe 15,02, 20) Emma Tättilä KalVa 15,41

Erä 1 (NM) 1) Devine Agbontaen RaisKu 12,36, 2) Viola Soini KalVa 13,43, 3) Fanni Paasio KalVa 13,66, 4) Emma Tättilä KalVa 15,41. Erä 2 (NM) 1) Alisa Hemmilä LaitJy 12,32, 2) Emilia Suominen KalVa 13,29, 3) Loviisa Lehtonen NaantLöy 13,67, 4) Mona Nylund PiikkKe 15,02. Erä 3 (NM) 1) Vanessa Vesala ForssSa 11,47, 2) Matleena Peltomäki PorinYU 11,68, 3) Ilona Äärelä NakkVire 12,23, 4) Elena Höglund TuUL 12,26. Erä 4 (NM) 1) Sara Honkakangas LaitJy 10,88, 2) Iina Kause PorinYU 11,17, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 11,47, 4) Minttu Lautkankare NaantLöy 11,83. Erä 5 (NM) 1) Alisa Launonen NaantLöy 10,03, 2) Jenny Viitanen NoormNo 10,63, 3) Venla-Maria Ihamäki PorinYU 10,80, 4) Helmi Äärelä NakkVire 10,89.

T11 Korkeus 1) Alisa Launonen NaantLöy 149, 2) Sara Honkakangas LaitJy 140, 3) Jenny Viitanen NoormNo 136, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 132, 5) Helmi Äärelä NakkVire 128, 6) Elina Hakuni NaantLöy 124, 7) Fanni Paasio KalVa 120, 8) Devine Agbontaen RaisKu 120, 9) Alisa Hemmilä LaitJy 116, 10) Minea Manner VehmKi 112, 11) Emilia Suominen KalVa 107, 12) Loviisa Lehtonen NaantLöy 102, 12) Matleena Peltomäki PorinYU 102, 12) Minttu Lautkankare NaantLöy 102, 15) Emma Tättilä KalVa 102, 16) Ilona Äärelä NakkVire 97, 17) Mona Nylund PiikkKe 92.

T11 Keihäs 1) Liina Jälkö OripVe 30,30, 2) Sara Honkakangas LaitJy 29,81, 3) Alisa Launonen NaantLöy 23,87, 4) Jenny Viitanen NoormNo 21,57, 5) Helmi Äärelä NakkVire 18,92, 6) Fanni Paasio KalVa 18,38, 7) Minttu Lautkankare NaantLöy 17,07, 8) Viola Soini KalVa 16,93, 9) Ilona Äärelä NakkVire 16,86, 10) Elina Hakuni NaantLöy 16,47, 11) Elena Höglund TuUL 16,32, 12) Loviisa Lehtonen NaantLöy 15,13, 13) Elisabeth Suoniemi KiukKi 13,76, 14) Emma Tättilä KalVa 13,57, 15) Emilia Suominen KalVa 13,00, 16) Matleena Peltomäki PorinYU 12,57, 17) Senni Heinonen UudKK 10,93, 18) Neela Ihanmäki LaitJy 10,43, 19) Mona Nylund PiikkKe 9,50.

T11 4-ottelu 1) Alisa Launonen NaantLöy 1513, 2) Sara Honkakangas LaitJy 1425, 3) Jenny Viitanen NoormNo 1244, 4) Helmi Äärelä NakkVire 1069, 5) Neela Ihanmäki LaitJy 1068, 6) Fanni Paasio KalVa 793, 7) Minttu Lautkankare NaantLöy 786, 8) Ilona Äärelä NakkVire 708, 9) Loviisa Lehtonen NaantLöy 626, 10) Emma Tättilä KalVa 507, 11) Mona Nylund PiikkKe 416.

P13 800m (NM) 1) Ami Hyvönen UudKK 2.22,02, 2) Aleksi Ahlfors RaumU 2.22,30, 3) Hannes Santavuori NaantLöy 2.37,21, 4) Konsta Saari KiukKi 2.50,39, 5) Melvin Sandberg ÅIFK 2.53,78.

P13 60m aidat 1) Luukas Lehtinen LapSa 9,72, 2) Samuel Jussila NoormNo 10,24, 3) Niko Kaunisto NaantLöy 10,46, 4) Viljami Launonen NaantLöy 10,54, 5) Aleksi Ahlfors RaumU 10,64, 6) Oliver Ovaskainen NoormNo 10,64, 7) Juho Viitanen NoormNo 12,11, 8) Robert Saarela RaumU 13,85, 9) Konsta Saari KiukKi 14,24

Erä 1 (+2,9) 1) Aleksi Ahlfors RaumU 10,64, 2) Oliver Ovaskainen NoormNo 10,64, 3) Juho Viitanen NoormNo 12,11, 4) Konsta Saari KiukKi 14,24. Erä 2 (+1,3) 1) Luukas Lehtinen LapSa 9,72, 2) Samuel Jussila NoormNo 10,24, 3) Niko Kaunisto NaantLöy 10,46, 4) Viljami Launonen NaantLöy 10,54, 5) Robert Saarela RaumU 13,85.

P13 Kolmiloikka 1) Viljami Launonen NaantLöy 10,18, 2) Niko Kaunisto NaantLöy 10,09, 3) Oliver Ovaskainen NoormNo 9,77, 4) Robert Saarela RaumU 9,57, 5) Samuel Jussila NoormNo 9,48, 6) Juho Viitanen NoormNo 7,74, 7) Konsta Saari KiukKi 7,51.

P13 Keihäs 1) Viljami Launonen NaantLöy 37,58, 2) Kustaa Salmela KalVa 36,18, 3) Niko Kaunisto NaantLöy 35,29, 4) Aarni Elomaa TampPy 34,65, 5) Oliver Ovaskainen NoormNo 34,10, 6) Joonas Heinonen UudKK 24,36, 7) Juho Viitanen NoormNo 20,01, Samuel Jussila NoormNo.

T13 800m (NM) 1) Ella Kause PorinYU 2.31,51, 2) Nelli Mäenpää RaumU 2.37,96, 3) Nanna Kukkula KalVa 2.39,12, 4) Ida Mäenpää RaumU 2.41,54, 5) Iida Vähätalo NaantLöy 2.44,21, 6) Olivia Suutari UudKK 2.54,71, 7) Elli Tättilä KalVa 3.14,28, 8) Venla Saari KiukKi 3.16,20.

T13 60m aidat 1) Vilma Koski PorinYU 10,04, 2) Nea-Kaisa Kataja PorinYU 10,75, 3) Tilda Salmi RaisKu 11,20, 4) Oluwakemi Onilude RaisKu 11,23, 5) Venla Ruohola TuUL 11,39, 6) Iida Vähätalo NaantLöy 11,40, 7) Anni Koskinen LittTU 11,44, 8) Rauha Rajainmäki PorinYU 11,52, 9) Netta Nummi KiukKi 13,21, 10) Olivia Suutari UudKK 13,68, 11) Elli Tättilä KalVa 13,76, 12) Ilona Nordman RaumU 14,21, 13) Amanda Rauvola TuUL 16,64

Erä 1 (+2,0) 1) Oluwakemi Onilude RaisKu 11,23, 2) Olivia Suutari UudKK 13,68, 3) Amanda Rauvola TuUL 16,64. Erä 2 (+2,1) 1) Tilda Salmi RaisKu 11,20, 2) Venla Ruohola TuUL 11,39, 3) Netta Nummi KiukKi 13,21, 4) Elli Tättilä KalVa 13,76. Erä 3 (-0,4) 1) Vilma Koski PorinYU 10,04, 2) Nea-Kaisa Kataja PorinYU 10,75, 3) Iida Vähätalo NaantLöy 11,40, 4) Anni Koskinen LittTU 11,44, 5) Rauha Rajainmäki PorinYU 11,52, 6) Ilona Nordman RaumU 14,21.

T13 Kolmiloikka 1) Iida Vähätalo NaantLöy 9,44, 2) Emma Helminen UudKK 9,02, 3) Amanda Rauvola TuUL 8,65, 4) Inkeri Rantapelkonen KiukKi 8,61, 5) Venla Ruohola TuUL 8,21, 6) Netta Nummi KiukKi 8,19, 7) Elli Tättilä KalVa 7,80, 8) Olivia Suutari UudKK 7,35, 9) Venla Saari KiukKi 6,67.

T13 Keihäs 1) Ella Kause PorinYU 40,56, 2) Nelli Mäenpää RaumU 37,68, 3) Ida Mäenpää RaumU 36,56, 4) Milla Aarnio NaantLöy 33,83, 5) Vilma Koski PorinYU 30,00, 6) Olivia Suutari UudKK 26,62, 7) Emma Helminen UudKK 23,49, 8) Tilda Salmi RaisKu 22,75, 9) Netta Nummi KiukKi 21,48, 10) Elli Tättilä KalVa 19,17, 11) Ilona Nordman RaumU 17,48, 12) Aada Lehtinen MaskKa 17,26, 13) Venla Ruohola TuUL 16,95.

P15 800m (NM) 1) Kasper Antola LaitJy 2.31,52.

P15 100m aidat (+1,6) 1) Aarne Autio TuUL 14,04, 2) Oluwashina Onilude RaisKu 19,66.

P15 Keihäs 1) Valtteri Valtonen LaitJy 50,55, 2) Veikko Koski PorinYU 44,36.

T15 800m (NM) 1) Aino Karsila UudKK 2.28,27, 2) Mea Toivonen UudKK 2.43,61, 3) Venla Virtanen KalVa 2.51,68, Ronja Huppunen MaarMa DNF.

T15 80m aidat 1) Verna Vuorela LaitJy 11,70, 2) Olivia Kärki LauttLu 11,99, 3) Mea Toivonen UudKK 12,26, 4) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 12,39, 5) Lotta Metsärinta LaitJy 12,44, 6) Helena Koivu TurTo 12,58, 7) Milja Majuri VantSa 13,12, 8) Milja Perälä PorinYU 13,54, 9) Vilma Rönnemaa LiedPa 13,78, 10) Ronja Huppunen MaarMa 13,86, 11) Maisa Aarikka PorinYU 14,01, 12) Kiia Ihanmäki LaitJy 14,05, 13) Neea Nummi KiukKi 14,22

Erä 1 (+1,5) 1) Ronja Huppunen MaarMa 13,86, 2) Kiia Ihanmäki LaitJy 14,05, 3) Neea Nummi KiukKi 14,22. Erä 2 (+1,8) 1) Milja Majuri VantSa 13,12, 2) Milja Perälä PorinYU 13,54, 3) Vilma Rönnemaa LiedPa 13,78, 4) Maisa Aarikka PorinYU 14,01. Erä 3 (+3,4) 1) Verna Vuorela LaitJy 11,70, 2) Olivia Kärki LauttLu 11,99, 3) Mea Toivonen UudKK 12,26, 4) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 12,39, 5) Lotta Metsärinta LaitJy 12,44, 6) Helena Koivu TurTo 12,58.

T15 Seiväs 1) Viivi Närvä ValkHa 290, 2) Nuppu Willman NoormNo 270, 3) Anni Koskinen LittTU 250, 4) Isla Lehtonen NaantLöy 220.

T15 Keihäs 1) Sani Rajala EurajVei 40,52, 2) Rania Toivonen UudKK 39,20, 3) Maya-Maria Hautala TuUL 34,82, 4) Vilma Rönnemaa LiedPa 34,75, 5) Iida Mikkelsson PorinYU 33,95, 6) Ada Jokinen MarttMu 32,01, 7) Sofia Talvensaari KalVa 29,23, 8) Lotta Metsärinta LaitJy 28,82, 9) Kiia Ihanmäki LaitJy 25,85, 10) Isla Lehtonen NaantLöy 25,42, 11) Ella Hemmilä LaitJy 25,36, 12) Aamu Airisto LaitJy 20,59, 13) Ronja Huppunen MaarMa 19,83.

M17 100m (+0,8) 1) Otto Hiivola KalVa 12,19.

M17 800m (NM) 1) Onni Flinkman NaantLöy 2.12,37, 2) Niklas Antola LaitJy 2.12,92, 3) Lauri Saarinen KalVa 2.14,79.

M17 Seiväs 1) Oskari Henttinen KokemKV 440, 2) Otto Hiivola KalVa 430, Verneri Vesala ForssSa NH.

M17 Keihäs 1) Otto Hiivola KalVa 55,43, 2) Eetu Jalonen SäkU 44,41.

N17 100m 1) Carolina Grönroos LaitJy 12,81, 2) Eliisa Kallio EurajVei 13,03, 3) Jenina Luotonen LaitJy 13,45, 4) Charlotta Suoniemi KiukKi 13,50, 5) Viivi Närvä ValkHa 13,50, 6) Neea Nummi KiukKi 13,63, 7) Rania Toivonen UudKK 13,65, 8) Venla Hämäläinen LiedPa 13,95, 9) Aino Karsila UudKK 13,98, 10) Emmi Patrikainen NakkVire 14,39

Erä 1 (+1,0) 1) Jenina Luotonen LaitJy 13,45, 2) Viivi Närvä ValkHa 13,50, 3) Neea Nummi KiukKi 13,63, 4) Aino Karsila UudKK 13,98, 5) Emmi Patrikainen NakkVire 14,39. Erä 2 (-1,7) 1) Carolina Grönroos LaitJy 12,81, 2) Eliisa Kallio EurajVei 13,03, 3) Charlotta Suoniemi KiukKi 13,50, 4) Rania Toivonen UudKK 13,65, 5) Venla Hämäläinen LiedPa 13,95.

N17 Seiväs 1) Julia Vuolli KoskKai 330, 2) Essi Hokkanen TurWei 260, 3) Jenina Luotonen LaitJy 240.

N17 Keihäs 1) Siiri Elomaa TampPy 48,86, 2) Viveka Loukola RaisKu 32,94.

M19 100m (+0,8) 1) Ilmari Vuorela LaitJy 11,42.

M19 800m (NM) Sakari Vatunen PorinTa DNS.

M19 Seiväs 1) Tuomas Turpeinen SalVil 380.

M19 Keihäs 1) Eemeli Aarnio NaantLöy 65,20.

N19 100m (+0,8) 1) Nea Rekola TurTo 13,37, 2) Saara Vahtokari RaumU 13,77, 3) Saara Tuominen TuUL 14,54.

N19 Keihäs 1) Meri Elomaa TampPy 37,04, 2) Linnea Loukola RaisKu 32,05, 3) Saara Tuominen TuUL 28,18.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here