Pankki kannustaa jälleen tekemään hyviä tekoja

0
Laitilan Lumikit ry:n lippukunnanjohtaja Karoliina Lintunen ja pestijohtaja Elle Teinilä vastaanottivat Säästöpankin lahjoituksen.

Maija Ala-Jääski

Säästöpankkiryhmässä on jo vuosia ollut tapana jakaa osa pankin vuosituloksesta hyvään tarkoitukseen. Tällä viikolla Säästöpankki Kalanti-Pyhäranta jakoi vuoden 2019 liiketuloksesta lahjoituksina yhteensä 15 000 euroa kolmelletoista eri yhdistykselle. Suurimman yksittäisen avustussumman, kolmetuhatta euroa, sai sekä Uudenkaupungin että Pyhärannan puolella toimiva Puhdas Mannervesi -yhdistys.

– Yhdistys on nimensä mukaisesti Mannervedellä ja sen valuma-alueella toimiva vesiensuojeluyhdistys, joka pyrkii edistämään Mannerveden suojelua, kunnostusta ja kestävää virkistys- ja hyötykäyttöä, selvitti yhdistyksen varapuheenjohtaja Mirkka Ali-Laurila.

Ali-Laurilan mukaan yhdistys on onnistunut yhdistämään niin Mannerveden alueella vakituisesti asuvat kuin alueen mökkiläiset yhteisen asian taakse. Pankilta saatu lahjoitus käytetään yhdistyksen suunnitelmissa olevan kosteikon rakentamiseen.

Laitilalaisista yhdistyksistä tuhannen euron avustussumman saivat Vakka-Suomen eläinsuojeluyhdistys, Laitilan MLL, Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistys sekä Laitilan Lumikit.

Partiolippukunta Laitilan Lumikeilla on tiedossa lahjoitussummalle jo selkeä kohde.

​– Haluamme rakentaa Laitilaan oman laavun. Voisimme käyttää sitä meidän tyttöpartion omassa toiminnassa, mutta toki näin tukea myös muiden ulkoiluharrastusta, kertoi lippukunnan johtaja Karoliina Lintunen.

Puhdas Mannervesi -yhdistyksen lisäksi myös Pyhärannan MLL sai tuhannen euron lahjoituksen.

Hyviä tekoja 2020 lahjoitusten saajat:

 • MLL Uusikaupunki 1000 e
 • Uudenkaupungin Meripelastajat 1000 e
 • A-Kilta/ Kotiluola 1000 e
 • Vakka-Suomen eläinsuojeluyhdistys 1000 e
 • Laitilan MLL 1000 e
 • Laitila-Pyhäranta 4H-yhdistys 1000 e
 • Laitilan Lumikit ry 1000 e
 • Puhdas Mannervesi ry 3000 e
 • Pyhärannan MLL 1000 e
 • Vehmaan MLL 1000 e
 • Rautilan VPK 1000 e
 • Taivassalon ja Vehmaan 4H-yhdistys 1000 e
 • Taivassalon MLL 1000 e