Laitilan Jyske täyttää ensi vuonna 110 vuotta – Viime vuosisadan alun kulttuurinen uutuus oli urheilu

0
Länsi-Suomi 28.09.1911 kertoi S. Laakson olevan mainio kestävyysjuoksija, joka olisi saatava suurempiin kilpailuihin koettelemaan.

Viime vuosisadan alun kulttuurinen uutuus oli urheiluharrastuksen leviäminen, kertoo Laitila 1900-luvulla – historiikki. Laitila sai oman Voimistelu- ja urheiluseura Jyskeen 27. toukokuuta vuonna 1911.

Harjoitukset aloitettiin heti. Niitä pidettiin kaksi kertaa viikossa kello 9–11 illalla. Ensimmäisen voimisteluesityksensä 12-miehinen joukkue piti juhannusaattona Valkojärven rannalla, jossa he tekivät muun muassa pyramideja.

Yleisurheilu oli alkuvuosina seuran tärkein laji. Jyskeen perustajajäseniin kuulunut Selim Laakso oli seuran ensimmäinen tähtiurheilija, joka oli ehdolla jopa Tukholman olympialaisiin 1912.

Selim Laakso kilpaili kaikissa matkoissa, mikä nykyään on ainakin vanhemmissa ikäluokissa harvinaista. Laakso juoksi neljäsataa metriä 54 sekuntiin, kun nykyään Joni Vainio-Kailan nimissä oleva seuraennätys on 47,72. 10 000 metrillä Selim Laakson ennätys oli 33 minuuttia. Nykyisen Jyskeen seuraennätyksen kymppitonnilla juoksi vuonna 1991 Jari Terho sekuntikellojen pysähtyessä aikaan 30.18,26.

Hatunnoston arvoista on sadan vuoden takaisten urheilijoiden tekemä työ harrastamisen mahdollistamiseksi. Jyskeen ensimmäisessä historiikissa vuodelta 1936 kerrotaan, että Selim Laakso teki raskasta työtä viikon, lähti lauantaina polkupyörällä Turkuun ja heti sinne päästyään meni kilpailemaan.

Nykyään Jyske on 11 eri lajijaoston yleisseura, jossa on jäseniä noin 1200. Jyskeen ensisijaisena tavoitteena on lasten ja nuorten liikunnan edistäminen.

Lähteet:

Laitilan Jyskeen ensimmäiset sata vuotta 1911–2011, Juha Tuuna
V.- ja U.-seura Laitilan Jyske r.y. 1911–1941, Nikula L.
Laitila 1900-luvulla, Kari Yli-Frosti, Jukka Vehmas
laitilanjyske.sporttisaitti.com