Pakkahuoneella Rauhan Vuosi -näyttely

0
- Julisteessa on minun maalaamani taulu, jossa keltainen kuvaa Ruotsia, punainen Venäjää, välissä rautalanka-aitaa. Ruotsin puoli ei ole aivan puhdas, vaan sinne jäi jotakin Venäjän aluetta. Kyyhky kuvaa itse rauhan sopimista, pyhärantalainen Jorma Perhe Vakka-Suomen Taideyhdistyksestä kertoo.

Vakka-Suomen Taideyhdistys ry pystyttää Pakkahuoneelle Rauhan vuosi-teeman mukaisen näyttelyn, joka avautuu yleisölle 25.5. Näyttely koostuu kahdesta osasta.

Yhdistyksen hallituksen jäsen kävi Virolahdella paikan päällä kuvaamassa vielä tallella olevia rajapyykkejä sekä neuvottelussa tärkeää kirkkoaluetta. Näistä on Pakkahuoneella valokuvat ja selostukset.

Toinen osa käsittää yhdistyksen taiteilijoiden teoksia Rauhan vuosi teemasta.

– Meillä piti olla avajaiset 29.5., mutta koronatilanteen vuoksi olemme joutunee supistamaan ohjelmaa ja lavalla lauantaina soittelee laitilalainen muusikko Jani-Petri Vallamo , Jorma Perhe Vakka-Suomen Taideyhdistyksestä kertoo.

Näyttely on auki 3. elokuuta asti.