LähiTapiolan nuorisokisojen suosio vakaata – Kisoihin osallistui 33 urheiluseuraa

0
Vakuutusyhtiöstä eläköityneellä kamreeri Mikko Kalliolla oli kunniatehtävä ojentaa palkinnot 11-tyttöjen pituushyppääjille. Tytöt vasemmalta Jyskeen Jasmin Vaskelainen, Porin Yleisurheilun Ina Kause ja Ulvila Sport Teamin Sofia Lahdenperä.

Sunnuntaina järjestetyt LähiTapiolan nuorisokisat onnistuivat jälleen kerran erinomaisesti. 26. kerran pidetyt kisat ovat saavuttaneet vakaan aseman kesä kilpailukalenterissa. Edustettuna oli peräti 33 seuraa, enin osa omasta maakunnasta mutta myös Satakunnasta, Hämeestä, Helsingistä ja aina Etelä-Pohjanmaalta asti.

Ahtaimmillaan suorituspaikat olivat 11-tyttöjen kisaillessa, jolloin niin 60 metrillä, pituudessa ja keihäässä oli kussakin 25-27 osallistujaa. Vain 15-sarjoissa oli hiljaisempaa niin Jyskeen kuin koko alueen kärkiurheilijoiden ollessa omissa SM-kisoissaan Kokkolassa.

11-tyttöjen lajeissa myös tulostaso nousi kovimmaksi. Mm. 60 metrillä Suomen kausitilaston neljän parhaan joukkoon meni kolme Laitilan kisan tulosta. Naantalin Löylyn Alisa Launonen kauden kärkiajalla 8,39 ykköseksi, Jyskeen Jasmin Vaskelainen kolmanneksi seuraennätysajalla 8,70 ja Raision Kuulan Devine Agbontaen neljänneksi ajalla 8,71.

Jasminin 0,13 sekunnin vauhdin lisäys poisti seuraennätyslistalta myös Alisa Kaskin nimissä kymmenkunta vuotta olleen 12-sarjan ennätyksen.

Toinenkin valtakunnallinen kauden kärkitulos syntyi Kalannin Vankkaa edustavan Odelia Suutarin heittäessä 13-sarjan kiekkokisan yhteydessä 10-tyttöjen tilaston kärkeen menevän 26,02 kaaren.

Valtaosaan tuloksista kirjautui listoilla PB (omaennätys) -merkintä ja jos 7-vuotiaidenkin tulokset tilastoitaisiin olisi ennätysmerkintöjen määrä pitkälti suurempi.

Hyvää tulostasoa edesauttoi oivallinen kisailma aamun sateen loppuessa sopivasti kisojen alla.

Loppukesän tiivis kisajärjestelykausi Laitilan kentällä jatkuu jo huomenna keskiviikkona Seuracupin Varsinais-Suomen piirikisan pohjoislohkon kakkoskisalla, jossa ratkotaan paikkoja valtakunnallisiin finaaleihin.

A-sarjan eli alle 10 000 asukkaan paikkakuntien seurojen kisan finaali järjestetään Laitilassa syyskuun ensimmäisenä lauantaina Jyskeen puolustaessa kahtena vuonna peräkkäin saavuttamaansa asemaa maan parhaana kokoluokkansa yleisurheiluseurana 11-17 vuotiaiden sarjoissa.

Tulokset:

T7 40m 1) Alisa Heino VehmKi 7,91, 2) Iisa Korvenpää NaantLöy 7,94, 3) Kerttu Laurila VehmKi 8,05, 4) Neelia Huhtala PiikkKe 8,17, 5) Ingrid Perheentupa PiikkKa 8,38, 6) Netta Kokko KauhajKa 8,38, 7) Emilia Aulin LaitJy 8,39, 8) Mai Vuorenpää UudKK 8,41, 9) Kaisla Lampinen LaitJy 8,75, 10) Sade Mäkeläinen RaumU 8,86, 11) Milana Manner VehmKi 8,93

Erä 1 (NM) 1) Kerttu Laurila VehmKi 8,05, 2) Neelia Huhtala PiikkKe 8,17, 3) Ingrid Perheentupa PiikkKa 8,38, 4) Kaisla Lampinen LaitJy 8,75, 5) Sade Mäkeläinen RaumU 8,86. Erä 2 (NM) 1) Alisa Heino VehmKi 7,91, 2) Iisa Korvenpää NaantLöy 7,94, 3) Netta Kokko KauhajKa 8,38, 4) Emilia Aulin LaitJy 8,39, 5) Mai Vuorenpää UudKK 8,41, 6) Milana Manner VehmKi 8,93.

T7 Pituus 1) Iisa Korvenpää NaantLöy 2,60, 2) Emilia Aulin LaitJy 2,60, 3) Kerttu Laurila VehmKi 2,52, 4) Ingrid Perheentupa PiikkKa 2,50, 5) Selma Huppunen MaarMa 2,50, 6) Alisa Heino VehmKi 2,41, 7) Neelia Huhtala PiikkKe 2,34, 8) Netta Kokko KauhajKa 2,29, 9) Milana Manner VehmKi 2,21, 10) Kaisla Lampinen LaitJy 2,12, 11) Mai Vuorenpää UudKK 2,03, 12) Sade Mäkeläinen RaumU 2,01.

T7 Pallonheitto 1) Emilia Aulin LaitJy 17,17, 2) Iisa Korvenpää NaantLöy 12,87, 3) Sade Mäkeläinen RaumU 11,76, 4) Milana Manner VehmKi 11,36, 5) Ingrid Perheentupa PiikkKa 11,18, 6) Kaisla Lampinen LaitJy 10,99, 7) Netta Kokko KauhajKa 10,80, 8) Selma Huppunen MaarMa 10,65, 9) Alisa Heino VehmKi 10,15, 10) Kerttu Laurila VehmKi 9,29, 11) Neelia Huhtala PiikkKe 8,85, 12) Mai Vuorenpää UudKK 7,51, 13) Edith Perheentupa PiikkKa 7,33.

P7 40m 1) Kalle Rantapelkonen KiukKi 7,86, 2) Juho Tättilä KalVa 8,32, 3) Aleksi Lehtoruusu UudKK 8,40, 4) Eino Välimäki KaarUra 8,52, 5) Daniel Salmi NaantLöy 8,64, 6) Juuse Maijala LapSa 8,69, 7) Matias Ahonen RaisKu 8,76, 8) Matias Aulin LaitJy 8,78, 9) Elias Helminen UudKK 8,80, 10) Oliver Salminen LapSa 9,17, 11) Roni Mäkelä VehmKi 9,20, 12) Julius Koivusalo LaitJy 9,22, 13) Lucas Virtala VehmKi 9,30, 14) Arne Henriksson TapE 9,38, 15) Jasse Maijala LapSa 10,67, Ilmari Matikainen LaitJy DNF

Erä 1 (NM) 1) Daniel Salmi NaantLöy 8,64, 2) Matias Ahonen RaisKu 8,76, 3) Matias Aulin LaitJy 8,78, 4) Oliver Salminen LapSa 9,17, 5) Roni Mäkelä VehmKi 9,20, 6) Arne Henriksson TapE 9,38. Erä 2 (NM) 1) Juho Tättilä KalVa 8,32, 2) Aleksi Lehtoruusu UudKK 8,40, 3) Eino Välimäki KaarUra 8,52, 4) Lucas Virtala VehmKi 9,30, 5) Jasse Maijala LapSa 10,67, Ilmari Matikainen LaitJy DNF. Erä 3 (NM) 1) Kalle Rantapelkonen KiukKi 7,86, 2) Juuse Maijala LapSa 8,69, 3) Elias Helminen UudKK 8,80, 4) Julius Koivusalo LaitJy 9,22.

P7 Pituus 1) Ilmari Matikainen LaitJy 2,70, 2) Kalle Rantapelkonen KiukKi 2,66, 3) Matias Ahonen RaisKu 2,62, 4) Elias Helminen UudKK 2,48, 5) Matias Aulin LaitJy 2,47, 6) Eino Välimäki KaarUra 2,43, 7) Juuse Maijala LapSa 2,39, 8) Juho Tättilä KalVa 2,35, 9) Venni Laine KalVa 2,32, 10) Arne Henriksson TapE 2,32, 11) Daniel Salmi NaantLöy 2,31, 12) Roni Mäkelä VehmKi 2,20, 13) Julius Koivusalo LaitJy 1,99, 14) Jasse Maijala LapSa 1,89, 15) Lucas Virtala VehmKi 1,68.

P7 Pallonheitto 1) Eino Välimäki KaarUra 21,17, 2) Matias Aulin LaitJy 20,13, 3) Juuse Maijala LapSa 18,14, 4) Ilmari Matikainen LaitJy 16,51, 5) Arne Henriksson TapE 14,31, 6) Matias Ahonen RaisKu 13,32, 7) Roni Mäkelä VehmKi 11,99, 8) Elias Helminen UudKK 11,43, 9) Julius Koivusalo LaitJy 10,88, 10) Oliver Salminen LapSa 9,80, 11) Lucas Virtala VehmKi 5,39, 12) Jasse Maijala LapSa 4,47.

P9 40m 1) Niilo Ahonen RaisKu 6,81, 2) Alexander Leivo KalVa 6,95, 3) Jasper Piirtola PorinYU 6,97, 4) Aaron Lehtoruusu UudKK 7,13, 5) Sulo Saarinen ValkHa 7,23, 6) William Söderblom MaarMa 7,25, 7) Casper Nieminen RaisKu 7,52, 8) Voitto Pärkö LaitJy 7,59, 9) Alex Koivusalo LaitJy 7,88, 10) Robin Vuorenpää UudKK 8,07, 11) Leevi Engström MaarMa 8,23, 12) Pentti Huppunen MaarMa 8,43, 13) Frans Virtala VehmKi 8,48, 14) Sulo Heinonen UudKK 8,85, 15) Robert Alari PaimU 9,04

Erä 1 (NM) 1) William Söderblom MaarMa 7,25, 2) Alex Koivusalo LaitJy 7,88, 3) Leevi Engström MaarMa 8,23. Erä 2 (NM) 1) Voitto Pärkö LaitJy 7,59, 2) Robin Vuorenpää UudKK 8,07, 3) Pentti Huppunen MaarMa 8,43, 4) Frans Virtala VehmKi 8,48, 5) Sulo Heinonen UudKK 8,85, 6) Robert Alari PaimU 9,04. Erä 3 (NM) 1) Niilo Ahonen RaisKu 6,81, 2) Alexander Leivo KalVa 6,95, 3) Jasper Piirtola PorinYU 6,97, 4) Aaron Lehtoruusu UudKK 7,13, 5) Sulo Saarinen ValkHa 7,23, 6) Casper Nieminen RaisKu 7,52.

P9 Pituus 1) Jasper Piirtola PorinYU 3,59, 2) Toivo Laurila VehmKi 3,53, 3) Niilo Ahonen RaisKu 3,52, 4) Sulo Saarinen ValkHa 3,42, 5) Alexander Leivo KalVa 3,41, 6) Casper Nieminen RaisKu 3,21, 7) Aaron Lehtoruusu UudKK 3,15, 8) William Söderblom MaarMa 3,01, 9) Alex Koivusalo LaitJy 2,91, 10) Robin Vuorenpää UudKK 2,76, 11) Frans Virtala VehmKi 2,66, 12) Pentti Huppunen MaarMa 2,57, 13) Sulo Heinonen UudKK 2,42, 14) Robert Alari PaimU 2,18.

P9 Kuula 1) Veikka Nordberg NakkVire 8,01, 2) Jasper Piirtola PorinYU 7,36, 3) Niilo Ahonen RaisKu 6,34, 4) Toivo Laurila VehmKi 6,31, 5) Alexander Leivo KalVa 5,91, 6) Sulo Saarinen ValkHa 5,80, 7) Casper Nieminen RaisKu 5,56, 8) Sulo Heinonen UudKK 5,39, 9) Pentti Huppunen MaarMa 4,80, 10) Robert Alari PaimU 3,72, 11) Frans Virtala VehmKi 3,65.

P9 3-ottelu 1) Jasper Piirtola PorinYU 771, 2) Niilo Ahonen RaisKu 738, 3) Alexander Leivo KalVa 670, 4) Sulo Saarinen ValkHa 619, 5) Casper Nieminen RaisKu 538, 6) Pentti Huppunen MaarMa 355, 7) Sulo Heinonen UudKK 351, 8) Frans Virtala VehmKi 304, 9) Robert Alari PaimU 241.

T9 40m 1) Maria Fugleberg TuUL 6,93, 2) Lenita Perkiö VehmKi 7,32, 3) Hilda Mattila NaantLöy 7,34, 4) Oona Palenius MaarMa 7,36, 5) Hilma Rantanen KaarUra 7,58, 6) Uuna Eirtovaara KaarUra 7,58, 6) Saimi Ojanen EspTa 7,58, 8) Saana Jokinen RaisKu 7,80, 9) Ruska Mäkeläinen RaumU 7,87, 10) Adina Laine LaitJy 7,87, 11) Selma Huppunen MaarMa 7,95, 12) Sofie Palmroth MynämI 7,96, 13) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 7,96, 14) Jade Lohisto LaitJy 8,00, 15) Ilona Hämäläinen LaitJy 8,52

Erä 1 (NM) 1) Uuna Eirtovaara KaarUra 7,58, 2) Saana Jokinen RaisKu 7,80, 3) Ruska Mäkeläinen RaumU 7,87, 4) Adina Laine LaitJy 7,87, 5) Selma Huppunen MaarMa 7,95. Erä 2 (NM) 1) Hilda Mattila NaantLöy 7,34, 2) Hilma Rantanen KaarUra 7,58, 3) Sofie Palmroth MynämI 7,96, 4) Jade Lohisto LaitJy 8,00, 5) Ilona Hämäläinen LaitJy 8,52. Erä 3 (NM) 1) Maria Fugleberg TuUL 6,93, 2) Lenita Perkiö VehmKi 7,32, 3) Oona Palenius MaarMa 7,36, 4) Saimi Ojanen EspTa 7,58, 5) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 7,96.

T9 Pituus 1) Maria Fugleberg TuUL 3,54, 2) Hilda Mattila NaantLöy 3,18, 3) Uuna Eirtovaara KaarUra 3,18, 4) Oona Palenius MaarMa 3,16, 5) Lenita Perkiö VehmKi 3,09, 6) Saana Jokinen RaisKu 3,06, 7) Hilma Rantanen KaarUra 2,96, 8) Ruska Mäkeläinen RaumU 2,81, 9) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 2,77, 10) Sofie Palmroth MynämI 2,75, 11) Saimi Ojanen EspTa 2,72, 12) Adina Laine LaitJy 2,50, 13) Ilona Hämäläinen LaitJy 2,35, 14) Jade Lohisto LaitJy 2,30.

T9 Kuula 1) Maria Fugleberg TuUL 6,12, 2) Lenita Perkiö VehmKi 5,19, 3) Oona Palenius MaarMa 4,91, 4) Saana Jokinen RaisKu 4,74, 5) Ruska Mäkeläinen RaumU 4,36, 6) Saimi Ojanen EspTa 4,30, 7) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 4,27, 8) Hilma Rantanen KaarUra 4,18, 9) Sofie Palmroth MynämI 3,91, 10) Adina Laine LaitJy 3,47, 11) Hilda Mattila NaantLöy 3,45, 12) Uuna Eirtovaara KaarUra 3,29.

T9 3-ottelu 1) Maria Fugleberg TuUL 704, 2) Lenita Perkiö VehmKi 531, 3) Oona Palenius MaarMa 520, 4) Hilda Mattila NaantLöy 455, 5) Saana Jokinen RaisKu 449, 6) Hilma Rantanen KaarUra 433, 7) Uuna Eirtovaara KaarUra 416, 8) Saimi Ojanen EspTa 413, 9) Ruska Mäkeläinen RaumU 396, 10) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 381, 11) Sofie Palmroth MynämI 361, 12) Adina Laine LaitJy 325.

P11 60m 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 8,87, 2) Akseli Änäkkälä SalVil 8,93, 3) Iisak Vainio UudKK 9,01, 4) Jasper Rantanen KaarUra 9,25, 5) Niki Sirén RaisKu 9,56, 6) Eliel Huhtala PiikkKe 9,62, 7) Niclas Elo LaitJy 9,89, 8) Vilho Välimäki KaarUra 10,17, 9) Mikael Aulin LaitJy 10,49, 10) Jaakko Hynnä SäkU 10,79

Erä 1 (NM) 1) Niki Sirén RaisKu 9,56, 2) Niclas Elo LaitJy 9,89, 3) Mikael Aulin LaitJy 10,49, 4) Jaakko Hynnä SäkU 10,79. Erä 2 (NM) 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 8,87, 2) Akseli Änäkkälä SalVil 8,93, 3) Iisak Vainio UudKK 9,01, 4) Jasper Rantanen KaarUra 9,25, 5) Eliel Huhtala PiikkKe 9,62, 6) Vilho Välimäki KaarUra 10,17.

P11 Pituus 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 4,50, 2) Akseli Änäkkälä SalVil 3,97, 3) Iisak Vainio UudKK 3,88, 4) Niki Sirén RaisKu 3,75, 5) Jasper Rantanen KaarUra 3,67, 6) Niclas Elo LaitJy 3,57, 7) Mikael Aulin LaitJy 3,50, 8) Vilho Välimäki KaarUra 3,48, 9) Eliel Huhtala PiikkKe 3,42, 10) Jaakko Hynnä SäkU 3,30.

P11 Keihäs 1) Tapio Vuorentausta KoskKai 32,83, 2) Niki Sirén RaisKu 28,09, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 27,84, 4) Jasper Rantanen KaarUra 27,75, 5) Mikael Aulin LaitJy 22,95, 6) Vilho Välimäki KaarUra 22,70, 7) Jaakko Hynnä SäkU 21,34, 8) Veikka Nordberg NakkVire 21,31, 9) Eliel Huhtala PiikkKe 14,19.

T11 60m 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 8,70, 2) Devine Agbontaen RaisKu 8,71, 3) Sofia Lahdenperä UlvST 9,24, 4) Martta Koskivainio MarttMu 9,47, 5) Ilona Rantala NakkVire 9,54, 6) Neea Haapio NakkVire 9,67, 7) Ella Ahokas KaarUra 9,70, 8) Kerttu Matikainen LaitJy 9,78, 9) Minttu Lautkankare NaantLöy 9,79, 10) Nella Kokko KauhajKa 9,88, 11) Fanni Paasio KalVa 9,98, 12) Camilla Nieminen RaisKu 10,07, 13) Sandra Palmroth MynämI 10,15, 14) Aino Laine KaarUra 10,23, 15) Emilia Suominen KalVa 10,26, 16) Mirella Manner VehmKi 10,39, 17) Hilda Vuohijoki MaarMa 10,40, 18) Ella Heikkilä TuUL 10,48, 19) Siiri Paukku MynämI 10,61, 20) Vilma Lehtonen KiukKi 10,64, 21) Nella Raiskinmäki LaitJy 10,64, 22) Alexandra Söderblom MaarMa 10,75, 23) Odelia Suutari KalVa 10,96, 24) Viola Pärkö LaitJy 11,25, 25) Fiona Hällynen LaitJy 11,36

Erä 1 (NM) 1) Nella Raiskinmäki LaitJy 10,64, 2) Alexandra Söderblom MaarMa 10,75, 3) Odelia Suutari KalVa 10,96, 4) Viola Pärkö LaitJy 11,25, 5) Fiona Hällynen LaitJy 11,36. Erä 2 (NM) 1) Camilla Nieminen RaisKu 10,07, 2) Mirella Manner VehmKi 10,39, 3) Hilda Vuohijoki MaarMa 10,40, 4) Ella Heikkilä TuUL 10,48, 5) Vilma Lehtonen KiukKi 10,64. Erä 3 (NM) 1) Fanni Paasio KalVa 9,98, 2) Sandra Palmroth MynämI 10,15, 3) Aino Laine KaarUra 10,23, 4) Emilia Suominen KalVa 10,26, 5) Siiri Paukku MynämI 10,61. Erä 4 (NM) 1) Ilona Rantala NakkVire 9,54, 2) Ella Ahokas KaarUra 9,70, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 9,78, 4) Minttu Lautkankare NaantLöy 9,79, 5) Nella Kokko KauhajKa 9,88. Erä 5 (NM) 1) Jasmin Vaskelainen LaitJy 8,70, 2) Devine Agbontaen RaisKu 8,71, 3) Sofia Lahdenperä UlvST 9,24, 4) Martta Koskivainio MarttMu 9,47, 5) Neea Haapio NakkVire 9,67.

T11 Pituus 1) Iina Kause PorinYU 4,45, 2) Jasmin Vaskelainen LaitJy 4,19, 3) Sofia Lahdenperä UlvST 4,07, 4) Devine Agbontaen RaisKu 3,77, 5) Kerttu Matikainen LaitJy 3,73, 6) Fanni Paasio KalVa 3,73, 7) Martta Koskivainio MarttMu 3,67, 8) Ilona Rantala NakkVire 3,67, 9) Nella Kokko KauhajKa 3,64, 10) Ronja Korpiaho MarttMu 3,64, 11) Ella Ahokas KaarUra 3,57, 12) Emilia Suominen KalVa 3,55, 13) Neea Haapio NakkVire 3,54, 14) Alexandra Söderblom MaarMa 3,38, 15) Aino Laine KaarUra 3,28, 16) Hilda Vuohijoki MaarMa 3,27, 17) Mirella Manner VehmKi 3,27, 18) Wilma Mattila MaskKa 3,14, 19) Camilla Nieminen RaisKu 3,12, 20) Ella Heikkilä TuUL 3,11, 21) Thea Lehtovirta RaisKu 2,98, 22) Nella Raiskinmäki LaitJy 2,91, 23) Siiri Paukku MynämI 2,90, 24) Fiona Hällynen LaitJy 2,76.

T11 Keihäs 1) Iina Kause PorinYU 24,32, 2) Fanni Paasio KalVa 21,92, 3) Nella Kokko KauhajKa 21,82, 4) Odelia Suutari KalVa 20,64, 5) Sofia Lahdenperä UlvST 20,23, 6) Minttu Lautkankare NaantLöy 19,73, 7) Emma Tättilä KalVa 19,24, 8) Thea Lehtovirta RaisKu 18,94, 9) Elisabeth Suoniemi KiukKi 18,48, 10) Senni Heinonen UudKK 18,41, 11) Emilia Suominen KalVa 16,38, 12) Niina Paasikas KiukKi 16,33, 13) Sandra Palmroth MynämI 16,04, 14) Kerttu Matikainen LaitJy 15,60, 15) Ilona Rantala NakkVire 14,41, 16) Julia Sköld NakkVire 13,97, 17) Vilma Lehtonen KiukKi 13,87, 18) Alexandra Söderblom MaarMa 13,18, 19) Camilla Nieminen RaisKu 12,47, 20) Aino Tättilä KalVa 11,18, 21) Ella Ahokas KaarUra 10,86, 22) Ella Heikkilä TuUL 10,54, 23) Mirella Manner VehmKi 9,99, 24) Hilda Vuohijoki MaarMa 9,72, 25) Siiri Paukku MynämI 8,99, 26) Fiona Hällynen LaitJy 8,16, 27) Aino Laine KaarUra 8,09.

T13 60m 1) Alexia Myllymäki RaumU 8,38, 2) Alisa Launonen NaantLöy 8,39, 3) Ilona Nordman RaumU 8,84, 4) Liisa Hämäläinen MynämI 8,96, 5) Alisa Sormunen UudKK 9,00, 6) Fanny Alari PaimU 9,07, 7) Oona Välimäki LaitJy 9,11, 8) Emma Suovanen NaantLöy 9,42, 9) Nella Lahtonen MynämI 9,49, 10) Olivia Suutari KalVa 9,70, 11) Loviisa Lehtonen NaantLöy 9,98

Erä 1 (-1,2) 1) Alisa Sormunen UudKK 9,00, 2) Oona Välimäki LaitJy 9,11, 3) Emma Suovanen NaantLöy 9,42, 4) Nella Lahtonen MynämI 9,49, 5) Olivia Suutari KalVa 9,70, 6) Loviisa Lehtonen NaantLöy 9,98. Erä 2 (+0,0) 1) Alexia Myllymäki RaumU 8,38, 2) Alisa Launonen NaantLöy 8,39, 3) Ilona Nordman RaumU 8,84, 4) Liisa Hämäläinen MynämI 8,96, 5) Fanny Alari PaimU 9,07.

T13 Korkeus 1) Ilona Nordman RaumU 149, 2) Devine Agbontaen RaisKu 145, 3) Alisa Launonen NaantLöy 145, 4) Sara Honkakangas LaitJy 141, 5) Emma Suovanen NaantLöy 141, 6) Alexia Myllymäki RaumU 137, 7) Milja Aaltonen VehmKi 133, 8) Sara Söderlund TuUL 133, 9) Minttu Aaltonen VehmKi 129, 10) Liisa Hämäläinen MynämI 129, 11) Emilia Andersson PargIF 125, 12) Alisa Sormunen UudKK 121, 12) Olivia Suutari KalVa 121, 14) Loviisa Lehtonen NaantLöy 117, 15) Minea Manner VehmKi 117, 16) Ronja Korpiaho MarttMu 113.

T13 Kiekko 1) Kiia Mäkinen KiukKi 40,53, 2) Olivia Suutari KalVa 33,53, 3) Mila Mäkinen KiukKi 33,00, 4) Nella Lahtonen MynämI 31,23, 5) Odelia Suutari KalVa 26,02, 6) Alisa Launonen NaantLöy 25,37, 7) Jenny Sköld NakkVire 23,46, 8) Fanny Alari PaimU 22,49, 9) Ilona Nordman RaumU 21,06, 10) Liisa Hämäläinen MynämI 17,66, 11) Emilia Andersson PargIF 16,42, 12) Niina Paasikas KiukKi 16,12, 13) Emma Suovanen NaantLöy 15,27, 14) Loviisa Lehtonen NaantLöy 13,93.

P13 60m 1) Manuel Ojala RaumU 8,09, 2) Juuso Rasi MaskKa 8,21, 3) Eero Hakola LiedPa 8,37, 4) Viljami Launonen NaantLöy 8,56, 5) Niklas Ojanen TuUL 8,86, 6) Antti Ristanen LoimLei 8,94, 7) Frans Nummi TuUL 9,32, 8) Santeri Rantala NakkVire 9,77, 9) Joonas Heinonen UudKK 10,25

Erä 1 (-1,5) 1) Antti Ristanen LoimLei 8,94, 2) Frans Nummi TuUL 9,32, 3) Santeri Rantala NakkVire 9,77, 4) Joonas Heinonen UudKK 10,25. Erä 2 (+0,1) 1) Manuel Ojala RaumU 8,09, 2) Juuso Rasi MaskKa 8,21, 3) Eero Hakola LiedPa 8,37, 4) Viljami Launonen NaantLöy 8,56, 5) Niklas Ojanen TuUL 8,86.

P13 Korkeus 1) Manuel Ojala RaumU 154, 2) Viljami Launonen NaantLöy 150, 3) Antti Ristanen LoimLei 126, 4) Niklas Ojanen TuUL 126.

P13 Kiekko 1) Eero Hakola LiedPa 37,88, 2) Niklas Ojanen TuUL 34,05, 3) Joonas Heinonen UudKK 31,54, 4) Viljami Launonen NaantLöy 29,68, 5) Frans Heinonen UudKK 27,45, 6) Veikka Nordberg NakkVire 22,45, 7) Santeri Rantala NakkVire 22,10, 8) Antti Ristanen LoimLei 16,07.

T15 100m (-1,1) 1) Oluwakemi Onilude RaisKu 14,20, 2) Alexandra Alari PaimU 17,42.

T15 Korkeus 1) Alexandra Alari PaimU 105.

T15 Keihäs 1) Sofia Talvensaari KalVa 34,83, 2) Sara Honkakangas LaitJy 33,98, 3) Ellen Lahtivuo VehmKi 33,33, 4) Liina Jälkö OripVe 30,75.

P15 100m (+0,2) 1) Oluwashina Onilude RaisKu 12,81, 2) Aleksanteri Nyholm VirttNou 13,17, 3) Juuso Rasi MaskKa 13,26, 4) Niklas Ojanen TuUL 14,19.

P15 Korkeus 1) Oluwashina Onilude RaisKu 150.

P15 Keihäs 1) Niklas Välilä MaarMa 37,14.