Sentei ja sekunnei: Vakka-Suomen mestaruuskilpailut Laitilassa

0
Vakka-Suomen mestaruuskilpailut täyttivät keskiviikkona Laitilan yleisurheilukentän. Arkistokuva

Vakka-Suomen mestaruuskilpailut 25.8.2021

P9 40m 1) Alexander Leivo KalVa 7,02, 2) Aaron Raiskinmäki LaitJy 7,06, 3) Aaron Lehtoruusu UudKK 7,16, 4) Voitto Pärkö LaitJy 7,58, 5) Valtteri Eloranta KalVa 7,58, 6) Antton Lahtivuo VehmKi 7,62, 7) Oliver Aalto UudKK 7,78, 8) Frans Virtala VehmKi 7,85, 9) Aaron Lahtivuo VehmKi 7,86, 10) Sulo Heinonen UudKK 8,26, 11) Juho Tättilä KalVa 8,52, 12) Onni Piispanen KalVa 8,59, 13) Rasmus Piispanen KalVa 8,91

Erä 1 (NM) 1) Antton Lahtivuo VehmKi 7,62, 2) Frans Virtala VehmKi 7,85, 3) Sulo Heinonen UudKK 8,26, 4) Rasmus Piispanen KalVa 8,91. Erä 2 (NM) 1) Valtteri Eloranta KalVa 7,58, 2) Aaron Lahtivuo VehmKi 7,86, 3) Juho Tättilä KalVa 8,52, 4) Onni Piispanen KalVa 8,59. Erä 3 (NM) 1) Alexander Leivo KalVa 7,02, 2) Aaron Raiskinmäki LaitJy 7,06, 3) Aaron Lehtoruusu UudKK 7,16, 4) Voitto Pärkö LaitJy 7,58, 5) Oliver Aalto UudKK 7,78.

P9 1000m (NM) 1) Toivo Laurila VehmKi 3.53,62, 2) Alexander Leivo KalVa 3.55,91, 3) Voitto Pärkö LaitJy 3.57,54, 4) Jonny Kukkula KalVa 4.35,17.

P9 Pituus 1) Toivo Laurila VehmKi 3,57, 2) Aaron Lehtoruusu UudKK 3,28, 3) Antton Lahtivuo VehmKi 3,00, 4) Aaron Lahtivuo VehmKi 2,84, 5) Frans Virtala VehmKi 2,77, 6) Oliver Aalto UudKK 2,60, 7) Sulo Heinonen UudKK 2,52, 8) Juho Tättilä KalVa 2,44, 9) Elias Poutia UudKK 2,36, 10) Rasmus Piispanen KalVa 2,29, 11) Onni Piispanen KalVa 1,89, Robin Vuorenpää UudKK.

P9 Kuula 1) Alexander Leivo KalVa 6,68, 2) Toivo Laurila VehmKi 6,07, 3) Sulo Heinonen UudKK 6,01, 4) Oliver Aalto UudKK 5,75, 5) Valtteri Eloranta KalVa 5,56, 6) Jonny Kukkula KalVa 4,83, 7) Jamiel Sjöberg KalVa 4,61, 8) Onni Piispanen KalVa 4,27, 9) Elias Poutia UudKK 4,22, 10) Frans Virtala VehmKi 3,78, 11) Rasmus Piispanen KalVa 3,44, 12) Juho Tättilä KalVa 3,25.

P9 600m kävely (NM) 1) Voitto Pärkö LaitJy 4.10,55.

T9 40m 1) Lenita Perkiö VehmKi 7,17, 2) Aino Tättilä KalVa 7,18, 3) Iida Lassila LaitJy 7,47, 4) Mila-Maria Hautala MaskKa 7,63, 5) Erika Leinonen KalVa 7,69, 6) Helga Eskola NousSu 7,77, 7) Siiri Lehtonen VehmKi 7,79, 8) Aino Vuoriaho LaitJy 7,80, 9) Aura Maikola KalVa 7,82, 10) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 7,82, 11) Alisa Heino VehmKi 7,87, 12) Jade Lohisto LaitJy 7,98, 13) Kerttu Laurila VehmKi 7,98, 14) Venla Lorjo UudKK 8,05, 15) Mandi Kukkula KalVa 8,25, 16) Ilona Hämäläinen LaitJy 8,61, 17) Elsa Katvesoja VehmKi 8,78, Anna Raunio MynämI DNS

T9 1000m (NM) 1) Lenita Perkiö VehmKi 4.21,00, 2) Erika Leinonen KalVa 4.34,78, 3) Kerttu Laurila VehmKi 4.35,57, 4) Sonja Nieminen MynämI 4.40,52, 5) Alisa Heino VehmKi 4.46,58, 6) Aura Maikola KalVa 4.50,58, 7) Anna Raunio MynämI 4.59,59.

T9 Pituus 1) Lenita Perkiö VehmKi 3,32, 2) Aino Tättilä KalVa 3,24, 3) Siiri Lehtonen VehmKi 3,19, 4) Taimi Laiho UudKK 3,12, 5) Venla Lorjo UudKK 3,02, 6) Iida Lassila LaitJy 2,88, 7) Helga Eskola NousSu 2,86, 8) Aura Maikola KalVa 2,72, 9) Sofie Palmroth MynämI 2,69, 10) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 2,67, 11) Elsa Katvesoja VehmKi 2,64, 12) Erika Leinonen KalVa 2,63, 13) Alisa Heino VehmKi 2,62, 14) Mandi Kukkula KalVa 2,56, 15) Jade Lohisto LaitJy 2,52, 16) Kerttu Laurila VehmKi 2,43, 17) Ilona Hämäläinen LaitJy 2,38, 18) Eevi Antola LaitJy 2,33, 19) Anna Raunio MynämI 1,91.

T9 Kuula 1) Mila-Maria Hautala MaskKa 5,47, 2) Helga Eskola NousSu 5,24, 3) Elsa Katvesoja VehmKi 4,76, 4) Aino Vuoriaho LaitJy 4,43, 5) Eevi Antola LaitJy 4,26, 6) Sonja Nieminen MynämI 4,18, 7) Sofie Palmroth MynämI 4,15, 8) Iida Lassila LaitJy 4,00, 9) Siiri Lehtonen VehmKi 3,87, 10) Mandi Kukkula KalVa 3,75, 11) Laura Vähä-Kouvola VehmKi 3,74, 12) Jade Lohisto LaitJy 3,04.

T9 600m kävely (NM) 1) Aino Tättilä KalVa 4.12,69, 2) Neea Piirainen KalVa 4.17,78, 3) Eevi Antola LaitJy 4.29,85, 4) Sofie Palmroth MynämI 4.30,10, Aada Lapila MynämI DNS.

T11 60m 1) Veera Uussaari KalVa 9,25, 2) Ada Järnstedt MaskKa 9,45, 3) Viola Soini KalVa 9,73, 4) Fanni Paasio KalVa 9,85, 5) Mirella Manner VehmKi 9,97, 6) Aada Rosenberg MynämI 9,99, 7) Inka Virtanen KalVa 10,09, 8) Oona Lapila MynämI 10,18, 9) Lumi Valjanen MaskKa 10,28, 10) Peppi Rasi MaskKa 10,29, 11) Nella Raiskinmäki LaitJy 10,51, 12) Odelia Suutari KalVa 11,02, 13) Kerttu Kordelin KalVa 11,52

T11 1000m (NM) 1) Neela Ihanmäki LaitJy 3.32,85, 2) Veera Uussaari KalVa 3.43,87, 3) Nelli Piirainen KalVa 3.47,53, 4) Julia Ellä KalVa 3.49,27, 5) Fanni Paasio KalVa 3.54,06, 6) Ada Järnstedt MaskKa 3.54,33, 7) Mirella Manner VehmKi 3.54,36, 8) Peppi Rasi MaskKa 4.04,76, 9) Oona Lapila MynämI 4.05,01, 10) Aada Rosenberg MynämI 4.12,31, 11) Viola Pärkö LaitJy 4.13,68.

T11 Korkeus 1) Neela Ihanmäki LaitJy 128, 2) Fanni Paasio KalVa 128, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 113, 4) Peppi Rasi MaskKa 108, 5) Liinu Sarametsä UudKK 108, 6) Emilia Suominen KalVa 108, 7) Viola Soini KalVa 108, 8) Emma Tättilä KalVa 103, 9) Odelia Suutari KalVa 98, 10) Inka Virtanen KalVa 98, 11) Mirella Manner VehmKi 98.

T11 Kuula 1) Odelia Suutari KalVa 9,56, 2) Senni Heinonen UudKK 8,91, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 8,81, 4) Emilia Suominen KalVa 8,02, 5) Emma Tättilä KalVa 7,41, 6) Kerttu Matikainen LaitJy 7,16, 7) Emilia Niemi MynämI 5,89, 8) Kerttu Kordelin KalVa 5,62, 9) Inka Virtanen KalVa 5,26.

T11 1000m kävely (NM) 1) Kerttu Matikainen LaitJy 6.02,71, 2) Julia Ellä KalVa 6.18,25, 3) Veera Uussaari KalVa 6.43,51, 4) Viola Pärkö LaitJy 6.53,74, 5) Emma Tättilä KalVa 6.54,29, 6) Emilia Suominen KalVa 7.32,62.

P11 60m (+0,0) 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 8,94, 2) Iisak Vainio UudKK 8,97, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 9,82, 4) Jesse Piispanen KalVa 10,00, 5) Juho Ellä KalVa 10,81, Oliver Ihatsu MaskKa DNS.

P11 1000m (NM) 1) Juuso Laine UudKK 3.37,37, 2) Mikael Aulin LaitJy 3.44,10, 3) Juho Ellä KalVa 3.48,67.

P11 Korkeus 1) Artturi Lievonen MaskKa 123, 2) Iisak Vainio UudKK 123.

P11 Kuula 1) Noel Raiskinmäki LaitJy 7,79, 2) Akseli Heino VehmKi 7,73, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 7,62, 4) Viljami Nieminen MynämI 6,51, 5) Eemeli Saarinen VehmKi 6,11, 6) Jesse Piispanen KalVa 5,77, 7) Kasperi Olli MynämI 5,64.

P11 1000m kävely (NM) 1) Juho Ellä KalVa 6.57,96, 2) Valtteri Autio MaskKa 7.04,90, 3) Viljami Nieminen MynämI 7.26,72.

T13 60m 1) Emma Helminen UudKK 8,86, 2) Alisa Sormunen UudKK 8,99, 3) Liisa Hämäläinen MynämI 9,08, 4) Sara Honkakangas LaitJy 9,12, 5) Oona Välimäki LaitJy 9,17, 6) Netta Virtanen KalVa 9,63, 7) Elli Tättilä KalVa 9,68, 8) Olivia Lievonen MaskKa 9,78, 9) Olivia Suutari KalVa 9,81, 10) Aino Hyytiä LaitJy 9,90, 11) Anni Salomäki MaskKa 10,12

T13 1000m (NM) 1) Emma Helminen UudKK 3.31,12, 2) Sara Honkakangas LaitJy 3.33,31, 3) Fiina Sarametsä UudKK 3.36,11, 4) Olivia Suutari KalVa 3.37,11, 5) Oona Välimäki LaitJy 3.56,82, 6) Minttu Kordelin KalVa 4.13,28, 7) Ellen Ellä KalVa 4.23,14.

T13 Pituus 1) Emma Helminen UudKK 4,40, 2) Sara Honkakangas LaitJy 4,24, 3) Fiina Sarametsä UudKK 4,21, 4) Nella Lahtonen MynämI 3,78, 5) Elli Tättilä KalVa 3,68, 6) Liisa Hämäläinen MynämI 3,61, 7) Oona Välimäki LaitJy 3,58, 8) Minttu Kordelin KalVa 3,53, 9) Netta Virtanen KalVa 3,34, 10) Netta Paasio KalVa 3,16.

T13 Kiekko 1) Olivia Suutari KalVa 38,90, 2) Venla Katvesoja VehmKi 36,11, 3) Nella Lahtonen MynämI 29,52, 4) Elli Tättilä KalVa 25,15, 5) Minttu Kordelin KalVa 18,86, 6) Olivia Lievonen MaskKa 18,13, 7) Aino Hyytiä LaitJy 15,50, 8) Netta Paasio KalVa 14,77, 9) Janette Sjöberg KalVa 14,42, 10) Netta Virtanen KalVa 12,30.

T13 2000m kävely (NM) 1) Ellen Ellä KalVa 12.18,41, 2) Nella Lahtonen MynämI 12.29,48.

P13 60m (-0,5) 1) Juuso Rasi MaskKa 8,28, 2) Eemi Marttila MaskKa 8,75, 3) Eelis Eskola NousSu 9,05, 4) Joonas Autio MaskKa 9,63, 5) Toivo Ylikännö MaskKa 10,44, Anton Laine MaskKa.

P13 1000m (NM) 1) Tuomas Suopajärvi MaskKa 3.31,19, 2) Joonas Heinonen UudKK 4.53,60.

P13 Pituus 1) Eelis Eskola NousSu 4,76, 2) Eemi Marttila MaskKa 4,70, 3) Joonas Autio MaskKa 3,84, 4) Toivo Ylikännö MaskKa 3,38, 5) Onni Niemi MynämI 3,34, Anton Laine MaskKa DNS.

P13 Kiekko 1) Frans Heinonen UudKK 26,38, 2) Onni Niemi MynämI 17,29, 3) Eelis Eskola NousSu 17,15, Joonas Heinonen UudKK NM.

P13 2000m kävely (NM) 1) Joonas Heinonen UudKK 16.25,85.

T15 100m (-0,3) 1) Henriikka Laine MaskKa 13,65, 2) Aada Vuoriaho LaitJy 13,98, 3) Alisa Salomäki MaskKa 14,93, 4) Anna Ylikännö MaskKa 15,81, 5) Sanni Laine VehmKi 16,77.

T15 800m (NM) 1) Emilia Ellä KalVa 2.40,87, 2) Nanna Kukkula KalVa 2.43,34, 3) Sofia Talvensaari KalVa 2.44,14, 4) Vivian Ihanmäki LaitJy 2.47,29, 5) Anni Saarinen KalVa 2.49,07.

T15 Korkeus 1) Kiia Ihanmäki LaitJy 149, 2) Elli Ajosenpää MaskKa 144, 3) Mimosa Manner VehmKi 139.

T15 Keihäs 1) Sofia Talvensaari KalVa 33,44, 2) Ellen Lahtivuo VehmKi 33,14, Elviira Tarvainen MaskKa.

T15 3000m kävely (NM) 1) Emilia Ellä KalVa 15.55,83, 2) Anni Saarinen KalVa 17.36,02, 3) Nanna Kukkula KalVa 19.11,82.

P15 100m (-0,3) 1) Kasper Antola LaitJy 12,62, 2) Elias Hyytiä LaitJy 13,45, 3) Ami Hyvönen UudKK 13,48, 4) Jesperi Sjöberg KalVa 14,55.

P15 800m (NM) 1) Ami Hyvönen UudKK 2.49,09.

P15 Korkeus 1) Kasper Antola LaitJy 154, 2) Elias Hyytiä LaitJy 149, 3) Ami Hyvönen UudKK 149.

P15 Keihäs 1) Valtteri Valtonen LaitJy 47,99, 2) Kustaa Salmela KalVa 40,39, 3) Elias Hyytiä LaitJy 34,19.

JÄTÄ VASTAUS

Please enter your comment!
Please enter your name here