Jyskeelle naisten ykköspesispaikka – Feran kanssa tehdyn yhteistyösopimuksen ansiosta Laitilassa pelataan ensi kesänä naisten pesäpalloa toiseksi ylimmällä sarjatasolla

0
Arkistokuva: Lennart Holmberg

Laitilan Jyskeen pesäpallo ja Rauman Fera ovat allekirjoittaneet yhteistyösopimuksen, jonka ensisijaisena tavoitteena on tukea pelaajapolkua juniorista aina superpesikseen asti. Yhteistyötä lähdettiin kehittämään jo viime vuoden syksyllä, kun Jyske taisteli ykköspesiskarsinnoissa.

Viime vuonna yhteistyösopimus jäi vielä hautumaan, koska Jyske taipui niukasti karsintojen finaalissa Jyväskylän Kirittärille. Tänä vuonna Fera kampesi ensin lohkofinaalissa Jyskeen ja onnistui nousupeleissä lunastamaan paikan ykköspesikseen. Heti nousun jälkeen seurat sopivat yhteistyökuvioista ja lähettivät pesäpalloliitolle anomuksen ykköspesispaikan siirrosta Laitilaan.

Pesäpalloliitto suhtautui yhteistyökuvioon suopeasti. Näin kaudella 2022 Laitilassa pelataan naisten pesäpallon toiseksi ylimmällä sarjatasolla.

Feran puheenjohtaja Sanna-Leena Jokinen on todella tyytyväinen solmittuun sopimukseen.

– Meiltä on puuttunut lähialueelta nuorten lupaavien junioreiden kilpaurheilupolku, sillä suomensarjasta nouseminen suoraan superpesikseen on yleisesti ottaen liian iso hyppy”, toteaa Jokinen.

– Molemmat seurat tekevät laadukasta juniorityötä, jonka johdosta yhteistyön tekeminen on entistäkin helpompaa, jatkaa Jokinen.

Myös Jyskeessä suhtaudutaan erittäin positiivisesti yhteistyökuvioon. Seuran puheenjohtaja Sami Mäen mukaan Jyskeen rahkeet eivät yksin olisi riittäneet ottamaan seuraavaa askelta huippupesäpallon saralla:

– Kaksi on aina enemmän kuin yksi niin pelillisellä puolella kuin myös taloudellisesti, tiivistää Mäki yhteistyökuviota.

– Meillä Laitilassa kuten Feralla Raumalla on kehityskelpoisia nuoria pelaajia, jotka tarvitsevat yhä kovempia pelejä murtautuakseen tulevaisuudessa kenties aina Superiin asti, lisää Mäki.

Muutenkin seurayhteistyötä kehitetään molempien seurojen toimesta muun muassa valmennusavulla ja yhteisillä harjoituspäivillä. Molemmat joukkueet tulevat tekemään kuitenkin esimerkiksi omat B-tyttöjen superpesisjoukkueet, jotta kaikille molempien seurojen junioreille pystytään takaamaan riittävä määrä pelejä.

Itse ykköspesisjoukkueen runko ja valmennus ovat jo kasassa. Joukkue tulee koostumaan pääosin molempien seurojen lahjakkaista B-ikäisistä sekä muutamista seuran vähän yli parikymppisistä naispelaajista.