Ansiomerkkejä ja lihasoppaa – Juhlapuhujat korostivat Jyskeen merkitystä koko kaupungille

0
Voimistelun suloutta esitti Jyskeen voimistelujaoston Feenix-joukkue.

Ari Anteroinen

Monipuolinen ja virkeä urheiluseura Laitilan Jyske täytti jo viime vuonna 110 vuotta. Koronapandemian takia juhlia päästiin viettämään kuitenkin vasta viime lauantaina Laitilan monitoimihallissa.

Maittava lihakeitto ja tilaisuuden päätteeksi nautitut kakkukahvit houkuttelivat paikalle arviolta noin 150 juhlijaa. Enemmänkin väkeä olisi mahtunut, mutta esimerkiksi jääkiekko- ja ringettejoukkueet olivat samaan aikaan pelaamassa kauden tärkeimpiä pelejään.

Aika moni palkittukin jäi syystä tai toisesta tilaisuudesta pois.

Lihakeittoa oli keitetty riittävästi, noin 300:lle hengelle.

– Kovasti on keitto juhlaväelle maistunut ja kehuja on tullut, kertoivat tiskin takana häärineet Kati Mäntysalo ja Sauli Jokinen Poukanvillestä.

Kaksikolla on omakin yhteys Jyskeeseen, sillä Jokinen kertoi aikanaan pelanneensa seuran väreissä jalkapalloa ja Mäntysalon lapset ovat parhaillaan seuran toiminnassa mukana.

Jyskeen nettisivuilla todetaan, että seura kuuluu kiinteänä osana laitilalaisuuteen. Samaa mieltä oli juhlapuheen pitänyt Turun AMK:n urheilujohtamisen ja markkinoinnin lehtori Jaakko Haltia.

– Jyskeellä on merkittävä rooli Laitilan ja ympäristön viihtyvyyden luomisessa. Jyskeläiset ja laitilalaiset ovat oman kaupunkinsa lähettiläitä. Seuran kehittäminen on koko kuntayhteisön etu, totesi Haltia.

Haltian mielestä urheiluseurat ovat tärkeitä yhteisöllisyyden rakentajia.

– Ne kasvattavat sosiaalista pääomaa, Haltia mainitsi.

Puheessaan Jaakko Haltia myös kehotti miettimään, minkälaista olisi, jos ei Jyskettä olisi.

– En kyllä osaisi kuvitella tuollaista. Sen verran pitkään olen mukana toiminnassa ollut. Ilman Jyskettä Laitila olisi varmasti erilainen, tuumaili Unto Kokkala Jyskeen yleisurheilujaostosta.

– Jyske auttaa nuoria luomalla harrastamismahdollisuuksia. Itse yritän vähän siellä ohjata myös ja autan kilpailemaan.

Miltä Jyske mahtaa näyttää, kun katsotaan viisi vuotta eteenpäin? Varmasti montaa asiaa voidaan tehdä vieläkin paremmin?

– Jäsenmäärä on nyt hyvä, mutta voihan sitä vielä vähän lisätäkin. Muuten on hyvin asiat. Kiitokset vetäjille, että jaksavat tehdä hyvää työtä, Kokkala sanoi.

Jyskeessä on yksitoista lajijaostoa, jäseniä noin 1 200, joista noin puolet urheilee.

Kaupunginjohtaja Lauri Kattelus totesi omassa tervehdyksessään niin ikään, että Jyskeen merkitys on merkittävä.

– Se on osa kaupungin sielua. Jyskeen liehuvan lipun alla on kaupunkilaisten ollut helppo kokoontua, maalaili Kattelus.

Jyskeen 110-vuotisjuhlassa ansiomerkin saaneet

Jyskeen pronssinen ansiomerkki:

Aki Vuoriaho, Anne Hyytiä, Antti Kivistö, Anu Rekola, Anu Toivonen,Hanna Vaaraslahti, Henna Viherjälaakso, Henri Lomppi, Iina Virtanen, Ilmari Vuorela, Jani Peltomäki, Jani Pihala, Janne Mäkelä, Janne Saarela, Jari Svarts, Jarno Vainio, Jaska Virtanen, Jatta Ihanmäki, Jere Koskinen, Johanna Lähteenmäki, Joni Vainio-Kaila, Joni Vuorinen, Jouni Turkki, Jyrki Laine, Jyrki Salminen, Kai Oksanen, Kari Elo, Kari Yli-Pentti, Katri Viherjälaakso, Katri Vuorinen, Katriina Rintanen, Kimmo Sorri, Lasse Marttila, Leena Seitala, Lotta Laaksonen, Matias Valavuo, Mika Julkunen, Mika Lähteenmäki, Mikko Laine, Niina Karppinen, Nina Luotonen, Nora Niemikko, Oskari Pilppula, Pilvi Vainio, Pirkko Havanko, Päivi Tapani, Reini Laine, Riikka Lomppi, Sami Soini, Sami Vaskelainen, Sari Järvinen,Sari Lukkala, Susan Härkisuo, Susanna Metsärinta, Taina Jokinen, Tanja Välimäki, Teemu Peltomäki, Terhi Hemmilä, Tero Koivisto, Timo Laine, Toni Laitiomäki, Tuire Salminen, Venla Laiho ja Vilen Jari.

Jyskeen hopeinen ansiomerkki:

Aarno Lehtoruusu, Eeva Korte-Hemmilä, Evastina Hurme-Vuorela, Hannele Lahtonen, Harri Hellsten, Heidi Antola, Janne Kolehmainen, Janne Ylitalo, Jiri Laine, Jonna Mäki, Juha Kiviö, Kaisa Lehtola, Aleksi Kantola, Kirsi Vainio, Markku Touru, Marlena Kuusisto, Mia Grönroos, Pasi Saarela, Sami Mäki, Sami Ojanen, Sanna Tala, Satu Heikola, Sirpa Karkkonen, Tomi Mustonen, Toni Rinteelä ja Arja Tulinen-Saario.

Jyskeen kultainen ansiomerkki:

Asta Elo, Hanna Kilpi, Janne Antola, Jyrki Heinonen, Maija Hannula, Matti Huunonen, Mikko Kareniemi, Petri Niela, Petri Seppälä, Riikka Huunonen, Satu Lautakari, Tero Mäkilä, Unto Kokkala ja Vesa Lintuharju.

Suomen Urheiluliiton ansiomerkit:

Hopeinen ansiolevyke: Evastina Hurme-Vuorela, Mia Grönroos
Kultainen ansiolevyke: Unto Kokkala
Hopeinen ansiomerkki: Jouko Pistemaa, Pekka Kuusisto, Jarkko Kylänpää, Taito Rinne, Marja Heikkilä
Kultainen ansiomerkki: Kari Laiho, Jarkko Kylänpää ja Minna Suominen.

Opetus- ja kulttuuriministeriön ansiomerkit (myönnetty 2021):

Suomen liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomitali: Marja Heikkilä, Arja Tulinen-Saario, Mikko Rinne
Suomen liikuntakulttuurin ja urheilun ansiomitali kultaisin ristein: Rami Hyytiä, Riikka Matikainen