Kolme mestaruutta Jyskeelle Vakkamaastoista – Isäntäseura Vankka murskaavan ylivoimainen

0
1) Voitto Pärkö (10) otti paikkansa jo 9-sarjojen lähdössä. Vieressä neljänneksi tullut Vankan Rasmus Piispanen (13) ja tyttöjen mestari Iskun Aada Lapila (2).

Ilkka Simola

Jyskeen nuoret ottivat kolme mestaruutta maanantaina Kalannin Männäisissä juostuissa Vakka-Suomen nuorten maastokisoissa. Kolmeen ykköstilaan ylti myös Kalannin Vankka, Maskun Katajan sekä Mynämäen Iskun saadessa kumpikin yhden kärkisijan.

Mestaruuteen Jyskeestä yltivät Voitto Pärkö (P9), Neela Ihanmäki (T13) ja Elias Hyytiä (P15). Hopeaa toivat Kerttu Matikainen (T11) ja Sara Honkakangas (T13). Pronssia saivat Mikael Aulin (P11) ja Peetu Tanhuanpää (P13).

Isäntäseura Vankka oli viime vuoden tapaan murskaavan ylivoimainen seurojen välisessä pistekisassa (134). Jyskeenkin pisteet (80) kasvoivat viime vuodesta, mutta huomionarvoista oli, että Kenttäkarhut (75) oli kirinyt eron laitilalaisiin vain viiteen pisteeseen.

Vankan ylivoima selittyy osallistujamäärillä seuran saadessa jalkeille tuplasti juoksijoita muihin kärkiseuroihin nähden. Ympärivuotinen juoksukoulutoiminta toimii pienoismaakunnan alueella edelleenkin kunnolla vain Kalannissa.

Seuraavaksi vakkatasolla kisaillaan maasto- ja sukkulaviestien merkeissä Maskussa Rivieran virkistysalueella ensi viikon torstaina.

Vakka-maastot 2.5.2022

P9 Maastojuoksu 0,9km 1) Voitto Pärkö LaitJy 3.38,50, 2) Valtteri Eloranta KalVa 3.53,50, 3) Jonny Kukkula KalVa 3.54,50, 4) Rasmus Piispanen KalVa 3.57,20, 5) Topi Lahtinen KalVa 3.59,40, 6) Rafael Raitanen UudKK 4.03,10, 7) Matias Aulin LaitJy 4.05,90, 8) Onni Piispanen KalVa 4.23,60, 9) Ilmari Matikainen LaitJy 4.30,40, 10) Sulo Heinonen UudKK 4.54,10.

T9 Maastojuoksu 0,9km 1) Aada Lapila MynämI 3.58,50, 2) Linnea Hento UudKK 4.09,10, 3) Mai Vuorenpää UudKK 4.10,80, 4) Kerttu Laurila VehmKi 4.11,40, 5) Emilia Aulin LaitJy 4.15,10, 6) Anna Raunio MynämI 4.20,90, 7) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 4.28,30, 8) Ella Seppänen KalVa 5.04,90.

T11 Maastojuoksu 1,8 km 1) Veera Uussaari KalVa 7.17,80, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 7.19,40, 3)

Nelli Piirainen KalVa 7.27,30, 4) Julia Ellä KalVa 7.28,10, 5) Odelia Suutari KalVa 8.14,20, 6) Ilona Järvinen KalVa 8.27,10, 7) Viola Pärkö LaitJy 8.28,60, 8) Aada Rosenberg MynämI 8.43,70, 9) Villiina Raitanen UudKK 8.51,50, 10) Siiri Paukku MynämI 9.03,40, 11) Ilona Isotalo UudKK 9.29,20, 12) Aura Maikola KalVa 10.01,80.

P11 Maastojuoksu 1,8 km 1) Jesse Piispanen KalVa 7.02,20, 2) Juuso Laine UudKK 7.11,60, 3) Mikael Aulin LaitJy 7.17,50, 4) Robin Vuorenpää UudKK 7.51,80.

T13 Maastojuoksu 1,8 km 1) Neela Ihanmäki LaitJy 7.15,00, 2) Sara Honkakangas LaitJy 7.24,70, 3) Fanni Paasio KalVa 7.48,10, 4) Liinu Sarametsä UudKK 8.04,80, 5) Wilma Lovén UudKK 8.16,60, 6) Ellen Ellä KalVa 8.20,10, 7) Senni Heinonen UudKK 10.09,10.

P13 Maastojuoksu 2,5 km 1) Tuomas Suopajärvi MaskKa 8.42,60, 2) Gabriel Raitanen UudKK 9.39,80, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 11.02,00, 4) Iisak Vainio UudKK 12.01,60.

T15 Maastojuoksu 2,5 km 1) Olivia Suutari KalVa 9.33,40, 2) Fiina Sarametsä KalVa 9.44,20, 3) Anni Saarinen KalVa 9.51,80, 4) Nanna Kukkula KalVa 9.59,10.

P15 Maastojuoksu 3,2 km 1) Elias Hyytiä LaitJy 13.42,00.

Vakkamalja pisteet:

Kalannin Vankka 134, Laitilan Jyske 80, Uudenkaupungin Kenttäkarhut 75, Mynämäen Isku 19, Maskun Kataja 10 ja Vehmaan Kiisto 7.