Vankalle ja Jyskeelle menestystä pm-sisulisämaastoissa

0
11-tytöt starttasivat radalta maastoon vankkalaisten johdolla; Nelli Piirainen (nro 4), Odelia Suutari (2) ja voittaja Veera Uussaari (1). Hopeamitalisti Jyskeen Kerttu Matikainen (7) ja pronssimitalisti Iskun Oona Lapila (11) seuraavat.

Jyske ja Vankka saalistivat kumpikin kolme henkilökohtaista mitalia pm-sisulisämaastoissa, mutta kun Vankka sai myös joukkuekisoihin kolmikkoja jalkeille näkyi keltamustat värit korkeammalla kesäkauden seurojen välisen Toplinekisan eka vertailussa.

Mestaruuksista kisailtiin nyt uusimuotoisesti siten, että 14-15-ikäiset juoksivat vanhempien sarjojen yhteydessä Maskussa jo huhtikuun lopulla ja 9-13-sarjat omana kisanaan tiistaina Raisiossa.

Jyskeen mitaleista vastasivat tutut maastomenestyjät Kerttu Matikainen ja Neela Ihanmäki T11- ja T12-sarjojen kakkossijoillaan ja pronssia 13-tytöissä tuonut Sara Honkakangas .

Vankan henkilökohtaiset mitalistit olivat T11 mestari Veera Uussaari , P11 kakkonen Jesse Piispanen ja T15 kolmonen Nanna Kukkula . Lisäpisteitä herui 11-tyttöjen joukkuemestaruudesta (Uussaari, Nelli Piirainen, Julia Ellä ) ja T14-15 sarjojen yhdistetyn joukkuekisan hopeasta (Kukkula, Anni Saarinen, Annina Hyvärinen ).

Seurojen pistekilpailua hallitsi suvereeniseen tapaansa Turun Urheilululiitto 349 pisteellään. Toisena oli Liedon Parma (127), kolmantena Raision Kuula (104), mutta hienosti jo neljäntenä isojen seurojen perässä Kalannin Vankka 81 pisteellään Jyskeen 43 pistettä riittäessä kahdeksanteen sijaan 18 osallistuvan seuran vertailussa. Vakka-Suomen lohkon seuroista Maskun Katajakin (49) nousi edelle ja Mynämäen Isku oli (33) tiukassa tuntumassa.

Kaikkiaan mestaruuksista kilvoitteli reilut 250 nuorta. Seuraavaksi Toplinepisteistä kisaillaan ensi tiistaina Liedossa piiri maastoviestien merkeissä.

Tuloksia



T9 1 km: 1) Viivi Lehtonen LittTU 4.13, 2) Tytti Juselius TuUL 4.17, 3) Jemina Jälkö RaisKu 4.22

P9 1 km: 1) Benjamin Kero TuUL 4.01, 2) Akseli Heinonen LiedPa 4.19, ….7) Voitto Pärkö LaitJy 4.26, ….25) Rasmus Piispanen KalVa 5.07, ….34) Onni Piispanen KalVa 5.19

T10 1,5 km: Stella Sandqvist TuUL 5.40, 2) Elena Kero TuUL 5.51, 3) Sara Lallukka LiedPa 5.58

P10 1,5 km: Olavi Järvi TuUL 5.49, 2) Niilo Ahonen RaisKu 5.49, 3) Matias Vainio RaisKu 5.52

T11 1,5 km: Veera Uussaari KalVa 5.45, 2) Kerttu Matikainen LaitJy 5.47, 3) Oona Lapila MynIs 5.53, ….5) Nelli Piirainen KalVa 5.58, ….8) Julia Ellä KalVa 6.04, ….11) Odelia Suutari KalVa 6.32, …. 15) Viola Pärkö LaitJy

P11 1,5 km: 1) Markku Holmberg LoimLe 5.22, 2) Jesse Piispanen KalVa 5.30, 3) Eemeli Haikio TuUL 5.35, ….5) Mikael Aulin LaitJy 5.52

T12 2 km: 1) Siina Kosso SauvU 7.55, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 7.58, 3) Peppi Jaakkola LiedPa 8.12, ….5) Fanni Paasio KalVa 8.34

P12 2 km: 1) Niki Siren RaisKu 7.16, 2) Eeli Heiska TuUL 7.30, 3) Daniel Stenholm TuUL 7.31

T13 2 km: 1) Emily Tasala TuUL 7.46, 2) Inka Laukkanen TuUL 7.59, 3) Sara Honkakangas 8.03, ….9) Ellen Ellä KalVa 9.23

P13 2 km: 1) Antti Ristanen LoimLei 6.34, 2) Tuomas Suopajärvi MaskKa 7.18, 3) Lauri Niiranen TurWei 8.05

T14 2,8 km: 1) Malin Saarto TuUl 11.07,6, 2) Elma Uusipakka VahdTui 11.08,5, 3) Lotta Kero TuUl 11.11,9, 4) Oona Välimäki LaitJy 11.20,4, ….6) Fiina Sarametsä KalVa 12.07,1

P14 2,8 km: 1) Tatu Virtanen LiedPa 8.42,8, 2) Eero Lahdenkauppi TuUL 8.42,9, 3) Atte Virtanen LiedPa 9.16,1

T15 2,8 km: 1) Anna Westermark TuUL 11.25,4, 2) Cornelia Vuoria TuUL 11.49,0, 3) Nanna Kukkula KalVa 11.54,1, 4) Anni Saarinen KalVa 12.03,5, 5) Annina Hyvärinen KalVa 12.36,9

P15 2,8 km: 1) Hannes Santavuori NaantLö 9.37,1, 2) Matias Nyman TuUL 9.54,0, 3) Jonne Aho SalVil 9.55,7