Sentei ja sekunnei – Yleisurheilun nuorisokansallisten tulokset

0
Jyskeen ajanoton konkariryhmälle on riittänyt töitä heinäkuun kilpailuruuhkassa. Takasuoran juoksumahdollisuus on tarjonnut myötäiset vauhdit vaihtelevissa tuulissa. Vasemmalta Reijo Airola, Kalevi Louko, Eero Kuisma, Tapio Kuusisto ja alarivillä Seppo Lehtola.

Laitilan Nuorisokansalliset 16.7.2022

N 100m 1) Eliisa Kallio EurajVei 12,34, 2) Anni Nurminen TampPy 12,63, 3) Vanessa Lindberg RiihimKi 13,40, 4) Jenna-Lotta Laamanen NaantLöy 13,49, 5) Saara Vahtokari RaumU 13,50, 6) Lotta-Emilia Mäkelä TampPy 13,70, 7) Carolina Aftab TurWei 14,69

N 800m Jenna-Lotta Laamanen NaantLöy DNS.

N 400m aidat (NM) 1) Anna Dahlström IFRaseb 1.08,32.

N Seiväs 1) Julia Vuolli KoskKai 340, 2) Vanessa Lindberg RiihimKi 280.

N Keihäs 1) Fanny Hansen NaantLöy 35,30, 2) Saima Kossa SauvU 34,83.

M 100m (+2,7) 1) Markus Teijula NaantLöy 11,44, 2) Simo Noopila MaskKa 11,91.

M 800m (NM) 1) Markus Teijula NaantLöy 1.57,58.

M 400m aidat (NM) 1) Jere Haapalainen TampPy 53,20, 2) Kalle Kompuinen LiedPa 55,86.

M Seiväs 1) Akseli Hyytiä LaitJy 390, 2) Atte Kuusela TammRy 370, 3) Joni Seppänen KalVa 350, Aleksi Saarelainen EspTa NH, Väinö Vähä-Kouvola VehmKi NH, Otto Hiivola KalVa NH.

M Keihäs 1) Otto Hiivola KalVa 55,98.

P9 40m 1) Casper Nieminen RaisKu 6,88, 2) Oiva Arasmaa TurWei 6,99, 3) Frans Virtala VehmKi 7,03, 4) Voitto Pärkö LaitJy 7,04, 5) Aleksi Lehtoruusu UudKK 7,71, 6) Onni Piispanen KalVa 7,85, 7) Ilmari Matikainen LaitJy 7,91, 8) Pentti Huppunen MaarMa 7,95, 9) Matias Aulin LaitJy 8,33, Rasmus Piispanen KalVa DNS

P9 800m (NM) 1) Casper Nieminen RaisKu 3.07,60, 2) Voitto Pärkö LaitJy 3.08,83, 3) Oiva Arasmaa TurWei 3.09,53, 4) Jonny Kukkula KalVa 3.11,03, 5) Pentti Huppunen MaarMa 3.18,78, 6) Kevin Johansson PargIF 3.20,35, 7) Matias Aulin LaitJy 3.34,63, 8) Ilmari Matikainen LaitJy 4.00,96, Frans Virtala VehmKi DNF.

P9 Korkeus 1) Oiva Arasmaa TurWei 123, 2) Casper Nieminen RaisKu 101, 3) Frans Virtala VehmKi 101, 4) Pentti Huppunen MaarMa 97, 5) Ilmari Matikainen LaitJy 93, 6) Rasmus Piispanen KalVa 81.

P9 Keihäs 1) Casper Nieminen RaisKu 17,26, 2) Pentti Huppunen MaarMa 15,32, 3) Frans Virtala VehmKi 14,68, 4) Oiva Arasmaa TurWei 11,48, 5) Matias Aulin LaitJy 11,44, 6) Onni Piispanen KalVa 9,16, 7) Ilmari Matikainen LaitJy 6,51.

P9 4-ottelu

T9 40m 1) Iida Lassila LaitJy 7,10, 2) Hilda Mattila NaantLöy 7,18, 3) Mila-Maria Hautala TuUL 7,21, 4) Sara Rantanen LaitJy 7,51, 5) Sofie Palmroth MynämI 7,59, 6) Aada Lapila MynämI 7,65, 7) Taika Laakkonen KU-58 7,67, 8) Selma Huppunen MaarMa 7,67, 9) Aino Grusander TurWei 7,68, 10) Linnea Hento UudKK 7,69, 11) Martta Kankare MarttMu 7,79, 12) Emilia Aulin LaitJy 7,84, 13) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 7,86, 14) Matilda Kankare MarttMu 7,87, 15) Eevi Antola LaitJy 8,13, 16) Milana Manner KalVa 8,19, 17) Ella Marku VahdTui 8,41, 18) Ilona Hämäläinen LaitJy 8,43, 19) Neelia Huhtala PiikkKe 8,58

T9 800m (NM) 1) Hilda Mattila NaantLöy 3.02,51, 2) Tyra Dahlbacka PargIF 3.14,21, 3) Aada Lapila MynämI 3.19,49, 4) Sofie Palmroth MynämI 3.23,32, 5) Sara Rantanen LaitJy 3.30,14, 6) Emilia Aulin LaitJy 3.34,38, 7) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 3.35,58, 8) Milana Manner KalVa 3.36,18, 9) Aino Grusander TurWei 3.42,39, 10) Neelia Huhtala PiikkKe 3.49,30, Martta Kankare MarttMu DNF.

T9 Korkeus 1) Sofie Palmroth MynämI 101, 2) Hilda Mattila NaantLöy 101, 3) Aada Lapila MynämI 97, 4) Matilda Kankare MarttMu 93, 5) Aino Grusander TurWei 93, 5) Tyra Dahlbacka PargIF 93, 7) Emilia Aulin LaitJy 93, 8) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 89, 9) Sara Rantanen LaitJy 85, 10) Eevi Antola LaitJy 85, 11) Linnea Hento UudKK 81, 11) Ella Marku VahdTui 81, 13) Taika Laakkonen KU-58 77, Iida Lassila LaitJy, Neelia Huhtala PiikkKe NH.

T9 Keihäs 1) Sara Rantanen LaitJy 15,98, 2) Mila-Maria Hautala TuUL 15,18, 3) Aada Lapila MynämI 15,16, 4) Sofie Palmroth MynämI 15,01, 5) Emilia Aulin LaitJy 12,07, 6) Iida Lassila LaitJy 10,12, 7) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 10,05, 8) Neelia Huhtala PiikkKe 9,64, 9) Selma Huppunen MaarMa 7,75, 10) Aino Grusander TurWei 7,60, 11) Hilda Mattila NaantLöy 7,37, 12) Taika Laakkonen KU-58 5,58, 13) Matilda Kankare MarttMu 4,56, 14) Ilona Hämäläinen LaitJy 4,20.

T9 4-ottelu

P11 800m (NM) 1) Jesse Piispanen KalVa 2.31,86, 2) Oliwer Dahlbacka PargIF 2.51,25, 3) Mikael Aulin LaitJy 2.58,36, 4) Vilho Välimäki KaarUra 3.04,96, 5) Oskari Häkli RaisKu 3.11,78, Toivo Laurila VehmKi DNS.

P11 60m aidat 1) Oskari Häkli RaisKu 11,27, 2) Jesse Piispanen KalVa 11,27, 3) Oliwer Dahlbacka PargIF 11,86, 4) Eemil Aulas TuUL 11,88, 5) Mikael Aulin LaitJy 12,13, 6) Vilho Välimäki KaarUra 12,19, 7) Toivo Laurila VehmKi 12,28, 8) Aaron Lehtoruusu UudKK 13,48, Eliel Huhtala PiikkKe DNS

P11 Korkeus 1) Oliwer Dahlbacka PargIF 121, 2) Jesse Piispanen KalVa 121, 3) Oskari Häkli RaisKu 117, 4) Mikael Aulin LaitJy 117, 5) Vilho Välimäki KaarUra 113, Toivo Laurila VehmKi.

P11 Keihäs 1) Oskari Häkli RaisKu 29,76, 2) Mikael Aulin LaitJy 26,65, 3) Jaakko Hynnä SäkU 25,35, 4) Vilho Välimäki KaarUra 23,87, 5) Oliwer Dahlbacka PargIF 23,44, 6) Toivo Laurila VehmKi 20,76, 7) Eemil Aulas TuUL 15,09, 8) Jesse Piispanen KalVa 13,86, Eliel Huhtala PiikkKe.

P11 4-ottelu

T11 800m (NM) 1) Mette Häkkinen PunkalKu 2.49,25, 2) Oona Lapila MynämI 2.49,87, 3) Veera Uussaari KalVa 2.50,79, 4) Sandra Palmroth MynämI 2.51,37, 5) Kerttu Matikainen LaitJy 2.51,82, 6) Alissa Naski NakkVire 3.01,57, 7) Maria Fugleberg TuUL 3.04,99, 8) Mirella Manner KalVa 3.05,72, 9) Viola Pärkö LaitJy 3.21,63, 10) Siiri Paukku MynämI 3.27,24.

T11 60m aidat 1) Maria Fugleberg TuUL 11,11, 2) Mette Häkkinen PunkalKu 11,17, 3) Veera Uussaari KalVa 11,69, 4) Sandra Palmroth MynämI 11,75, 5) Alissa Naski NakkVire 11,75, 6) Kerttu Matikainen LaitJy 12,43, 7) Oona Lapila MynämI 12,43, 8) Aino Tättilä KalVa 12,89, 9) Mirella Manner KalVa 13,53, 10) Matilda Kankare MarttMu 14,70, Siiri Paukku MynämI DNS

T11 Korkeus 1) Alissa Naski NakkVire 128, 2) Sandra Palmroth MynämI 124, 3) Mette Häkkinen PunkalKu 124, 3) Kerttu Matikainen LaitJy 124, 5) Maria Fugleberg TuUL 116, 6) Veera Uussaari KalVa 116, 7) Oona Lapila MynämI 108, 8) Aino Tättilä KalVa 104.

T11 Keihäs 1) Veera Uussaari KalVa 22,58, 2) Maria Fugleberg TuUL 21,34, 3) Mette Häkkinen PunkalKu 20,91, 4) Sandra Palmroth MynämI 20,28, 5) Kerttu Matikainen LaitJy 17,08, 6) Aino Tättilä KalVa 14,26, 7) Aino Vuoriaho LaitJy 12,12, 8) Siiri Paukku MynämI 10,59, 9) Alissa Naski NakkVire 10,53.

T11 4-ottelu

P13 800m (NM) 1) Niklas Lehtinen LapSa 2.29,66, 2) Niki Sirén RaisKu 2.34,66, 3) Tuomas Suopajärvi MaskKa 2.35,94, 4) Jami Nummi KiukKi 2.54,26, 5) Lukas Kaupinsalo KiukKi 2.58,56.

P13 60m aidat (+2,0) 1) Eero Kaunisto NaantLöy 9,87, 2) Vincent Mattsson TuUL 11,31, 3) Niki Sirén RaisKu 12,74.

P13 Kolmiloikka 1) Eero Kaunisto NaantLöy 10,50, 2) Vincent Mattsson TuUL 9,52, 3) Niki Sirén RaisKu 8,25.

P13 Keihäs 1) Niklas Lehtinen LapSa 41,05, 2) Eerik Häkli RaisKu 38,10, 3) Peetu Tanhuanpää LaitJy 37,27, 4) Tapio Vuorentausta KoskKai 31,42, 5) Jami Nummi KiukKi 28,30, 6) Lukas Kaupinsalo KiukKi 25,02, 7) Niki Sirén RaisKu 24,53.

T13 800m (NM) 1) Emilia Tulokas EspTa 2.36,17, 2) Neela Ihanmäki LaitJy 2.41,96, 3) Sara Honkakangas LaitJy 2.43,65, 4) Liina Laaksonen PiikkKe 2.48,96, 5) Ada Järnstedt MaskKa 2.50,41, 6) Alina Virtanen HKV 2.56,56, 7) Vilma Laakkonen KU-58 3.04,26, 8) Raakel Karhumaa PiikkKe 3.13,33.

T13 60m aidat 1) Alisa Launonen NaantLöy 9,41, 2) Sara Honkakangas LaitJy 9,91, 3) Alina Virtanen HKV 11,07, 4) Neela Ihanmäki LaitJy 11,09, 5) Minttu Lautkankare NaantLöy 12,61, 6) Emilia Suominen KalVa 13,13, 7) Emma Tättilä KalVa 13,20

T13 Kolmiloikka 1) Alisa Launonen NaantLöy 10,95, 2) Sara Honkakangas LaitJy 10,16, 3) Neela Ihanmäki LaitJy 9,61, 4) Elina Hakuni NaantLöy 9,16, 5) Alina Virtanen HKV 8,96, 6) Loviisa Lehtonen NaantLöy 8,49, 7) Minttu Lautkankare NaantLöy 8,34, 8) Emma Tättilä KalVa 7,44, 9) Emilia Suominen KalVa 6,69.

T13 Keihäs 1) Liina Jälkö OripVe 38,48, 2) Sara Honkakangas LaitJy 35,83, 3) Elina Hakuni NaantLöy 26,86, 4) Laura Sovijärvi LiedPa 25,14, 5) Minttu Lautkankare NaantLöy 24,54, 6) Emma Tättilä KalVa 24,43, 7) Loviisa Lehtonen NaantLöy 20,50, 8) Neela Ihanmäki LaitJy 19,89, 9) Emilia Suominen KalVa 19,17, 10) Hertta Yli-Kauppila LiedPa 15,37, 11) Kerttu Kordelin KalVa 15,11.

P15 800m (NM) 1) Niilo Kouvalainen KiuruvU 2.15,72.

P15 100m aidat (+2,0) 1) Elias Hyytiä LaitJy 15,15, 2) Viljami Launonen NaantLöy 16,52.

P15 Seiväs 1) Kasper Naski NakkVire 240, Elias Hyytiä LaitJy NH.

P15 Keihäs 1) Kustaa Salmela KalVa 47,38, 2) Niilo Kouvalainen KiuruvU 41,10, 3) Elias Hyytiä LaitJy 34,60, 4) Viljami Launonen NaantLöy 33,96.

T15 800m (NM) 1) Nanna Kukkula KalVa 2.31,25, 2) Hertta Lehtonen TuUL 2.34,29, 3) Theresia Johansson PargIF 2.34,76, 4) Roosa Fagerström TuUL 2.35,78, 5) Emma Helminen UudKK 2.38,73.

T15 80m aidat (+1,4) 1) Emma Helminen UudKK 13,27, 2) Venla Lehtinen TuUL 13,82, 3) Elli Tättilä KalVa 16,38.

T15 Seiväs 1) Venla Lehtinen TuUL 310, 2) Elli Tättilä KalVa 240, 3) Ellen Lahtivuo VehmKi 180.

T15 Keihäs 1) Milla Aarnio NaantLöy 43,70, 2) Ellen Lahtivuo VehmKi 30,00, 3) Netta Nummi KiukKi 27,74, 4) Niina Pettersson TuUL 27,18, 5) Minttu Kordelin KalVa 23,91.

N17 100m 1) Verna Vuorela LaitJy 12,67, 2) Saima Kossa SauvU 12,85, 3) Aamu Airisto LaitJy 13,37, 4) Milja Perälä PorinYU 13,42, 5) Helena Koivu TurTo 13,43, 6) Emilin Ayelbassa TuUL 13,56, 7) Neea Nummi KiukKi 13,57, 8) Maija Männistö TuUL 13,88, 9) Veera Sovijärvi LiedPa 13,90, 10) Hertta Lehtonen TuUL 13,90, 11) Kiia Ihanmäki LaitJy 13,98, 12) Aada Haavisto TuUL 14,08, 13) Ella Hemmilä LaitJy 14,20, 14) Anna Yli-Kauppila LiedPa 14,27

N17 400m aidat (NM) 1) Emmi Patrikainen EurajVei 1.15,76.

N17 Pituus 1) Verna Vuorela LaitJy 5,29, 2) Kiia Ihanmäki LaitJy 5,03, 3) Helena Koivu TurTo 5,02, 4) Milja Perälä PorinYU 4,79, 5) Aamu Airisto LaitJy 4,73, 6) Aada Haavisto TuUL 4,67, 7) Ella Hemmilä LaitJy 4,63, 8) Neea Nummi KiukKi 4,21.

N17 Kiekko 1) Aada Vuoriaho LaitJy 32,00.

M17 100m (+2,7) 1) Samuel Kiviharju LempKiYU 12,69.

M17 800m (NM) 1) Samuel Kiviharju LempKiYU 2.15,25.

M17 400m aidat

M17 Pituus 1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 6,22, 2) Topias Koivunen TuUL 5,74.

M17 Kiekko 1) Manu Kankaanniemi VammsVoi 46,11, 2) Tomi Kuusisto TuUL 38,62, 3) Valtteri Valtonen LaitJy 34,32.

N19 400m aidat (NM) 1) Lotta-Emilia Mäkelä TampPy 1.10,58.

N19 Pituus 1) Anni Nurminen TampPy 5,50.

N19 Kiekko 1) Pinja Naula TuUL 41,57.

M19 100m (+2,7) 1) Aatu Penttilä TuUL 11,36, 2) Akseli Hyytiä LaitJy 11,58.

M19 Pituus 1) Akseli Hyytiä LaitJy 6,91, 2) Väinö Vähä-Kouvola VehmKi 5,63.

4-otteluiden tulokset:

P9 4-ottelu

1) Oiva Arasmaa TurWei 740

2) Casper Nieminen RaisKu 733

3) Pentti Huppunen MaarMa 514

4) Frans Virtala VehmKi 460

5) Ilmari Matikainen LaitJy 328

T9 4-ottelu

1) Hilda Mattila NaantLöy 587

2) Sofie Palmroth MynämI 555

3) Aada Lapila MynämI 544

4) Sara Rantanen LaitJy 503

5) Emilia Aulin LaitJy 437

6) Jenna Tuuna-Väiskä KalVa 395

7) Aino Grusander TurWei 387

8) Neelia Huhtala PiikkKe 220

P11 4-ottelu

1) Jesse Piispanen KalVa 1178

2) Oskari Häkli RaisKu 1124

3) Oliwer Dahlbacka PargIF 1086

4) Mikael Aulin LaitJy 1045

5) Vilho Välimäki KaarUra 951

T11 4-ottelu

1) Mette Häkkinen PunkalKu 1158

2) Sandra Palmroth MynämI 1072

3) Maria Fugleberg TuUL 1046

4) Veera Uussaari KalVa 1044

5) Kerttu Matikainen LaitJy 967

6) Alissa Naski NakkVire 923