Verna Vuorela ja Valtteri Valtonen kotikentän mestareita – Akseli Hyytiälle yllätyshopea 200 metrillä

0
Pituuden kotimaisen kärkituloksen 559 omaava Verna Vuorela oli ykkönen N17 pituudessa.

Ilkka Simola

Laitilassa keskiviikkona pidetyissä avoimissa Varsinais-Suomen piirinmestaruuskisoissa mestareiksi kotikentällä yltivät Verna Vuorela ja Valtteri Valtonen . Kauden kotimaista kärkitulosta hallussaan pitävä Verna otti omansa N17 pituudessa tuloksella 543 ja Valtteri M17 kuulassa 13,30 pukkauksella. Valtteri vei myös hopean keihään ennätyskaarellaan 47,98.

Yllättävän hopean sai Akseli Hyytiä miesten 200 metrillä ajalla 24,14. Tosin aivan piirin kärkimenijät eivät olleet kisassa mukana. Kovempaa jälkeä Akseli teki päivää aiemmin Riihimäellä Etelä-Suomen aluemestaruuskisoissa hyppäämällä pituutta 675. Oma ennätys menee Jyskeen kaikkien aikojen TOP10 -listalla kakkoseksi. Edelle jää vain Jari Taimisen neljän vuosikymmenen takainen seuraennätys 716.

Järjestävän seuran neljännen mitalin toi Aada Vuoriaho N17 kuulassa pronssityönnöllä 12,92.

Kalannin Vankan edustajista kolmannelle mitalikorokkeelle nousi Otto Hiivola kahdesti, miesten keihäs lensi 55,29 ja korkeudessa ylittyi 173.

Erikoismaininnan ansaitsee vielä uusikaupunkilainen, tosin Raision Kuulaa edustava, tuore 40-vuotiaiden maailmanmestari Pauliina Aalto , joka kiekon lennettyä 50,99 on nyt 14 vuotena ylittänyt 50 metrin rajan. Kenttäkarhuja edustava tytär Mea Toivonen oli N17 kiekossa kolmas 37,26 kaarella, joten unelma äidin ja tyttären kilpailemisesta yhdessä Kalevan kisoissa elää vahvana.

Vaihteeksi ihanteellisesta kisailmasta nautti 118 urheilijaa edustaen peräti 33 seuraa, joista yli kolmanneksen kotipaikka on Varsinais-Suomen ulkopuolella. Harva lähialueen aikuisten maajoukkuetason urheilija kuitenkaan vaivautui paikalle. Nyt heitä edusti lähinnä vielä parasta kuntoaan hakevat naisten pituuden mestari Turun Weikkojen Taika Koilahti ja miesten 800 metrin voittaja Naantalin Löylyn Markus Teijula .

Laitilan kentän tiivis kilpailukausi jatkuu Nuorisokansallisten merkeissä jo huomenna lauantaina kello 13, jolloin kisoissa kilvoittelee puolisentoista sataa urheilijaa ja lajisuorituksia on luvassa kolmen tunnin aikana runsaat kolmesataa. Sarjoja löytyy 9-vuotiaista alkaen aikuisiin asti. Kannattaa siis tällöinkin tulla paikan päälle kannustamaan niin Jyskeen omia nuoria kuin kaikkia tasapuolisesti.

Tulokset:

Avoimet M/N, M/N17 pm-kilpailut 13.7.2022

M 200m (+1,2) 1) Juho Haapala TuUL 23,63, 2) Akseli Hyytiä LaitJy 24,14, 3) David Bamm VasaIS 24,31, 4) Simo Noopila MaskKa 24,76, 5) Sakari Vatunen PorinTa 25,69.

M 800m (NM) 1) Markus Teijula NaantLöy 1.53,88, 2) Sisu Moilanen TuUL 1.57,67, 3) Kristoffer Olin RaisKu 2.06,23, 4) Elmeri Kero TuUL 2.06,56, Miki Niemensivu TuUL DNF.

M 3000m (NM) 1) Johannes Brunila TuUL 8.54,61, 2) Aarni Eijs SalVil 9.00,18, 3) Samuli Kero VammsVoi 9.13,16, 4) Lasse Suonpää KanksLei 9.15,50, 5) Atte Nokka OripVe 9.37,87, Sisu Moilanen TuUL DNF.

M 400m aidat (NM) 1) Aleksi Nieminen PorinTa 1.00,51.

M Korkeus 1) Heikki Pärnä TuUL 185, 2) Samuli Nurminen NoormNo 185, 3) Otto Hiivola KalVa 173.

M Keihäs 1) Eemeli Aarnio NaantLöy 68,60, 2) Leevi Uusitalo RaisKu 66,75, 3) Otto Hiivola KalVa 55,29, 4) Akseli Hyytiä LaitJy 49,97.

N 200m 1) Eliisa Kallio EurajVei 25,57, 2) Emmi Valtonen TuUL 25,82, 3) Amanda Liljendal BorgåAk 25,97, 4) Olivia Heino TuUL 26,43, 5) Enni Henttonen TuUL 27,26, 6) Kaisa Äijälä NousSu 27,96, 7) Anna Dahlström IFRaseb 27,97

Erä 1 (+0,1) 1) Enni Henttonen TuUL 27,26, 2) Kaisa Äijälä NousSu 27,96, 3) Anna Dahlström IFRaseb 27,97. Erä 2 (+0,8) 1) Eliisa Kallio EurajVei 25,57, 2) Emmi Valtonen TuUL 25,82, 3) Amanda Liljendal BorgåAk 25,97, 4) Olivia Heino TuUL 26,43.

N 800m (NM) 1) Katriina Sonck NoormNo 2.18,67, 2) Jenna-Lotta Laamanen NaantLöy 2.21,57, 3) Anna Hyvärinen TuUL 2.27,40, 4) Eveliina Pääkkö VahdTui 2.34,11.

N 3000m (NM) 1) Heljä-Viivi Unkila TuUL 10.27,53, 2) Johanna Sällinen TuUL 10.29,00, 3) Nelli Hiippavuori TuUL 10.52,83, 4) Venla Ranta LempKiYU 11.07,13, 5) Ellinoora Tuominen RaumU 11.50,45, Kaisa Kankaanranta PyhtY DNF.

N 400m aidat (NM) 1) Iida Verainen NousSu 1.02,47, 2) Aada Puosi EurajVei 1.05,73, 3) Anna Dahlström IFRaseb 1.08,63.

N Seiväs 1) Emma Rovasalo TuUL 360, Julia Vuolli KoskKai.

N Pituus 1) Taika Koilahti TurWei 5,88, 2) Emmi Valtonen TuUL 5,23, 3) Vilma Harilainen TurWei 5,21, 4) Jenina Luotonen LaitJy 4,97, 5) Henna Kaunistola LauttLu 4,65, Mari Sipilä TurWei NM.

N Kuula 1) Amanda Liljendal BorgåAk 11,77, 2) Emmi Valtonen TuUL 11,28, 3) Kaisa Äijälä NousSu 10,19, 4) Elina Verainen NousSu 9,53.

N Kiekko 1) Pauliina Aalto RaisKu 50,99, 2) Roosa Naula TuUL 48,94, 3) Pinja Naula TuUL 40,40.

N17 200m 1) Enni Virjonen TuUL 25,66, 2) Minea Lindén LoimLei 26,48, 3) Henriikka Laine MaskKa 26,88, 4) Inka Ekbom SalVil 27,04, 5) Emilin Ayelbassa TuUL 27,98, 6) Emmi Patrikainen EurajVei 28,32, 7) Veera Sovijärvi LiedPa 28,63, 8) Linda Rättö SalVil 28,78, 9) Helena Koivu TurTo 28,85, 10) Maija Männistö TuUL 28,90, 11) Siiri Solalinna TuUL 29,59, 12) Anna Yli-Kauppila LiedPa 29,76

Erä 1 (+0,3) 1) Enni Virjonen TuUL 25,66, 2) Veera Sovijärvi LiedPa 28,63, 3) Linda Rättö SalVil 28,78, 4) Helena Koivu TurTo 28,85, 5) Siiri Solalinna TuUL 29,59, 6) Anna Yli-Kauppila LiedPa 29,76. Erä 2 (+1,6) 1) Minea Lindén LoimLei 26,48, 2) Henriikka Laine MaskKa 26,88, 3) Inka Ekbom SalVil 27,04, 4) Emilin Ayelbassa TuUL 27,98, 5) Emmi Patrikainen EurajVei 28,32, 6) Maija Männistö TuUL 28,90.

N17 800m (NM) 1) Karoliina Olli LoimLei 2.22,77, 2) Heta Mäkinen TuUL 2.30,05, 3) Kaisla Manner SalVil 2.32,84, 4) Hertta Lehtonen TuUL 2.36,89, 5) Roosa Fagerström TuUL 2.38,06.

N17 3000m (NM) 1) Alisa Emaldynova SalVil 10.54,31, 2) Linnea Kero TuUL 11.00,77.

N17 400m aidat (NM) 1) Mathilda Gustafsson TuUL 1.14,23, 2) Minne Känkänen SalVil 1.27,55, Mea Toivonen UudKK DQ.

N17 Seiväs 1) Isla Lehtonen NaantLöy 270, 2) Liina Laine LauttLu 270, 3) Alisa Salomäki MaskKa 260, 4) Iina Lokisto SalVil 240.

N17 Pituus 1) Verna Vuorela LaitJy 5,43, 2) Saima Kossa SauvU 5,25, 3) Ella-Sofia Hyövelä LiedPa 5,17, 4) Alexia Myllymäki RaumU 5,13, 5) Pinja Rintamaa LiedPa 5,07, 6) Ilona Nordman RaumU 5,05, 7) Kiia Ihanmäki LaitJy 4,81, 8) Ella Hemmilä LaitJy 4,70, 9) Siiri Solalinna TuUL 4,53, 10) Lili Jokela PernU 4,29, 11) Minne Känkänen SalVil 4,17.

N17 Kuula 1) Minttu Laurila TuUL 14,45, 2) Enni Virjonen TuUL 13,83, 3) Aada Vuoriaho LaitJy 12,92, 4) Pamela Rantala LittTU 12,83, 5) Elviira Tarvainen MaskKa 11,76, 6) Saima Kossa SauvU 11,70, 7) Maya-Maria Hautala TuUL 11,57, 8) Helena Koivu TurTo 11,25, 9) Enni Haulisto TuUL 10,53, 10) Verna Vuorela LaitJy 9,41, 11) Aino Saarinen KalVa 9,04, 12) Essi Lokisto SalVil 8,98.

N17 Kiekko 1) Minttu Laurila TuUL 40,42, 2) Matilda Mehto NaantLöy 37,97, 3) Mea Toivonen UudKK 37,26, 4) Pamela Rantala LittTU 36,02, 5) Rania Toivonen UudKK 35,60, 6) Aada Vuoriaho LaitJy 33,43, 7) Elviira Tarvainen MaskKa 30,87, 8) Eveliina Elovaara SalVil 18,81.

M17 200m 1) Jimi Aho SalVil 23,51, 2) Riku Naula TuUL 23,84, 3) Juuso Rasi MaskKa 25,24, 4) Eero Hakola LiedPa 25,61, 5) Eero Lahdenkauppi TuUL 25,97, 6) Juho Touru LoimLei 26,31, 7) Aaro Juhola TurTo 26,92, 8) Tatu Virtanen LiedPa 27,83, 9) Atte Virtanen LiedPa 29,73

Erä 1 (+1,2) 1) Juho Touru LoimLei 26,31, 2) Aaro Juhola TurTo 26,92, 3) Tatu Virtanen LiedPa 27,83, 4) Atte Virtanen LiedPa 29,73. Erä 2 (+2,1) 1) Jimi Aho SalVil 23,51, 2) Riku Naula TuUL 23,84, 3) Juuso Rasi MaskKa 25,24, 4) Eero Hakola LiedPa 25,61, 5) Eero Lahdenkauppi TuUL 25,97.

M17 800m (NM) 1) Eero Lahdenkauppi TuUL 2.08,41, 2) Tatu Virtanen LiedPa 2.11,49, 3) Atte Virtanen LiedPa 2.24,94.

M17 3000m (NM) 1) Jussi Ankelo TuUL 9.27,37.

M17 400m aidat (NM) 1) Hannu Sjöblom LoimLei 56,01, 2) Lauri Kylmäpuro HKV 57,83, 3) Jimi Aho SalVil 59,79.

M17 Korkeus 1) Sampo Niinimäki SalVil 176, 2) Niko Kaunisto NaantLöy 170, 3) Viljami Launonen NaantLöy 158, 4) Oluwashina Onilude RaisKu 148, Manuel Ojala RaumU.

M17 Kolmiloikka 1) Niko Kaunisto NaantLöy 12,05, 2) Taavi Tuominen RaisKu 11,87, 3) Aaro Juhola TurTo 11,17, 4) Viljami Launonen NaantLöy 10,88, 5) Joni Seppänen KalVa 10,81.

M17 Kuula 1) Valtteri Valtonen LaitJy 13,30, 2) Luka Lujasmaa SalVil 12,99, 3) Artturi Gauffin KaarUra 10,95.

M17 Keihäs 1) Juho Touru LoimLei 58,03, 2) Valtteri Valtonen LaitJy 47,99.

M19 Kuula 1) Mico Ekman PiikkKe 15,61.