Tulokset: Alakoululaiset kisasivat yleisurheilussa Laitilassa

0
Jasmin Vaskelainen voitti, Neela Ihanmäki tuli toiseksi ja Saga Lomppi kolmanneksi 6.-luokkalaisten tyttöjen 60 metrin juoksussa. Palkinnot jakoi liikunnanopettaja Jaakko Aalto. Kuva: Hanna Hyttinen

Laitilan alakoulujen väliset yleisurheilukilpailut käytiin Laitilan Urheilukentällä 9.9.

Kyläkoulujen välinen sukkulaviesti

1. Suontaka 1.12,9, 2. Untamala 1.13,5, 3. Soukainen 1.16,7, 4. Kodjala 1.17,1, 5. Itäkulma 1.21,4

Tytöt 3-4 lk

Pallonheitto

1. Odessa Niiranen, 35,88 (Kodjalan koulu), 2. Meea Heinonen, 32,88 (Kappelinmäki), 3. Essi Saarela, 25,82 (Kappelinmäki), 4. Milja Vainio, 24,95 (Untamalan koulu), 5. Olga Viherjälaakso, 24,50 (Kappelinmäki), 6. Taika Saarinen 23,60 (Soukaisten koulu)

Pituushyppy

1. Elviira Rautoma 325 (Untamalan koulu), 2. Vanessa Salonen 316 (Kappelinmäki), 3. Olivia Viherjälaakso 302 (Kappelinmäki), 4. Florinna Haalisto 295 (Soukaisten koulu), 5. Fiina Soinu 279 (Kappelinmäki), 6.  Essi Saarela 269 (Kappelinmäki)

60 metriä

1.Elviira Rautoma 10,41 (Untamalan koulu), 2. Iida Lassila 10,54 (Untamalan koulu), 3. Anna Nadieina 10,54 (Suontaan koulu), 4. Venla Rekola 10,70 (Untamalan koulu), 5. Fiina Soinu 10,80 (Kappelinmäki), 6. Olivia Viherjälaakso 10,85 (Kappelinmäki)

Pojat 3-4 lk

Pallonheitto

1. Juuso Vainio 40,84 (Kappelinmäki), 2. Vihtori Rantapere 35,95 (Kappelinmäki), 3. Matias Seitala 33,88 (Kappelinmäki), 4. Kasperi Saarinen 31,55 (Kappelinmäki), 5. Albert Julkunen 26,39 (Kappelinmäki), 6. Elias Mäki-Arvela 26,30 (Itäkulman koulu)

Pituushyppy

1. Eino Uusitalo 323 (Kappelinmäki), 2. Elmeri Sulo 312 (Soukaisten koulu), 3. Eeli Marttila 301 (Untamalan koulu), 4. Kasperi Saarinen 297 (Kappelinmäki), 4. Vihtori Rantapere 297 (Kappelinmäki), 6. Illia Mishcenko 276 (Kappelinmäki)

60 metriä

1.Eino Uusitalo 10,00 (Kappelinmäki), 2. Aaron Raiskinmäki 10,15 (Kappelinmäki), 3. Oliver Yli-Antola 10,29 (Kappelinmäki), 4. Akseli Hynnä 10,44 (Kappelinmäki), 5. Aaron Rantatalo 10,59 (Suontaan koulu), 6. Otto Rauhala 10,63 (Suontaan koulu)

Tytöt 5. lk

Kuulantyöntö

1. Sara Järnberg 6,32 (Untamalan koulu), 2. Laura Igbinoghodua 6,12 (Suontaan koulu), 3. Olivia Ojanen 5,88 (Kappelinmäki), 4. Fiona Hällynen 5,78 (Soukaisten koulu), 5. Alina Kulibaba 5,73 (Kappelinmäki), 6. Sani Niinipuu 5,54 (Kappelinmäki)

Korkeushyppy

1. Sanni Vainio 105 (Untamalan koulu), 2. Milla Valio 100 (Kappelinmäki), 2. Olivia Ojanen 100 (Kappelinmäki), 4. Fiona Hällynen 95 (Soukaisten koulu), 4. Mandi Vallamo 95 (Kappelinmäki), 4. Sani Niinipuu 95 (Kappelinmäki)

60 metriä

1. Hulda Savolainen 10,27 (Kappelinmäki), 2. Emilia Aaltonen 10,58 (Kappelinmäki), 3. Fatoumata Fofana 10,67 (Untamalan koulu), 4. Olivia Valavuo 10,71 (Kappelinmäki), 5. Olivia Ojanen 10,92 (Kappelinmäki), 6. Olivia Kaasalainen 10,93 (Kappelinmäki)

Pojat 5. lk

Kuulantyöntö

1. Albert Virtanen 7,05 (Kappelinmäki), 2. Oscar Niiranen 6,90 (Kodjalan koulu), 3. Konsta Suominen 6,47 (Kodjalan koulu), 4. Aale Lassila 6,31 (Untamalan koulu), 5. Valtteri Jaakola 6,03 (Kappelinmäki), 6. Jasper Valtonen 5,95 (Soukaisten koulu)

Korkeushyppy

1. Niclas Elo 115 (Kappelinmäki), 2. Mikael Aulin 105 (Kappelinmäki), 3. Nikita Mykhailov 105 (Kappelinmäki), 4. Egor Emelianov 105 (Kappelinmäki), 5. Alex Niro 105 (Kappelinmäki)

60 metriä

1. Niilo Lassila 9,90 (Untamalan koulu), 2. Nikita Mykhailov 9,91 (Kappelinmäki), 3. Niclas Elo 9,93 (Kappelinmäki), 4. Elias Yli-Antola 9,95 (Suontaan koulu), 5. Jami Heino 10,02 (Kappelinmäki), 6. Luca Rantala 10,34 (Suontaan koulu)

Tytöt 6. lk

Keihään heitto

1. Sara Honkakangas 27,76 (Kappelinmäki), 2. Neela Ihanmäki 18,78 (Kappelinmäki), 3. Elli Mikola 17,84 (Soukaisten koulu), 4. Ilona Viitanen 17,05 (Soukaisten koulu), 5. Heidi Vuorela 16,59 (Untamalan koulu), 6. Saga Lomppi 13,81 (Kappelinmäki)

Pituushyppy

1. Neela Ihanmäki 382 (Kappelinmäki), 2. Nella Raiskinmäki 350 (Kappelinmäki), 3. Nelli Soinu 323 (Kappelinmäki), 4. Eevi Vuorio 318 (Soukaisten koulu), 5. Elviira Rantapere 316 (Kappelinmäki), 6. Heidi Vuorela 311 (Kappelinmäki)


60 metriä

1. Jasmin Vaskelainen 8,55 (Kappelinmäki), 2. Neela Ihanmäki 9,32 (Kappelinmäki), 3. Saga Lomppi 9,67 (Kappelinmäki), 4. Nelli Soinu 9,68 (Kappelinmäki), 5. Anette Isotupa 9,73 (Kappelinmäki), 6. Emmi Saarela 10,01 (Kappelinmäki)

Pojat 6. lk

Keihäänheitto

1. Peetu Tanhuanpää 28,27 (Soukaisten koulu), 2. Eino Laiho 21,61 (Untamalan koulu), 3. Leevi Wallin 20,01 (Untamalan koulu), 4. Noel Raiskinmäki 18,40 (Kappelinmäki), 5. Bogdan Mitreanu 18,18 (Kappelinmäki), 6. Oskari Seitala 15,02 (Kappelinmäki)

Pituushyppy

1. Noel Raiskinmäki 415 (Kappelinmäki), 2. Peetu Tanhuanpää 369 (Soukaisten koulu), 3. Jussi Lukkala 366 (Kappelinmäki), 4. Oskari Seitala 356 (Kappelinmäki),  5. Dawit Tesfazghi 345 (Kappelinmäki), 6. Efe Polat 336 (Kappelinmäki).

60 metriä
1. Noel Raiskinmäki 8.57 (Kappelinmäki), 2. Fahad Al-Saffar 8.94 (Kappelinmäki), 3. Vilho Aaltonen 9.12 (Kappelinmäki), 4. Kosti Varjonen 9.38 (Kappelinmäki), 5. Onni Seppälä 9.50 (Kappelinmäki), 6. Alfred Yli-Antola 9.62 (Suontaan koulu)

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän