Diabetespäivä tarjosi liikettä nivelille – “Täällä saa vaikka mitä valistusta”

0
MLL:n Laitilan osasto tarjosi pienimmille lapsellista liikuntaa. Heli Nieminen, Elina Pohjalainen ja Siina Suominen seuraavat, kun nelivuotias Ilona Pohjalainen taituroi korokkeilla kävellen.

Jussi Vaajasaari

Laitilan torille kokoonnuttiin lauantaina kävelytapahtumaan. Kaikenikäisille suunnattu syksyinen reippailupäivä toteutettiin mitä parhaimmassa säässä. Järjestelyistä vastasi Lions Club Untamoinen.

– Tapahtuma toteutetaan jo neljättä kertaa, kertoo Lions Untamoisten Jari Kiveinen, joka oli merkinnyt kaupungille parin kilometrin kävelyreitin.

Diabeteskävely on Suomen Lions liiton suunnittelema valtakunnallinen palvelupäivä. Laitilan torilla osallistujille tarjottiin valistusta, liikuntaa ja hernekeittoa. Tapahtuman avasi Lions Club Untamoisten presidentti Matti Salmila.

– Diabetes on yksi nopeimmin kasvavista taudeista maailmassa. Olemme sitoutuneet taistelemaan diabetesta vastaan, jotta parannamme ihmisten elämää, vahvistamme perheitä ja autamme paikkakuntia, sanoo Matti Salmila.

Lions Club Untamoinen oli hankkinut Laitilan seurakunnan käyttöön defibrillaattorin eli sydäniskurin. Tapahtumassa arvokkaan laitteen luovutti lion Topi-Matti Viitanen , ja sen vastaanotti kirkkoherra Petri Laitinen.

– Meillä on seurakunnan tapahtumissa ollut tilanteita, joissa iskuri olisi ollut tarpeen, sanoo Petri Laitinen kiitospuheenvuorossaan.

Ennen kävelylenkille lähtöä tapahtumaan saapuneille tarjottiin alkujumppa. Esiintymislavalta voimisteluliikkeet ohjasi Laitilan Työterveyden  Mia Grönroos. Eri puolilla toria jumppaan osallistui useita kymmeniä henkilöitä.

– Tällainen tapahtuma saanee liikkeelle niitäkin ihmisiä, joiden ei ehkä yksin tulisi lähdettyä lenkille, sanoo Mia Grönroos.

Kävelijöitä ohjasivat keltaisissa liiveissään LC Untamoisten lionit. Kävelylenkiltä palanneille ja kaikille muillekin leijonat tarjosivat Ahoskan soppatykissä valmistettua hernekeittoa ja näkkileipää.

– Hernekeitto on todella hyvää, kiittelee Leila Haapsaari keittolautasensa äärellä.

– Hienoa, kun järjestetään tapahtumia. Ja näkee tuttuja, jatkaa Ulla Iltanen.

– Hyvä sää. Ei ole hellettä, eikä sada, ja täällä saa vaikka mitä valistusta, iloitsee Päivi Lännistö.

Laitilan Työterveys, Laitilan-Pyhärannan Sydänyhdistys ry ja Suomen Punaisen Ristin Laitilan osasto jakoivat neuvoja ja esitteitä liittyen terveyteen, liikuntaan ja yleisesti kattavaa tietoa diabeteksesta.

– Neuvomme halukkaille defibrillaattorin käyttöä tämän harjoittelulaitteen avulla, sanoo SPR:n Laitilan osaston puheenjohtaja Hanna Lahtonen.

Laitilan-Pyhärannan Sydänyhdistyksen teltalla kerrottiin defibrillaattorin merkityksestä ja toimintaperiaatteesta. Yhdistyksen puheenjohtaja Riitta Lainio kertoo Laitilan ja Pyhärannan alueella olevan jo yleisissä paikoissa toistakymmentä sydäniskuria. Lähimmän sydäniskurin sijaintitiedon löytää Hätäkeskuksen 112 Suomi -sovelluksesta.

– Me olemme tässä kävelytapahtumassa mukana ensimmäistä kertaa. Meillä on myös oma sydänpyöräily-tapahtuma, kertoo Riitta Lainio.

Mannerheimin Lastensuojeluliiton Laitilan Osasto oli tapahtumassa mukana. Yhdistyksen pisteessä järjestivät lapsille ohjelmaa Heli Nieminen, Elina Pohjalainen ja Siina Suominen.

– Minä tykkään hernekeitosta, julistaa muovikorokkeilla tasapainoileva Ilona Pohjalainen .

Laitilan Seudun Reuma- ja Tulesyhdistys on ollut tapahtumassa joka kerta mukana. Yhdistys tarjoaa jäsenilleen vertaistukea, apuvälineitä ja valistusta.

– Tärkeää on, että pääsemme tapaamaan ihmisiä. Olemme mukana monissa tapahtumissa, sanoo 25-vuotiaan yhdistyksen puheenjohtaja Susanna Heinonen.