Laitilan Nuorisoseura tukee kulttuuria ja nuorisotyötä – 130-vuotias seura jakaa 32 000 euroa

0
Laitilan Nuorisoseura omistaa Sarkin museon Untamalassa.

Vuonna 1892 perustettu Laitilan Nuorisoseura täytti viime vuonna 130 vuotta. Seuran vilkkaimmat toimintakaudet ovat olleet 1900-luvun alkuvuosikymmeninä sekä erityisesti 1940-luvun puolivälistä 1960-luvun puoliväliin, jolloin muun muassa teatteritoiminta oli erittäin vilkasta.

Vuonna 1976 seura myi talonsa, nykyisen opistotalon, Laitilan kunnalle. 1990-luvulta 2010-luvulle nuorisoseura vastasi elokuvateatteri Kinon toiminnasta. Seuran pääasiallinen aktiviteetti on nykyisin Untamalassa oleva Sarkin museo, joka on avoinna kesäisin.

Juhlavuotensa kunniaksi Laitilan Nuorisoseura tukee taloudellisesti muutamia merkittäviä, taloudellisen tuen tarpeessa olevien yhdistysten kulttuurihankkeita sekä nuorisotyötä tekeviä järjestöjä. Tuen kokonaismäärä on 32 000 euroa, ja sen kohteena ovat seuraavat rekisteröidyt yhdistykset: Jazzkukko, Kodjalan kirkkotutkimuksen tuki, Laitilan Kulttuurin Tuki, Laitilan Kulttuuriseura Walo, kulttuuriyhdistys Tipula, Laitilan Patria-kilta, Laitilan soittokunta, MLL:n Laitilan yhdistys, Laitilan VPK:n nuoriso-osasto, Laitilan Eräsissit, Laitilan Lumikit ja Laitilan Itäkulman nuorisoseura.