Nuoret metsästäjät treenasivat taitojaan

0
Kaivolassa nuorten kanssa kyyhkystämässä olivat metsästäjät Jussi Jalonen, Niko Arokoivu ja Jere Ahtiainen.

Tinja Jalonen

Viikonloppuna nuoret saivat mahdollisuuden oppia ja treenata metsästystaitojaan Metso-leirillä. Leiri järjestettiin MS Kaikun metsästysmajalla luonnon helmassa.

Viikonloppu tarjosi 19 innokkaalle osallistujalle monipuolisesti mahdollisuuksia oppia uutta sekä kehittää jo olemassa olevia taitojaan.

Leiri alkoi perjantaina iltapäivällä tervetuliaispuheilla ja yleisillä ohjeistuksilla. Ilta aloitettiin puolijoukkuetelttojen pystytyksellä ja makuualustojen asettelulla. Käytössä oli Laitilan Eräsissien sekä Reservinaliupseereiden teltat.

– Nyt kaikkien täytyy kiristää samaan aikaan, neuvoi Harri Suominen.

Kun teltat oli saatu pystyyn, nuoret pääsivät kokeilemaan lohen fileerausta Pasi Vuorion opastamina. Fileerauksen jälkeen siirryttiin valmistamaan loimutuslautoja ja lopuksi päästiin kypsentämään lohet tunnelmallisesti avotulella.

Aktiviteetti tarjosi paitsi herkullisia makuelämyksiä, myös fileeraustaitoja.

Leirin ohjelmassa oli myös simulaattorilla ammuntaa, kyyhkysjahti, kalastusta, metsästyskoirien esittelyä, saunomista ja uimista sekä mahdollisuus suorittaa metsästyskortti.

Simulaattorilla nuoret pääsivät harjoittelemaan ampumistaitojaan turvallisessa ympäristössä, oppien samalla aseen käsittelyä ja ampumisen perusteita.

Ammuntaa harjoiteltiin myös oikeilla pienoiskivääreillä, ja hyviä osumia tuli enemmän kuin tarpeeksi.

– Kyllä vanhat metsästäjät saa lopettaa ja pistetään nuoret hommiin kun niin hyvin sujuu, Vuorio naurahtaa.

Kyyhkysjahdissa nuoret lähtivät kahdeksan kokeneen metsästäjän mukaan. Leiriläisten nuoresta iästä johtuen ampuminen jäi metsästäjien vastuulle.

Saalista tuli seitsemän kyyhkystä ja moni nuori näki ensi kertaa, miten saalis käsitellään metsästä ruokapöytään asti.

Sunnuntaina metsästyskorttia lähti tavoittelemaan kuusi leiriläistä ja kaksi saikin kortin taskuunsa. Eelis Vikman ja Eevi Kailaste olivat harjoitelleet paljon saadakseen kortin, ja työ tuottikin tulosta.

Heidän tietojaan testattiin lajitunnistuksissa, turvallisuudessa sekä metsästyksen eettisissä kysymyksissä.

– Harjoittelin Riista.fi:n sivuilla testien avulla, Kailaste kertoo.

Metso-leirin järjestivät Laitilan seudun riistanhoitoyhdistykseen kuuluvat kahdeksan metsästysseuraa.

Leirille olisi ollut 53 halukasta, mutta vetäjien rajallisesta määrästä johtuen

 

kaikki eivät päässeet osallistumaan.

– Ei metsästys ole kuolemassa, kun nuoria tulijoita on näin paljon, kertoo leirin johtaja Veijo Jalonen.

Osallistujien mielestä parasta viikonlopussa oli ampuminen sekä kyyhkysjahti. Monelle metsästystaidot olivat jo tuttuja, mutta jokainen oppi myös uusia asioita. Sää suosi reippaita leiriläisiä ja kaikkiin aktiviteetteihin tartuttiin ennakkoluulottomasti ja hyvällä fiiliksellä.