Kävelet kaupassa ja näet naisen laittamassa paketin tamponeja laukkuunsa, hän kävelee ulos maksamatta niitä. Mitä teet? Kerrotko kaupan työntekijälle vai jätätkö sanomatta? Jos minulta kysytään, en kiinnittäisi huomiota siihen.
Minun mielestäni naisten hygieniatuotteiden pitäisi olla ilmaisia. Niiden hinta nousee koko ajan inflaation myötä. Yhä useammalla naisella ei ole tarpeeksi rahaa välttämättömiin siteisiin, tamponeihin tai muihin kuukautistuotteisiin. Jos noin 1,8 miljardilla henkilöllä ympäri maailmaa on kuukautiset joka kuukausi, tarkoittaa tämä sitä, että noin 800 miljoonalla tytöllä tai naisella on kuukautiset tälläkin hetkellä. Tästä huolimatta noin 500 miljoonalla ihmisellä ympäri maailmaa on puutetta peruskuukautistuotteista ja yksityisistä tiloista, missä voi peseytyä kuukautisten aikana.
Ihan mistä asiasta vain maksaminen on hirveää. Mutta ajattele maksavasi, melkein joka kuukausi asiasta, mille et voi mitään. Siteiden ja tamponien hinta vaihtelee merkin ja vuodon määrän mukaan. Hinta vaihtelee kahdesta viiteen euroon, halvimmissa tamponipaketeissa on 16 tamponia ja terveyssidepaketissa keskimäärin 9-14 sidettä. Kuulostaako suurelta määrältä? Kuuntelepas tätä: Jos siteitä täytyy vaihtaa joka neljäs tunti hyvän hygienian vuoksi, päivittäin kuluisi keskimäärin 4-6 sidettä, koska öisin ei tarvitse vaihtaa. Tähän päälle vielä se, että kuukautiset ovat jokaiselle yksilölliset ja on normaalia kuluttaa vielä enemmän siteitä päivittäin vuodon määrän mukaan. Jos normaali vuoto kestää 2-7 päivää, keskimäärin 5, kuluu siteitä tai tamponeja hyvin paljon yhden kierron aikana. Yllätys yllätys, tämä kuluttaa myös rahaa. On tottakai hyviä uudelleenkäytettäviä tuotevaihtoehtoja kuten kuukuppi, kuukautisalushousut tai kuukautislevy. Näiden yksittäishinta on kuitenkin aika kallis, mutta pitkältä ajalta rahaa voi säästyä. Näiden tuotteiden käyttö voi kuitenkin vaikuttaa pelottavalta ja uudelta.
Mitä sitten kuukautistuotteiden ilmaiseksi muuttaminen hyödyttäisi? No esimerkiksi siten, että vähävaraiset saisivat tuotteita ilmaiseksi ja säästäisivät rahaa ruokaostoksiin. Myös kuukautisten takia huonoksi menneiden alushousujen ja housujen määrä vähentyisi, joka säästäisi maapalloa niiden jätteiltä. Tottakai hyötyjä löytyy vielä enemmän. Onko sitten jossain päin maailmaa ilmaisten hygieniatuotteiden saatavuus mahdollista? Kyllä on! Skotlannissa on oikeus saada ilmaisia naisten hygieniatuotteita. He käyttävät tähän puhelimessa olevaa sovellusta, joka näyttää lähellä olevia paikkoja, mistä saa siteitä ja tamponeja. Näitä paikkoja on yli 700 ympäri Skotlantia. Mahtavaa, eikö vain?
Eli ratkaisuna tähän ongelmaan oltaisiin niin kuin Skotlanti. Olisi hyvä, jos naisten hygieniatuotteita saataisiin ilmaiseksi esimerkiksi työpaikoilla, ravintoloissa ja muissa julkisissa paikoissa. Pidän Skotlannin ratkaisusta tähän ongelmaan ja olisi hyvä, jos muukin maailma alkaisi käyttää tätä tai samanlaista sovellusta. Myös esimerkiksi Unisefin avulla olisi hyvä lahjoittaa kehittyville maille siteitä ja tamponeja, jotta heilläkin olisi myös huomioon otettu olo. Normalisoidaan siis kuukautiset ja parannetaan hygieniatuotteiden saatavuus!
Aino Hyytiä, 14-vuotias feministi
Mielipidekirjoitus on kirjoitettu äidinkielen tunnilla Varppeen koulussa.