Laitilan sivistysvaliokunta katsoo, ettei kaupungilla ole mahdollisuutta tukea varhaiskasvatuksen henkilöstön työvaatehankintaa. Taustalla on kokoomuksen valtuustoryhmän tekemä aloite, jonka mukaan kaupungin tulee huomioida varhaiskasvatuksen henkilöstön työskentelyolosuhteet ja hankkia heille sääolosuhteiden mukaiset työvaatteet ja jalkineet tai vaihtoehtoisesti maksaa henkilöstölle vaaterahaa.
Aloitteen tekijät katsovat, että varhaiskasvatuksen henkilöstö työskentelee samanlaisissa vaihtelevissa sääolosuhteissa kuin kunta-alan teknisen toimen henkilöstö ja koska teknisen toimen henkilöstölle työnantaja hankkii tarvittavat työvaatteet, tulisi vastaava käytäntö ulottua myös varhaiskasvatuksen työntekijöihin.
Sivistysvaliokunta kuitenkin katsoo, että talouden ja yhdenvertaisuuden näkökulmasta varhaiskasvatuksen työntekijöille ei ole perusteltua hankkia työvaatteita.
SIVISTYSTOIMEN tekemän selvityksen mukaan joissakin kunnissa on maksettu 50–300 euroa työntekijäkohtaista vaaterahaa varhaiskasvatuksen henkilöstölle.
Jos Laitila maksaisi vastaavaan tapaan vaikkapa 150 euron suuruista tukea, olisi sen kokonaiskustannus vuodessa yhteensä noin 13 500 euroa. Valiokunta katsoo, että tukea pitäisi kuitenkin maksaa muillekin vastaavissa oloissa työskenteleville, mikäli sitä maksettaisiin varhaiskasvatuksen henkilöstölle. Tällöin vuotuiset kustannukset nousisivat tätä huomattavasti korkeammiksi. Mikäli henkilöstölle hankittaisiin vaatteet, tulisi sekin huomattavasti tätä kalliimmaksi.
Valiokunta katsoo, että sivistystoimen ammattiryhmille hankittavat työvaatteet tai maksettava vaateraha muodostaisivat selvityksen mukaan lisäkustannuksen, joka ei ole kaupunginvaltuuston asettaman talouden tasapainottamisohjelman mukaisesti perusteltua.