Laitila otti käyttöön uimarantojen järjestyssäännöt

0
Arkistokuva

Laitilan sivistysvaliokunta hyväksyi uimarantojen järjestyssäännöt. Laitilalla on seitsemän yleistä uimarantaa, joista kahdella on yleinen rantasauna.

Tähän asti rannoilla on noudatettu yleisiä järjestyssääntöjä. Järjestyssäännöt eivät kuitenkaan kata kaikkia sääntöjä. Uudet säännöt täydentävät lakia ja niiden avulla halutaan taata kaikille turvalliset ja viihtyisät rannat.

mainos

Sääntöjen luominen ei kuitenkaan johdu siitä, että rannoilla olisi havaittu jotain erityisen vakavia ongelmia.

– Joskus rannat saattavat olla nuorison ajanviettopaikka, jolloin on voinut esiintyä roskaamista enemmän. Ja joskus on ollut sellaisia, että vene on rannassa ilman, että siihen on ollut lupaa. Nämä ovat kuitenkin hyvin yksittäisiä tapauksia. Mitään suurempia ongelmia tai ilkivaltaa rannoilla ei ole ollut, sivistysjohtaja Susanne Laaksonen kertoo.

Laitilan yleisten uimarantojen uudet säännöt

  • Yleisen järjestyksen häiritseminen tai turvallisuuden vaarantaminen yleisellä paikalla on kielletty (Järjestyslaki 612/2003 3 §).
  • Päihdyttävien aineiden nauttiminen yleisellä uimarannalla häiriötä aiheuttavalla tavalla on kielletty (Järjestyslaki 612/2003 4 §).
  • Tupakointi yleisellä uimarannalla on kielletty.
  • Virtsaaminen ja ulostaminen yleisellä paikalla siten, että siitä aiheutuu häiriötä yleiselle järjestykselle tai vaaraa terveydelle, on kielletty (Järjestyslaki 612/2003 7 §).
  • Yleisellä uimarannalla sekä sen pukutiloissa ja käymälöissä on noudatettava siisteyttä.
  • Eläimiä ei saa tuoda yleiselle uimarannalle.
  • Vaatteiden, mattojen ja ajoneuvojen peseminen ja huuhtominen yleisellä uimarannalla on kielletty. (Laitilan kaupungin ympäristösuojelumääräykset 9 § ja 10 §)
  • Laitureilta saa onkia silloin, kun uima-alueella ei ole uimareita.
  • Yleisellä uimarannalla ei saa olla veneitä. Poikkeuksena kaupungin erikseen hyväksymä vene, joka on tarkoitettu pelastuskäyttöön.
  • Uimaranta-alueella on leiriytyminen kielletty.