Yhdistykset voivat tänä keväänä hakea uutta tukimuotoa muutaman tonnin täsmätarpeisiinsa paikallisista Leader-ryhmistä.Tukea voi käyttää pieniin hankintoihin, kuten yhteisten välineiden tai esimerkiksi ilmalämpöpumpun ostamiseen kylätalolle.
Pienhankkeisiin myönnetään tukea korkeintaan 8000 euron kustannuksiin. Pienin myönnettävä tuen määrä on 1000 euroa.
– Meillä Ravakassa tuen osuus on 50–100 prosenttia kustannuksista, Vakka-Suomessa ja Satakunnassa toimivan Leader Ravakan toiminnanjohtaja Ulla Kallio kertoo.
Kallio kannustaa ottamaan yhteyttä jo idean suunnitteluvaiheessa. Hakemus tehdään Hyrrä-asiointipalvelussa.
Leinmäen kyläyhdistyksellä Laitilassa on vuosien kokemusta niin suurista kuin pienistä hankkeista. Tänä vuonna kylätalon suosituilla kesätoreilla paistetaan jälleen satoja lettuja. Kelpaa paistella, kun käytössä on uusi muurikkapannu ja polttimet, jotka hankittiin Ravakan myöntämän Leader-tuen avulla viime vuonna.
– Tuki ruuanvalmistusvälineiden hankintaan tuli tarpeeseen, yhdistyksen hankevastaava Salme Lehtola kertoo.
Lehtola kannustaa muitakin hakemaan tukea pienten unelmien toteuttamiseen.
– Nämä pienet hankkeet ovat tosi vaivattomia eivätkä vaadi erityistä hallinnointiakaan, hän sanoo.
Vireän torielämän lisäksi Leinmäellä on haettu potkua kuntoiluun ja yhdessäoloon. Se onnistui, kun yhdistys sai tukipotilla jalkapallomaalin ja jalkapalloja. Lehtola on toiminut Laitilassa toimivan Leinmäen kyläyhdistyksen hankevastaavana puolentoista vuoden ajan. Entinen lapsuudenkoti toimii nyt vapaa-ajan tukikohtana ja kylätoiminta tarjoaa mukavaa tekemistä.
– Nyt meillä olisi tarvetta siirrettävälle rampille, kierrätysjärjestelmälle ja kylätaloon majoittujille tarvittaisiin vieraspeti. Uusi hellakin olisi tervetullut, Lehtola suunnittelee.
Leinmäellä yhteistyö Ravakan kanssa on sujunut mutkattomasti. Hakemuksen tekeminen Hyrrä-asiointipalvelussa on Lehtolan mukaan kätevää.
– Jos kysymyksiä tulee, aina saa apua soittamalla tai laittamalla sähköpostia. Vastaukset tulevat aina nopeasti. Äskettäin laitoin illalla sähköpostia ja vastaus tuli heti aamulla, Lehtola kiittelee.
Muissa kylissä tehtyjä investointeja ovat olleet esimerkiksi kanoottiretkeilijöiden rantautumislaituri ja puuliiteri laavulle, ulkokuntosalin, opintomatka Ruotsiin ja remontit. Yhdistykset ovat saaneet tukea kesätapahtumiin tai kesätyöntekijän palkkaukseen. Tukea voivat hakea maaseudulla toimivat yhdistykset, seurat, järjestöt ja muut julkis- tai yksityisoikeudelliset yhteisöt, ei kuitenkaan kunnat. Lisätietoa tuen hakemisesta saa alueen Leader-ryhmästä, joka käsittelee hakemukset. Hankintoja ei kannata tehdä ennen kuin on saanut Leader-ryhmästä tiedon siitä, että hakemus on hyväksytty. Tuki maksetaan jälkikäteen eli kustannukset pitää maksaa ensin itse.