Rytmit riemastuttivat pikkuväkeä – Jazzkukko ry:n Rytmimusiikkia tutuksi lapsille -kierros ulottuu Laitilan ja Maskun päiväkoteihin

0
Yuliia Topchii innostui yhteismusisoinnista Kari Antilan kanssa.

Pähkinäpensaan päiväkodin salin seinistä kimpoilevat mukaansatempaavat rytmit, kun Jazzkukko-festivaalien taiteellinen johtaja ja muusikko Kari Antila jammaili yhdessä lasten kanssa.

Kaikki halukkaat pääsivät soittamaan cajon-rumpua, jonka päällä istuttiin. Lapsilta tulleeseen rytmiin kokenut jazz-muusikko improvisoi bassollaan. Lopuksi Antila pyysi kaikki nousemaan ylös ja kehotti kaikkia taputtamaan mukana. Muutama rohkea innostui vähän pyörähtelemäänkin musiikin mukana.

mainos
Amanda Vilppala ja Viola Karppanen tykkäsivät kovasti rytmimusiikkituokiosta.

– Oli kivaa päästä soittamaan rumpua, Amanda Vilppala hymyili.

Amanda kertoi, että hän on soittanut myös torvea.

– Tykkään musiikista, hän lisäsi.

mainos

Viola Karppanen viihtyi Kari Antilan vetämässä rytmimusiikkituokiossa, vaikkei käynytkään itse soittamassa rumpua.

– Kivaa oli se, että sai kuunnella musiikkia, Viola sanoi.

Musiikki – ja aivan erityisesti rytmimusiikki – on Antilan mukaan voimakkaasti vuorovaikutuksellista. Se näkyi myös päiväkotivierailulla.

mainos

– Vaikkeivät lapset sitä ehkä huomanneetkaan, me improvisoimme yhdessä.

Musiikkituokio päättyy siihen, että Kari Antila pyytää kaikki ylös taputtamaan mukana. Ihan tuokion päätteeksi muutama innostuu pyörähtämäänkin musiikin tahdissa.

Antila kävi viime viikolla Laitilan molemmissa päiväkodeissa vetämässä Rytmimusiikki tutuksi lapsille -tuokion. Yhdessä jammailun lisäksi Antila kertoi lapsille rytmimusiikista ja soittimista. Hän myös esitti lapsille musiikkityyliin sopivia kappaleita.

Tuokiot ovat osa Jazzkukko ry:n 10-vuotisjuhlavuoden ohjelmaa.

mainos

– Myös Lounaisrannikon Osuuspankki lähti mukaan 120-vuotisjuhlavuotensa kunniaksi, Antila kertoo.i.

Rasmus Hellsten keskittyi lyömään rytmiä cajon-rummulla.

Kahdella ensimmäisellä päiväkotikäynnillä Laitilassa lapset lähtivät iloisesti mukaan musisoimaan. Pähkinäpensaan päiväkodissa lapsia ei tarvinnut paljoa houkutella kokeilemaan cajon-rumpua.

Vastaanotto oli myös Apilaniityn päiväkodissa riemastunut. Yleisössä olleet 2–3-vuotiaat innostuivat Antilan mukaan tanssimaan niin, että peput vain heiluivat.

Kahden laitilalaisen päiväkodin lisäksi kierrokseen kuuluu myös vierailu Maskun päiväkodeissa.

– Tällä kierroksella halutaan tarjota lapsille sellaisia virikkeitä, joita he eivät ehkä arjessa muuten saa. Vierailun kautta rytmimusiikki ja sen termit tulevat lapsille tutuiksi,

Jere Ågren ja Kari Antila jammailivat yhdessä Pähkinäpensaan päiväkodissa.

Antilalla on suunnitelmissa myös vierailu Laitilan yläkoulussa sekä lukiossa.

Tämä tempaus oli osa juhlavuoden toimintaa, mutta Antila ei näe mahdottomana, että niitä jatkettaisiin myös tulevina vuosina.

– Tämä voisi olla samanlainen osa meidän saavutettavuuttamme kuin kesäiset vierailut vanhainkodeissa. Tämän ikäiset ovat hankala ryhmä tavoittaa muuten kuin täällä. Päiväkotivierailut täytyy vain ajoittaa muuhun kuin kesäaikaan.