Talven ja kevään taistelu liikuttaa lintumaailmaa – Pöllöt ovat olleet äänessä paria viime vuotta paremmin

0
Pikkujoutsen (parin vuoden takaisessa kuvassa oikealla) on vähälukuinen muuttoaikojen vieras, jonka löytää laulujoutsenparvesta lähinnä nokan keltaisen alueen erilaisen muodon perusteella.

Juha Kylänpää

Oliko viime viikonvaihteen lumisade takatalvi vai ei? Tästä on tuttavapiirissäni väännetty. Linnut eivät joutavia ihmettele, vaan vääntävät talven ja kevään taistelussa ihan käytännössä.

mainos

KIIREISIMMÄT laulujoutsenet ottivat äkkilähdön ensimmäisen keväisehkön päivän myötä ja pihamme ohi 22.2. lentänyt pariskunta sai kunnian olla Laitilan Sanomien levikkialueen ensimmäiset kevätmuuttajat. Kahta päivää myöhemmin lounaasta löyhähti kunnon lämpövirtaus. Rihtniemessä muuttivat merihanhi sekä Manner-Suomen ensimmäiset haahkat. Töyhtöhyyppäparvi Salossa sekä mustavaris, uuttukyyhkyt ja puolensataa kiurua Valkojärvellä riemastuttivat meikäläistä. Joutsenia oli jo kymmeniä eri paikoissa ja isolepinkäinenkin nähtiin.

Metsähanhia alkoi saapua maaliskuun ensimmäisestä päivästä alkaen. Kurki patsasteli 2.3. Katinhännässä ja sepelkyyhky etsi einettä tien penkalta Sillantakana. Seuraavana päivänä saapuivat tundrahanhi, sinisorsa, kottarainen ja pikkulintupihvistä pitävä ampuhaukka.

SITTEN stoppasi. Pohjoisenpuoleinen ilmavirtaus kylmensi kelit pysäyttäen tänne aikovat linnut ja pakottaen monet jo tulleet palaamaan takaisin. Maaliskuun alkupuolella oli 10 päivän jakso, jolloin koko maassa tavattiin vain kaksi uutta kevätlajia. Meillä meni melkein kaksi viikkoa niin, että ainoa uusi oli tilhi 9.3. Pehtjärvellä. Vasta 15.3. kevät alkoi taas tuntua tulijoina. Rihtniemessä rätisi kulorastas. Hanhemme olivat saaneet joukkoonsa kanadanhanhia parissakin paikassa. Varppeessa kaksi päivää myöhemmin muutti harmalokki ja ruokinnalle ilmaantui punarinta. Pulmusia välkähteli 60 linnun parvi Ilmarisentien pelloilla.

mainos

Samalla alkoi näkyä harvinaisempiakin siivekkäitä. Palttilassa muutti 18.3. nuori maakotka saaden Holmasta kimppuunsa korpin ja Ruotjärvellä onnistuin löytämään yli sadan joutsenen joukosta pikkujoutsenen. Lyhytnokkahanhi yhytettiin Salosta seuraavana päivänä.

KEVÄT ei tunnu pelkästään muuttolintuina. Pöllöt ovat olleet äänessä paria viime vuotta paremmin. Ilmeisesti myyräkanta on kohtuullinen ja kovista hankikeleistä huolimatta yön linnut ovat saaneet niitä loukutetuksi. Sarvipöllö kuului karkauspäivänä Seppälässä ja sen jälkeen on eri kulmakunnilla huutanut kuusi muuta. Lehtopöllön kauhuleffahuhuilu on kaikanut ainakin yhdeksällä reviirillä.

Juttu pohjautuu sekä omiin että BirdLife Suomen yläpitämästä havaintotietokanta Tiirasta poimimiini havaintoihin, joiden käyttöön olen saanut luvan.

mainos