Kun vastaajia pyydettiin nimeämään turvallisuudentunnetta heikentäviä tekijöitä, niin listalle nousivat sudet ja liikenne. Alikulkutunnelit koetaan turvattomina, koska niiden valaistus on vastaajien mielestä puutteellinen, ja keskustassa ajetaan liian lujaa.
Sudet ovat nousseet tapetille muutenkin. Kalannin riistanhoitoyhdistys pitää susitilannetta jopa hälyttävänä (US 2.3.). Susien määrä Vakka-Suomessa on lisääntynyt ja sudet liikkuvat myös asutetuilla alueilla. Riistanhoitoyhdistys toivoo, että susien karkotuslupia saataisiin nopeammin.
Liikenteessä voidaan alentaa ajonopeuksia ja alikulkutunneleiden valaistusta voidaan lisätä. Turvallisuuden tunteen vahvistaminen ei vain ole näin helppoa
Sisäministeriön viime syksynä teettämän väestötutkimuksen mukaan suomalaisten turvallisuuden tunne on yleisestikin heikentynyt. Turvallisuuden tunteen heikkenemisen ohella näkyy myös merkittäviä muutoksia huolien kasvussa. Jopa 93 prosenttia suomalaisista kertoo olevansa huolissaan suunnasta, johon maailma on menossa.
Huolestuneisuutta lisäävät Ukrainan pitkittynyt sota, mutta myös huoli taloudellisesta turvallisuudesta. Tutkimusaineistosta käy ilmi, että jopa 13 prosenttia suomalaisista kokee katkeruutta yhteiskunnalle.
Turvallisuuden tunteeseen vaikuttavia tekijöitä on paljon, eikä niitä pystytä ratkomaan vain kuntatasolla.
Teija Uitto