Kaukolankodin pihamarkkinat järjestetään Unelmien liikuntapäivänä perjantaina 10. toukokuuta kello 8–15.
– Idea lähti siitä että, kun suurin osa meidän asukkaistamme ei pääse enää perinteisille Munamarkkinoille, järjestetään heille pre-Munamarkkinat omassa pihapiirissä, kertoo palveluyksikön vastaava Marja Sederholm.
Kaukolankodin liikuntapäivässä on ohjelmaa pihalla kello 13–15. Esiintymisen aloittavat päiväkodin lapset kello 13, Laitilan kuntokeskuksen pihajumppa on kello 14. Ohjelmassa on myös haitarimusiikkia, eläinvieraita, kehruunäytös ja pelailua.
Laitilan Rotaryklubi tarjoaa markkinaväelle vohveleita. Myyntipisteensä paikalle pystyttävät Tiihosen leipomo, Palke 5, Hyvää Luonnosta, Keltamäen puutarha, Koristekipsi, Isotuvan kananmunat, Seniorshop, Ortobio ynnä muita. Paikalla kannattaa varautua myös käteismaksuun.