Varsinais-Suomen hyvinvointialueen aluehallitus päätti lopettaa dialyysihoidot Uudessakaupungissa. Tämä tarkoittaa sitä, että laitilalaisten potilaiden lähin dialyysihoitopaikka löytyy jatkossa Turusta.
Dialyysihoitojen loppuminen Uudessakaupungissa on osa Varhan säästöohjelmaa. Sen myötä henkilöstökuluissa säästetään noin 300 000 euroa vuodessa. Lisäksi säästöjä saadaan hemodialyysikoneiden leasing-kuluista arviolta noin 60 000–90 000 euroa.
Uudessakaupungissa käy tällä hetkellä yhdeksän dialyysipotilasta. Aluehallitukselle annetuissa taustatiedoissa kerrotaan, että noin kolmaosalla potilaista matka-aika lyhenee, jos hoitopaikka siirtyy Turkuun. Kolmasosalla yhdensuuntainen matka pitenee yli tunnilla, ja muilla yhdensuuntainen matka-aika lisääntyy noin 20–30 minuutilla.
Selostuksesta käy ilmi myös, että joillain Uudessakaupungissa dialyyseissa käyvillä olisi mahdollisuus myös omatoimiseen hoitoon. Tämä ei kuitenkaan ole kaikkien kohdalla mahdollista, ja heidän hoitonsa jatkuu aluehallituksen päätöksen jälkeen Turun dialyysiyksikössä.
Uudenkaupungin yksikön hoitoa pidettiin yksilöllisenä ja hyvänä, mutta pienen yksikön varjopuoliksi mainitaan suurempaa potilaskohtaista hoitajamiehitystä sekä toiminnan haavoittuvuutta niissä tilanteissa, joissa yksikin työntekijä joutuu olemaan pois töistä. Myös sijaisten saamista pidettiin pienemmässä yksikössä vaikeampana.
Kaikille Uudessakaupungissa työskenteleville dialyysihoitajille tarjotaan töitä muista yksiköistä.