Kelan Ugin palvelupisteen aukioloaika muuttuu – Laitilassa palvelua ajanvarauksella ainakin vuoden loppuun asti

0
Laitilan kaupungintalon ala-aulassa on äänieristetty palvelupiste, jossa mahdollisuus asioida etäyhteyden kautta Kelan asiantuntijan kanssa. Kuva: Solina Saarikoski

Kelan palvelupiste Uudessakaupungissa on jatkossa avoinna tiistaisin kello 12–15 sekä muulloin ajanvarauksella. Lähes kaikki Kela-asiat voi hoitaa myös verkossa tai puhelimessa. Ajan palvelupisteeseen voi varata Kelan puhelinpalvelusta. Kelan Uudenkaupungin palvelupiste sijaitsee osoitteessa Vakka-Suomenkatu 7.

Kyseessä on kokeilu, jossa Kela testaa uusia aukioloaikoja. Kokeilu on voimassa elokuun 2025 loppuun. Kela tiedottaa, jos aukioloajat muuttuvat kokeilun jälkeen.

mainos

Kela on aikeissa lopettaa palvelupisteensä Laitilassa ensi vuoden alusta alkaen. Tällä hetkellä Kela palvelee Laitilassa kerran viikossa ajanvarauksella.Palvelupiste sijaitsee kaupungintalolla.