Haikea mutta helpottunut – Yli 40 vuoden uran kenkäkauppiaana tehnyt Jari Laakso sulki liikkeensä oven viimeistä kertaa

1
Jari Laakso aloitti uransa suutarina, mutta siirtyi muutaman vuoden päästä kenkäkauppiaaksi.- On siinä tullut pieksuja myytyä. Tunnustuksena työstä hänen pöydällään on Muotikaupan liiton viiri.

Eipä tiennyt vuosi sitten Kenkä-Laakson yrittäjä Jari Laakso, mitä vuosi 2024 toi tullessaan. Keulan liikekiinteistössä sijainnut kenkäkauppa sulki ovensa viimeistä kertaa lauantaina.

Keskiviikkona työmiehet tyhjensivät liiketilaa rivakoin ottein. Metalliset hyllytasot ja kengänpidikkeet kilahtelivat, kun niitä purettiin pinoihin.

mainos

Takahuoneessa istuu tietokoneen ääressä kauppias Jari Laakso, joka myöntää tuntevansa sekä haikeutta että helpotusta. Viime ajat ovat olleet hulinaa. Aikaa Keulalta vuokralla olevien tilojen tyhjennykseen on marraskuu.

– En edes tiedä itsekään, mitä kaikkia paperitöitä liikkeen lopettamiseen kuuluu, Laakso sanoo.

Hänen puolisonsa Merja Heinonen kertoo, että lähes kaikki kengät on myyty. Laakso on tyytyväinen, sillä hänellä oli kenkiä runsaasti. Liikkeen lisäksi niitä oli säilössä varastossa.

mainos

– Olihan se iso valikoima. Kenkiä löytyi kaikille lapsesta vaariin.

Viimeisenä aukiolopäivänä Jari Laakso oli itse liikkeessä paikalla. Asiakkailta tuli haikeaa palautetta. Kenkäkaupan loppumisen myötä Laitilassa on taas yksi kivijalkakauppa vähemmän.

– Eihän palvelujen loppuminen hyväksi ole. Se vaikuttaa toisiinkin liikkeisiin.

mainos

Jari Laakso oli ajatellut jatkaa kenkäkauppiaana vielä joitakin vuosia, mutta yllättävä sairastuminen toukokuussa muutti kaiken.

Kaksi viikkoa lonkan tekonivelleikkauksen jälkeen hänen kaikki voimansa käsistä ja jaloista katosivat. Tyksissä hän joutui kahdeksaksi päiväksi tehohoitoon.

– Hermotyvitulehdus. Se ei lääkärin mukaan liittynyt mitenkään lonkkaleikkaukseen.

mainos

Laakson mukaan 80 prosenttia hermotyvitulehdukseen sairastuneista paranee kokonaan. Nyt hän kulkee kepeillä ja kuntouttaa itseään muun muassa kävelemällä.

– Lenkkeilen mahdollisimman paljon ja käyn fysioterapiassa kerran viikossa.

Jari Laakso uskoo, että Laitilassa kenkäkauppa voisi pärjätä, jos yrittäjä on itse myös myyjä. Lisätyövoimaan ei varaa ole.

Kenkä-Laaksossa parhaiten liikkui niin sanottu käyttökenkä, joten muotivirtaukset eivät Kenkä-Laakson perusvalikoimaa suuresti hetkauttaneet.

Laitilalainen Jari Laakso on koko elämänuransa tehnyt kenkien parissa. Parikymppisenä vuonna 1980 hän aloitti työt suutarina. Muutaman vuoden jälkeen Laakso siirtyi kenkäkauppiaaksi toreille ja markkinoille. Vuonna 2005 hän aloitti Laitilassa varastomyynnin, joka oli kaksi kertaa viikossa auki.

– Tein silloin seitsemänpäiväistä työviikkoa.

Vuonna 2014 hän avasi oman kivijalkaliikkeensä.

– Olen aina tykännyt palvella asiakkaita.

Juuri palvelun ansiosta Kenkä-Laakso on vetänyt asiakkaita jopa Porista ja Turusta saakka. Kaupan hyvä sijainti lähellä Kasitien risteysaluetta toi kesällä myös turisteja kaupoille.

– Eivätkä kaikki halua mennä kauppakeskuksiin viihtymään koko päiväksi.

Lisääntynyt verkkokauppa on vähentänyt kivijalkaliikkeiden asiakkaita myös kenkäkaupoissa. Toisaalta Jari Laakso muistaa asiakkaita, joita hän on ”pitänyt kengissä” koko ikänsä. Kenkä-Laaksolta on saatettu hakea vauvan ensikengät ja aina kokoa suuremmat aikuisuuteen asti.

Laadukkaiden kenkien etsijälle Jari Laaksolla on varma vinkki.

– Kyllä hinta ja laatu käsi kädessä kulkevat.

Tulevaisuutta Jari Laakso ei ole ehtinyt suuremmin ajattelemaan. Nyt hän keskittyy itsensä kuntoon saamiseen. Puolison kotipaikka Taivassalossa on meren rannalla. Siellä heillä on myös mökki.

– Eläkkeellä ainakin ollaan. Eiköhän sitä jotain keksi. Kalastamaan en nyt pääse, mutta se on ollut sellainen harrastus.

1 KOMMENTTI

Kommenttien lisääminen on estetty.