Laitilan kaupungin talousnäkymät – Kriisikunnaksi emme halua, emmekä ole onneksi sitä lähelläkään

0
Seppo Lehtola, 109 ääntä

Seppo Lehtola

Taloustilanne maassamme kuin myös kunnissa on ollut jo monta vuotta heikkenemään päin. Suomi ei ole kunnolla kyennyt nousemaan vuoden 2008 talouskriisistä.

mainos

Kuntatalous on monissa kunnissa jopa heikoissa kantimissa. Soten vaikutus kuntatalouteen ja myös verojen kertymiseen on ollut merkittävä.

Valitettavasti kehitys ei lähivuosina näytä juurikaan paremmalta, ellei talouskasvua saada elpymään nykytasosta merkittävästi. Syntyvyyden voimakas väheneminen ja kasvava työttömyys muun muassa vaikuttavat asiaan vahvasti. Ensi vuotta koskien on toki jo esitetty lievää talouskasvua, toivotaan että ennusteet tältä osin osuisivat oikeaan.

Laitilan kaupungin taloustilanne on jo pitempään ollut suhteellisen vakaassa ja vahvassa kunnossa. Olemme tehneet useita viime vuosia ylijäämäisiä tilinpäätöksiä ja kasvattaneet kaupunkimme taseen ylijäämää yli 12 miljoonaan euroon. Joten puskuria meillä on näköpiirissä olevien seuraavien vuosien alijäämien kattamiseen.

mainos

Mutta tämä ei tietenkään riitä. Kriisikunnaksi emme halua, emmekä ole onneksi sitä lähelläkään. Mutta ellemme tee melko isojakin talouteen vaikuttavia säästötoimenpiteitä ja rakenteellisia uudistuksia, tilanteemme huononee muutamassa vuodessa merkittävästi.

Laitilan kaupunginvaltuusto päättikin viime vuoden joulukuun talousarviokokouksessa laatia talouden tasapainotusohjelman vuosille 2025–2027 suuruudeltaan vajaa neljä miljoonaa. Tämä on paljon Laitilan kokoisessa kaupungissa. Toimenpiteisiin on jo hyvissä ajoin ryhdytty, ja päätöksiä tehdään tämän vuoden lopulla.

On kuitenkin pidettävä huoli siitä, että nämä pakolliset säästötoimet kohdennetaan oikein, ettei niillä kurjisteta ennestään heikoimmassa asemassa olevien olosuhteita. Lapset, nuoret, vanhukset, lapsiperheet, heidän täytyy olla listan kärjessä, kun mietitään suojeltavia etuuksia.

mainos

Laitilan asukasluku on jo vuosia pysynyt suhteellisen vakaana. Suuri vaikutus tähän on maahanmuuttajilla, joita Laitilassa on melko paljon asukaslukuun suhteutettuna. Meidän on kaikkien ymmärrettävä, että maahanmuuttajat ovat meille elinehto. Ilman heitä ei varsin laaja ja merkittävä maataloussektori, erityisesti vihannesviljely mukaan lukien mansikanviljely, onnistuisi ollenkaan.

Talouden tasapainotuksen yhteydessä on myös otettava huomioon sekin, että meidän tulee siitäkin huolimatta yrittää pitää Laitila houkuttelevana asuinpaikkana niin tämänhetkisille asukkaille kuin myös mahdollisille ja toivottaville Suomen sisällä muuttaville. Laskeva asukasluku on yleensä varma merkki siitä, että kunta on menossa alaspäin myös taloudellisesti. Sen merkitys palveluiden määrään, asuntojen hintaan ynnä muuhun on iso. Tämä on nähtävissä monissa kunnissa, myös aika lähellä Laitilaa.

Kirjoittaja on Laitilan kaupunginvaltuuston ensimmäinen varapuheenjohtaja.

mainos