Monelle laitilalaiselle tuttu pankkivirkailija ja kirkkovaltuutettu Raija Elo kuoli Laitilan Kaukolankodissa 9. joulukuuta 2024. Raija oli kuollessaan 70-vuotias.
Raija Elo (os. Kelosto) syntyi Raumalla raumalaisen isän ja Karjalasta evakkona tulleen äidin esikoiseksi vuonna 1954. Myöhemmin Raijasta tuli isosisko, kun perheeseen syntyi vielä kaksi tytärtä.
Raija oli iloinen ja uuttera tyttö, joka aloitti koulun jo 6-vuotiaana. Musiikki tuli varhain hänen elämäänsä, ja hän aloitti klarinetin soittamisen alakouluikäisenä Rauman Poikasoittokunnassa. Harrastus vei hänet moniin julkisiin esiintymisiin ja myös ensimmäiselle ulkomaanmatkalle Hollantiin vuonna 1966. Myöhemmin hän soitti Rauman kaupungin soittokunnassa.
Raija valmistui ylioppilaaksi vuonna 1972. Lukion jälkeen hän lähti opiskelemaan Rauman kauppaopistoon. Heti valmistumisensa jälkeen häntä pyydettiin töihin Rauman Osuuspankkiin kassanhoitotehtäviin.
Kaunis ja auttavainen pankkineiti jäi erään nuoren laitilalaisen autokorjaajan mieleen, ja pian Teuvo Elo alkoi tehdä asiaa pankkiin pienemmästäkin. Elämänpituinen rakkaus syttyi, ja vuonna 1979 nuori pari vihittiin Untamalan kirkossa.
Kun Raija palasi häiden jälkeen töihin, työkaverit olivat peittäneet hänen nimikyltistään kirjaimet K, S, T ja O. Siten saatiin ensi tilassa Kelostosta Elo. Häiden jälkeen Raija ja Teuvo asettuivat asumaan Teuvon kotitilalle Laitilan Untamalaan. 1980-luvun alussa perheeseen syntyivät lapset Jarno ja Riina.
Laitilaan muuton myötä Raija alkoi työskennellä Laitilan Säästöpankissa. Vuosien varrella ja pankkien fuusioiduttua työpaikka muuttui Meritaksi, Suureksi Suomalaiseksi Säästöpankiksi ja lopulta Nordeaksi. Viimeiset vuotensa Raija työskenteli palvelupäällikkönä.
Raijan ammattitaidosta kertoo se, ettei hän koskaan hakenut töitä, vaan häntä pyydettiin työtehtäviin. Raija oli myös pidetty työkaveri. Kollegat luonnehtivat Raijaa luotettavaksi ja empaattiseksi työkaveriksi, jolla oli aina aikaa auttaa ja kuunnella.
Myös asiakkaat arvostivat asiakaslähtöistä pankkialan ammattilaista, jonka kanssa haastavatkin asiat sujuivat luontevasti. Vielä viimeisillä kauppareissuillakin Raija saattoi kohdata vanhan asiakkaan, joka huikkasi kauppajonossa “olet huipputyyppi, kiitos kaikesta”.
Yhteiskunnallisista asioista Raija muistetaan Laitilan kirkkovaltuuston, kirkkoneuvoston ja taloudellisen jaoston jäsenenä 2000-luvun alussa. Raija toimi myös usean vuoden ajan pyhäkoulun opettajana Untamalassa. Rakas soittoharrastus jatkui Laitilan soittokunnan riveissä aina 1990-luvulle saakka.
Raija oli monelle läheiselleen esikuva. Lapset kertovat olevansa hyvin kiitollisia rakastavasta ja kannustavasta äidistä, jolla oli vaativasta työstään huolimatta heille aina aikaa. Äidin ohjeet ovat kantaneet elämässä.
Myös lapsenlapset olivat Raijalle hyvin tärkeitä, ja mummolan ovi oli aina avoinna. Häntä jäävät kaipaamaan myös monet ystävät, jotka muistavat Raijan valoisana ja huumorintajuisena naisena.
Elämänsä viimeisenä vuosikymmenenä Raija sairasti Alzheimerin tautia, ja puolisonsa kuoleman jälkeen hän asui Kaukolankodin Johannatuvassa ja Louhelassa. Sairaudestaan huolimatta hän oli elämänsä loppuun asti hymyilevä, ja nautti musiikista sekä perheen ja ystävien seurasta.
Tiina Kontra
Kirjoittaja on edesmenneen miniä.