
– Omaiset viettävät potilaan luona pitkiä aikoja. Silloin on tietysti hyvä, että pääsee istumaan vähän mukavammin. Toisaalta meillä on välillä potilaita, jotka eivät pysty nukkumaan makuuasennossa ja heillekin nojatuoli tuo vähän helpotusta, selvitti Vakka-Suomen sairaalan osasto 1 apulaisosastonhoitaja Marika Häggström.
Syöpäyhdistyksen paikallisosaston puheenjohtaja Esko Tähtinen muistutti, että yhdistyksen lahjoitukset perustuvat pääosin keräystuottoihin.
– Me pyydämme rahaa ja kun saamme sitä, annamme sen pois. Nyt saimme tuloja Roosa nauha -kampanjasta ja näiden tulojen turvin pystymme hankkimaan tänne osastolle toivotut tuolit, selvitti Esko Tähtinen.
Hän muistutti, että syöpäkeräyksillä saatuja varoja voidaan käyttää hyvinkin erilaisiin kohteisiin; tutkimuksiin, laitteisiin, koulutukseen, mutta myös potilaiden ja heidän omaistensa iloksi.
– Tänä kesänä saimme tältä paikalliselta syöpäyhdistykseltä lahjoituksena kesäkukat osaston parvekkeelle. Vaikka asia ei kuulosta merkilliseltä, niin kyllä potilaat silmin nähden nauttivat, kun pääsivät edes parvekkeelle istumaan ja ihailemaan kesäistä kukkaloistoa, lisäsi osastonhoitaja Kirsi Elo.