Pyhärannan vaikeudet ylittivät puuttumiskynnyksen– Talousarviota ei jätetty tekemättä, mutta se jäi joulukuussa kirkkovaltuuston hyväksyntää vaille

0
Pyhärannan vt. kirkkoherra Matti Nikkanen odottaa tulevan ylimääräisen tarkastuksen parantavan luottamushenkilöiden ja viranhaltijoiden yhteistyötä.

Pyhärannan seurakunnan hallinnolliset vaikeudet ovat ylittäneet Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin puuttumiskynnyksen. Torstaina iltapäivällä tuomiokapituli tiedotti, että Pyhärannan seurakunnassa on pitkään ollut vaikeuksia hallinnon järjestämisessä ja luottamuselinten toiminnassa.

– Seurakunnassa ei ole ollut omaa talouspäällikköä useampaan vuoteen ja talouden tehtäviä on hoidettu osaksi ostopalveluna sekä osaksi vt. kirkkoherran toimesta. Hiljattain tuomiokapitulin tietoon on tullut, että kirkkovaltuusto ei ole tehnyt asianmukaista talousarviota vuodelle 2025, tuomiokapituli tiedotti.

Kirkkovaltuuston puheenjohtaja Mirja Kauppila-Laine taustoittaa tilannetta sähköpostitse. Kauppila-Laineen mukaan ylimääräisen piispantarkastuksen yhteydessä nousseet väitteet Pyhärannan seurakunnan talouteen liittyvistä epäselvyyksistä ovat harhaanjohtavia.

– Kuluvan vuoden talousarvion valmistelussa ilmeni luottamushenkilöistä riippumattomia ongelmia ja hankaluuksia aikatauluissa. Talousarviota ei suinkaan jätetty tekemättä, mutta kirkkovaltuusto sai talousarvioesityksen käsiteltäväkseen vain muutama päivä ennen joulua, Kauppila-Laine kertoo.

Vt. kirkkoherra Matti Nikkanen vahvistaa, että talousarvio käsiteltiin kirkkovaltuustossa joulua edeltävällä viikolla. Kokousta oli Nikkasen mukaan alun perin kaavailtu aikaisempaan ajankohtaan. Johtava luottamushenkilö kuitenkin vaati, että kirkkovaltuustolle tulee toimittaa laajempi selvitys talousasioista. Nikkasen mukaan hän kertoi luottamushenkilöille, että hän ei ehdi toimittaa lisätietoja alkuperäisessä aikataulussa, joten valtuuston kokousta päätettiin siirtää.

Kauppila-Laineen ja kirkkoneuvoston varapuheenjohtaja Helka Huttelan mukaan joulukuussa valtuustolle tuotu esitys piti sisällään niin paljon avoimia kysymyksiä ja selkeitä puutteita, ettei valtuusto ollut valmis hyväksymään sitä sellaisenaan.

– Esimerkiksi päätökset mahdollisista maksujen korotuksista esitettiin tehtäväksi vasta myöhemmin talousarvion hyväksynnän jälkeen, Kauppila-Laine toteaa.

Nikkanen kertoo vähän yllättyneensä siitä, että talousarvio jäi hyväksymättä, sillä se oli hyväksytty yksimielisesti kirkkoneuvoston kokouksessa vain viikkoa ennen kirkkovaltuuston kokousta. Hänen mukaansa esitys oli lisäksi linjassa aiempien talousarvioiden kanssa.

Nikkanen ei myöskään pidä poikkeuksellisena sitä, että talousarviota täydennettäisiin alkuvuodesta.

– Seurakunnan velvollisuus on hyväksyä talousarvio kullekin vuodelle siten, että sitä voidaan noudattaa vuoden alusta alkaen. Sen jälkeen voidaan tehdä niin monta lisätalousarviota kuin on tarve, Nikkanen kertoo.

Talousarviota laadittaessa on kuultu myös Pyhärannan taloushallinnosta vastaavan Kirkon palvelukeskuksen asiantuntijoita.

– Kun asiantuntijat ovat perehtyneet siihen aikaisempaan talousarvioesitykseen, niin ei siinä ole tullut esiin mitään sellaista, minkä takia se olisi puhtaasti taloushallinnon näkökulmasta kuulunut jättää hyväksymättä, Nikkanen toteaa.

Kauppila-Laineen mukaan täydennetty ja perusteellisemmin valmisteltu talousarvio tuodaan uudelleen kirkkovaltuuston käsittelyyn tällä viikolla.

– Se pitää sisällään muiden muassa kirkon ja seurakuntakodin välttämättömien peruskorjausten suunnittelun aloittamisen, Kauppila-Laine kertoo.

Nikkanen kertoo, että kirkkovaltuusto käsittelee talousarviota tämän viikon keskiviikkona. Nikkasen mukaan aiemmassa talousarviossa oli varattu määräraha myös seurakuntakodin ja kirkon kunnostustöille, mutta ne jätettiin nyt ulkopuolelle. Hän ei koe muutoksen olevan kovin merkittävä.

– Missään tapauksessa projekti ei olisi edennyt vielä tämän vuoden aikana niin pitkälle, että olisi päästy tarttumaan rakennustöihin, Nikkanen sanoo.

Tuomiokapitulin mukaan ylimääräinen hallinnon ja talouden tarkastus päätettiin järjestää, vaikka Pyhärannan seurakunta on mukana useampaa seurakuntaa koskevassa rakennemuutoskokonaisuudessa.

– Seurakunnan tilanne edellyttää tuomiokapitulilta hallinnon ja talouden hoitoon puuttumista viipymättä sekä erityistä huomiota ja tukea seurakunnan henkilöstölle ja luottamushenkilöille, tiedotteessa todetaan.

Tarkastuksen toteuttaa lakimiesasessori Matleena Engblom tarvittavien asiantuntijoiden kanssa.

Kauppila-Laineen mukaan seurakunnan luottamushenkilöt suhtautuvat tulevaan tarkastukseen odottavalla mielellä.

– Seurakunta on jo useaan otteeseen toivonut tuomiokapitulilta vakituisen kirkkoherran saamista ja siten pysyvyyttä toimintaan. Tilanne toivottavasti selkiää, kun kaikki osapuolet saavat oikeaa tietoa, Kauppila-Laine kertoo.

Myös Nikkanen odottaa tarkastuksen tuovan selvyyttä tilanteeseen. Hän kertoo, että aikaisemmin vastaavilla tarkastuksilla on ollut hyvä vaikutus viranhaltijoiden ja luottamushenkilöiden väliseen yhteistyöhön. Tällaista lopputulosta hän toivoo Pyhärannankin tilanteessa.

Pyhärannan kirkkoneuvosto toivoo tiivimpää yhteistyötä Laitilan kanssa


Pyhärannan seurakunta haluaa tiivistää ja kehittää yhteistyötään Laitilan seurakunnan kanssa. Kirkkoneuvosto päätti asiasta viime viikolla.

– Tällä hetkellä seurakunnilla on yhteinen seurakuntapastori. Aiempina vuosina myös kirkkoherrojen viikonvaihdevuorojen hoitoa tehtiin yhdessä vuorottain, kirkkovaltuuston puheenjohtaja Mirja Kauppila-Laine toteaa.

Kauppila-Laine kertoo, että Pyhärannassa toivotaan Laitilan ottavan heidän pyyntönsä vakavasti. Kirkkoneuvoston mukaan yhteistyötä voitaisiin tehdä muiden muassa taloushallinnossa.

– Seurakuntaliitoksiin Laitila on ilmoittanut kielteisen kantansa. Myös Pyhäranta on ilmaissut selkeästi halunsa säilyä itsenäisenä seurakuntana vastoin Turun arkkihiippakunnan tuomiokapitulin liitoksista tekemää aloitetta. Pyhärannassa koetaan seurakuntatyön olennaisesti vaikeutuvan, jos seurakunta pakkoliitetään osaksi Uuttakaupunkia, Kauppila-Laine sanoo.

Nikkanen suhtautuu myönteisesti Laitilan ja Pyhärannan seurakuntien väliseen yhteistyön tiivistämiseen.

– Kaikki seurakuntien välinen yhteistyö on erittäin tervetullutta kirkkoherran näkökulmasta, Nikkanen sanoo.

Kauppila-Laineen mukaan Pyhärannan hautausmaa on saanut laajasti kiitosta hyvästä hoidosta.

– Se kuitenkin maksaa ja kustannukset ovat nousseet huimasti. Kirkkoneuvosto päätyikin nostamaan hautojen kesähoitojen hintoja.